@365tipu

Jak nastavím v Edge vyhledávač na Google? Nebo na DuckDuckGo?

Microsoft Edge, nový prohlížeč ve Windows 10 a následovník Internet Exploreru, je nejenom někde na půl cesty k hotovému produktu (neumí například ani rozšíření), ale také má přednastavené vyhledávání přes Bing. Což sice může být použitelné v USA, ale v Česku to může být nevýhoda. Jak nastavit Google coby vyhledávač v Edge?

V novém Chromium Edge

Nové Chromium Edge má nastavení vyhledávání v Settings/Nastavení -> Privacy and Service/Soukromí a služby -> Services/Služby (je uplně dole) -> Address bar/Adresní řádka.  Tam je možné vybrat z popup menu ty co jsou již známé nebo se vydat to Manage search enginesa tam přidávat další.

2020-04-24 11_06_46-Settings and 1 more page - Personal - Microsoft​ Edge.png

V původním Edge

Dobré je, že nastavení je v zásadě jednoduché a používá OpenSearch standard, který umožňuje jako vyhledávač nastavit prakticky jakoukoliv vyhledávací službu, která se tímto standardem umí „představit“.

Pro nastavení vyhledávání přes Google v Edge prostě navštivte www.google.com a klikněte na Menu („…“ vpravo nahoře), vyberte Nastavení a poté na Zobrazit upřesňující nastavení. Pak trochu odrolujte dolů na Hledání z panelu Adresa pomocí – tam najdete rozbalovací menu, do kterého pomocí Přidat nový je možné přidat další vyhledávací službu. Takže pokud jste si tam ještě Google nepřidali, tak to pomocí Přidat nový prostě udělejte.

 

edge-zmena-hledani
Takto to vypadalo před Creators Update.

 

2017-06-10 09_33_12-Google ‎- Microsoft Edge.png
A takto to vypadá v Edge v Creators Update

Pak už jen kliknete na Přidat jako výchozí možnost a Edge bude hledat (z adresové řádky) pomocí vámi zvoleného vyhledávače. Ale pozor, nijak to neovlivní případnou Cortanu či vyhledávání ve Windows jako takové (viz Jak se ve Windows 10 zbavit vyhledávání přes Bing? Jak nastavím v Edge jiný vyhledávač? kde už tento tip byl ve stručnosti uveden)

edge-zmena-hledani-pridat-duck,png

Pokud budete chtít nastavit vyhledávání například přes DuckDuckGo, tak přejdete na www.duckduckgo.com a uděláte to stejně jako v předchozím případě.

Pokud byste si takto chtěli přidat například www.seznam.cz, tak špatná zpráva, Seznam.cz není v Edge jako vyhledávací služba rozpoznán. Což může znamenat to, že prostě nepodporuje OpenSearch standard. A také to, že si ho tedy do Edge prostě nepřidáte.

DODATEK: Při aktualizaci v červnu 2017 se ukázalo, že Seznam už podporu pro OpenSearch nejspíš doplnil a Edge ho umožňuje přidat.  Nečekejte ale, že by snad něco opravdu našel.

TIP: Ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 najdete desítky dalších tipů a tríků, které se týkají Windows 10 ale i předchozích verzí Windows.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky