@365tipu

Vypněte si ve Windows 10 odesílání informací o tom jak píšete a ovládáte počítač

Windows 10 se v mnohém chovají jako dnešní mobilní telefony či tablety. To co píšete odesílají a analyzují aby vám mohly nabídnout předem co vlastně chcete napsat nebo odstranit překlepy. Pro někoho s alergii na Microsoft je něco takového důkazem o tom, že Windows 10 jsou zlo, virus a obsahují keylogger. Pro někoho kdo přemýšlí to není nic co by už neměli v Androidu, iOSu či ve vyhledávacím políčku v prohlížeči.

Windows 10 vedle klávesnice sleduje i myš a samozřejmě také „naslouchá“ tomu co říkáte – stejně jako Android či iOS. Může za to hlavně Cortana, která musí být schopna reagovat na to, že ji oslovíte a ona by měla přispěchat pomáhat. Tedy pokud nemáte tu smůlu a nežijete v zemi, kde Cortanu prostě nemůžete mít.

Důležité je, že tohle chování můžete vypnout. Jednak tak, že deaktivujete Cortanu (viz Jak vypnu Cortanu ve Windows 10? Je Cortana bezpečná?) a pak prostým vypnutím oněch „sledovacích“ funkcí.

2015-09-10 19_40_42-Nastavení
Podoba do Creators Update

 

2017-06-12 18_51_42-Nastavení.png
Od Creators Update vše vypadá trochu jinak.

Přes Nastavení (Win+I) -> Soukromí dorazíte k řadě možnosti vypnutí funkcí, které se týkají vašeho soukromí. Ta týkající se výše popsané funkce analyzující co píšete, se jmenuje Bude do Microsoftu posílat informace o tom, jak píšu, s cílem vylepšit do budoucna psaní pomocí klávesnice i rukou. To je první věc, kterou můžete vypnout.

2015-09-10 19_42_17-Nastavení

Vlevo pak najdete ještě Řeč, rukopis a zadávání a tam zvolíte Přestat mě poznávat – tím vypnete naslouchání tomu co říkáte i píšete, ale i řadě dalších věcí. Je dobré vědět, že tohle je hlavně volba, která se týká Cortany a znemožní ji fungovat.

TIP: Případná nápověda a další informace k tématu je k nalezení ve Windows 10 řeč, rukopis, zadávání a ochrana osobních údajů: nejčastější dotazy

2017-06-12 18_54_14-Nastavení.pngPOZNÁMKA: Ve Windows 10 Creators Update se Nastavení->Soukromí poněkud rozrostlo. Microsoft zareagoval na stížnosti a doplnil více možností jak zapínat a vypínat různorodé funkce.

Dobré vědět i to, že řada informací je na ukládána serverech Microsoftu (stejně jako je tomu u informaci pro Siri či Google Now).  Na www.bing.com/account/personalization je možné tyto informace smazat. Podobnou funkčnost má k dispozici i Google, v Užitečné odkazy týkající se Google najdete několik přímých odkazů ale také odkaz na rozcestník v podobě myaccount.google.com.

PS: Pokud chcete mít jistotu, že o vás Windows 10 (ale v zásadě jakýkoliv počítač, mobil či tablet) nic nikam nevyzradí, tak musíte zajistit, aby nemělo kudy. V žádném případě tedy nepřipojujte nic k Internetu 🙂

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky