TIP#700: Kde u Microsoftu smazat vaše nashromážděné osobní informace?

Pokud používáte Google, tak už asi víte, že existuje hodně rozsáhlá možnost jak se podívat, co všechno o vás Google ví (hlavně přes myaccount.google.com) . Ale také, že je možné tyto informace mazat (viz Jak zjistit, co všechno o vás Google ví? A co si o vás myslí?). Microsoft delší dobu nic tak podobně obsáhlého neměl, nabízel pouze možnost jak se zbavit personalizované inzerce. Nově přístupný Privacy Dashboard to ale poměrně dost napravuje.

Microsoft Privacy Dashboard najdete na account.microsoft.com/privacy a je to typicky přeplácané, obrovské, upovídáné a nepochopitelné, ale když si dáte trochu práce s rolováním a hledáním jednotlivých tlačítek a odkazů, tak zjistíte, že aktuálně (leden 2017) můžete

  • Zobrazit a smazat historii procházení z Microsoft Edge. Tady nezapomeňte, že tohle smaže historii „prohlížeče“ u Microsoftu, v počítači/mobilu stále zůstane.
  • Zobrazit a smazat historii hledání z Microsoft Edge, Bing a Cortany.
  • Zobrazit a smazat aktivity související s polohou. Tady nepočítejte s tím, že je tam prázdno, protože snad nemáte mobil s Windows. Dostávají se tam i informace z přihlášení na počítači, vyhledávání na Bingu a řadě dalších míst.
  • Upravit data, která si o vás nashromáždila Cortana. U té je vhodné připomenout, že ani v roce 2017 se nic nezměnilo na tom, že ji v Česku prostě nemůžeme mít.
  • Upravit data z aplikace Microsoft Health

PS: Pokud vám ta stránka zpomalí počítač do nepoužitelna, tak je to proto, že ty pohyblivé „obrázky“ nejsou animované GIFy, ale každý je plnohodnotné video užírající procesor nebývalým způsobem. Ale Microsoft byl tak hodný, že si u každého videa můžete zobrazit ovládací prvky a zastavit ho. Tedy než začnete rolovat obrazovkou, protože ono se pokaždé znovu stejně spustí.

2017-01-12 08_07_29-Účet Microsoft _ Ochrana osobních údajů.png

Ve spodní části pak najdete odkazy na další místa, která nějak souvisí s vaším soukromí, tedy včetně předvoleb reklam, marketingu či věci ze Skype, Xboxu a dalších. Tady je důležité vědět, že Privacy Dashboard je zatím jenom začátek a týká se vlastně pouze a hlavně Windows 10. Snad někdy Microsoft do téhle stránky dostane jasně a přehledně i desítky dalších míst, kde se odehrává něco ohledně vašeho soukromí.

Ke všemu výše uvedenému je nutné dodat, že nemáte žádnou jistotu, že Microsoft skutečně tyto informace smazal, ani za jak dlouho je případně skutečně smaže. Což samozřejmě platí i o všech dalších firmách. Stačí připomenout aféru s Facebookem, kdy se „smazané“ fotografie začaly opět objevovat v profilech uživatelů.

Související užitečnost: Jak smazat Microsoft účet a přihlašovat se do Windows lokálním účtem?