Jak se ve Windows 10 zbavit vyhledávání přes Bing? Jak nastavím v Edge jiný vyhledávač?

Windows 10 přinášejí (bohužel) opět silnější integraci vyhledávání přes Microsoft Bing a není moc jisté, jak se můžete Bingu kompletně zbavit – zejména proto, že je zásadní součástí Cortany (viz Jak vypnu Cortanu ve Windows 10? Je Cortana bezpečná? kde v zásadě najdete část odpovědi na otázku dnešního tipu).

Bing v Edge, tedy náhradě Internet Exploreru, můžete vypnout v Nastavení, tj menu přes tři tečky, Nastavení, Zobrazit upřesňující nastavení a pokud poněkud odrolujete, tak najdete Hledání z panelu Adresa pomocí. Tady si  můžete přidat nový vyhledávač ale rozhodně nečekejte, že vám to Microsoft nějak usnadnil – byť bude vše svádět na to, že vlastně podporuje OpenSearch 1.1 a vlastně za nic nemůže.

2015-08-07 09_22_04-Vítá vás Microsoft Edge ‎- Microsoft Edge

V novém Edge (Chromium Edge) je změna vyhledávání schována do Settings -> Privacy and Services a tam zcela dole Address Bar.  Můžete přímo vybrat z menu (Bing, Seznam, Yahoo a Google) nebo přidávat/odstraňovat další.

2020-01-28 07_41_52-Settings - Personal - Microsoft Edge

TIP: Pokud si do Edge chcete přidat Google? Udělejte to tak, že si otevřete www.google.cz  a pak znovu vstupte do výše popsaného nastavení a přes Přidat nový se už dostanete k nabídce, kde bude vidět možnost přidání Google. Pak už ho můžete ve výběru pro „Hledání z panelu Adresa pomocí“ přidat. Podobně to můžete udělat s dalšími vyhledávacími stroji.

2015-08-07 09_30_20-HledáníBing ve Windows 10 v zásadě plně odstranit a nahradit nejde – najdete ho v lokálním vyhledávání, tedy přes vyhledávací ikonku. Můžete ho ale potlačit, pokud si kliknete na Nastavení (ozubené kolečko), tak tam najdete možnost z lokálního hledání vynechat hledání v Bingu.

Poznámka: Pokud byste chtěli Windows 10 znemožnit používání Bingu zcela, tak máte i poněkud pokročilou možnost v nastavení firewallu.

Pokud nebudete používat Edge, tak nemusíte odstranění Bingu pro hledání v prohlížeči nijak řešit. Zůstane vám nicméně porůznu integrovaný uvnitř Windows 10 – třeba i tam, kde v nastavení klikáte ně něco jako „Více informací“, protože tam Microsoft používá právě nalezení v Bingu.

Na závěr obvyklé upozornění – tohle vše je trochu „pole neorané“ a není zaručeno, že se podařilo přijít na všechny zádrhele a možnosti, takže pokud máte k tématu něco užitečného, sem s tím.

PS: Nezapomeňte, rychle se rozrůstající sbírku tipů pro Windows 10 najdete ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10