@365tipu

Co je to Windows Device Application Guard (WDAG) a jak pomáhá bezpečnému brouzdání

Pokud máte Windows 10 April 2018 Update, tak je tu jedna dobrá zpráva WDAG (Windows Device Application Guard) je k dispozici už i ve Windows 10 Pro (předtím to bylo jenom v Enterprise). Jde o mechanismus spojující kompletní virtualizaci a Edge, tak aby případné brouzdání po Internetu probíhalo oddělené od samotného počítače a operačního systému na něm.

2018-05-08 18_37_50-Funkce systému Windows.pngWDAG můžete mít, pokud máte Windows 10 Pro (Home bohužel ne) aktualizované na dubnovou verzi a k tomu 64 bitový procesor schopný používat Hyper-V. Zda to půjde ale poznáte snadno, otevřete si Ovládací Panel (starý) pro Turn Windows features on and off/Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows.

Dostanete se tam snadno když si ve vyhledávání najdete „Přida“ (ano, bez t na konci), čímž se dostanete do nového Aplikace funkce a tam kliknete na Programy a Funkce -> Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows.

POZNÁMKA: Což je mimochodem přesně místo, kde můžete zapnout a vypnout Hyper-V. To ale, podle dokumentace, nemusíte mít zapnuté.

Pokud váš počítač umožní použít WDAG, tak by právě zde mělo být Windows Defender Aplication Guard – v češtině ale o kousek vedla jako Ochrana Application Guard v programu Windows Defender.

2018-05-10 17_51_43-Funkce systému Windows

Pozor, je nutný restart Windows.

TIP: V Co je nového v Edge ve Windows 10 April 2018 Update? zjistíte jaké změny jsou v Edge v dubnové aktualizaci Windows 10

Jak to funguje v Edge

V samotném Edge pak musíte otevřít záložku s aktivní ochranou – není to automaticky v každé. Stačí ale vyvolat menu (tři tečky) a tam najdete New Application Guard Windows. První otevření takovéto záložky bude vyžadovat trochu času – musí se vytvořit potřebný virtuál.

2018-05-10 17_55_02-You’re not connected ‎- Microsoft Edge.png

2018-05-10 17_55_13-Ochrana Application Guard v programu Windows Defender.png

Používání záložky s WDAG má řadu různorodých omezení – nefunguje hodně věcí z Nastavení, nejde použít Oblíbené/Favorites, dokonce nefunguje ani copy/paste s jinými okny/záložkami –  je to opravdu oddělený virtuální stroj. Což znamená i to, že skoro nic nejde stáhnout, nemůžete mít ani rozšíření (a tím pádem ani blokovat inzerci). Funguje ale historie prohlížení (ale jen do odhlášení).

Připravte se i na to, že záložka s WDAG bude pomalejší a nepřítomnost blokování inzerce může znamenat, že i ve WDAG záložce si užijete legraci s nějakými těmi vyskakovacími šmejdy a vůbec adware.

Co se bezpečnosti týče, tak tohle by mělo být bezpečnější, než je sandboxing v Chrome – je to oddělený virtuál, takže pokud ho něco napadne, shodí, pokusí se hacknout, tak by to nemělo projít do samotných Windows.

TIP: Chcete-li vědět co je nového v dubnové aktualizaci Windows 10, tak mrkněte do přehledu v Co je nového ve Windows 10 April 2018 Update. Stovky tipů týkající se Windows najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky