@365tipu

Jak vypnu Cortanu ve Windows 10? Je Cortana bezpečná?

Na Lupě jsem v Jak je to s Windows 10 a zásadním útokem na naše soukromí nakousl řadu věcí, které ve Windows 10 mohou být problematické z hlediska soukromí (a bezpečnosti). Většina z nich je vypnutelná nebo nastavitelná tak, aby vám lépe vyhovovala. Stejně tak je tom u u Cortany, tedy asistenční služby (podobné Google Now či Siri od Apple).

U Cortany je nutné si uvědomit, že je stejně problematická jako Siri či Google Now, které jsou rizikové tím, že o vás potřebují získat co nejvíce informací, aby mohly správně doporučovat a navrhovat věci. Zajímavé na tom všem je, že na mobilech nám to tolik nevadí, kdežto na počítači z toho máme podstatně větší obavu. Cortanu můžete prostě nepoužívat, v Nastavení je možné ji vypnout, včetně řady dalších věcí, které o vás poskytují informace.

V Česku je ke Cortaně ještě vhodné vědět, že opět máme smůlu na špatné místo narození a života, Cortana neumí Česky a v Česku není dostupná. A to dokonce ani kdybyste na ni chtěli mluvit anglicky. V Jak do Androidu dostat Cortanu od Microsoftu? A co to umožní? ale zjistíte, jak ji přeci jen mít. Ale platí to až od Windows 10 Anniversary Update.

 Coratana neumí Česky a v Česku není dostupná. A to dokonce ani kdybyste na ni chtěli mluvit anglicky.

Poznámka: To, že v ČR Cortanu nemáme, ale neznamená, že nenarazíte na její činnost. Není zcela jasné jak hodně Microsoft provázal „Cortanu“ a „vyhledávání“ ve Windows 10. 

Je Cortana bezpečná? Když už se v titulku tipu nabízí tato otázka, tak je potřeba dát jasnou odpověď. Je bezpečná, pokud přistoupíte na pravidla hry, která jsou shodná pro jakékoliv software co vám má umět asistovat, rozumět hlasovým povelům a nebýt jenom nepoužitelná parodie.

Do čeho všeho bude Cortana nahlížet? Do řady věcí – e-maily, kontakty, kalendář, SMS, volání, co právě posloucháte, jakým máte nastavený budík, polohové informace, co nakupujete, na co se díváte, co děláte v prohlížeči, co vyhledáváte na Internetu. Prohlížeč e hledání na Internetu shromažďuje jenom v Edge (náhrada Internet Exploreru).

Poslouchá Cortana co říkám? Ano, musí to dělat, protože ji lze aktivovat „Hey Cortana“. Jinak to nejde. A to co jí potom říkáte, stejně jako u konkurenčních asistentů, odesílá na servery provozovatele a ten analyzuje a řeší potřebné. Protože by to na mobilu (ale ani na PC) nešlo, nejsou tam totiž všechny potřebné věci a mnohdy ani dostatek výkonu.

Posilá Cortana to co říkám někam?  Jak už bylo zmíněno v předchozím bodě, tak ano posílá. A stejně jako u Google či Apple je to co říkáte (a věci s tím související) používány pro další „učení se“ Cortany a algoritmů.

Jak vypnu Cortanu?Jak vypnu Cortanu? Klikněte na vyhledávání (lupa) v liště, pak na ozubené kolečko pro nastavení Cortany – tady budete mít možnost vypnout Cortanu a vypnout online hledání. Najdete tady i odkazy na další nastavení, jak přímo pro Cortanu, tak pro vyhledávání. Znovu upozorním, že v Česku máme smůlu, proto na screenshotu vidíte jenom to, že je vše vypnutí.

POZOR: V pozdějších verzích Windows se toto změnilo a Cortana je nastavitelná v Nastavení – ale pokud ji prostě v počítači nemáte (což je v Česku běžný stav), tak se ani k Nastavení Cortany nedostanete. 

Celé je to až tak zmatené, že ve vyhledání „Cortana“ vám nabídne možnost tohle nastavení otevřít, ale po kliknutí se nic neotevře. 

2020-01-18 08_14_27-ThumbsPlus Pro 10 - Thumbs.tpdb8.png

Zajímavé je, že první volba „Spravovat všechno, co o mně Cortana ví v cloudu“ vede na Bing – konkrétně na www.bing.com/account/personalization

Druhá volba vás zavede do Nastavení -> Soukromí. U čehož vám prozradím, že věcí týkajících se hledání a soukromí je zde řada. Namátkou:

  • Obecné > Bude do Microsoftu posílat informace o tom jak píšu, s cílem vylepit do budoucna psaní pomocí klávesnice i rukou
  • Poloha -> vypnutí/zapnutí zjišťování polohy, historie polohy
  • Kamera -> povolení přístupu k fotoaparátu
  • Mikrofon -> povolení přístupu k mikrofonu
  • Řeč, rukopis, zadávání -> tady můžete říci Cortaně, že vás má přestat poznávat. A také tady lze smazat vše co Cortana nashromáždila
  • Informace o účtu, Kontakty, Kalendář, Zprávy -> přístupy jednotlivých aplikací k těmto informací
  • Radiostanice -> ve skutečnosti povolení použití Bluetooth

Upozornění: Protože vše okolo Cortany a integrace s vyhledáváním a dalšími věcmi je poněkud hodně nové, tak není jisté, co se kde ještě skrývá a co se jak chová.

Třetí volba je také užitečná, protože zjistíte, že existuje Cortana a ochrana osobních údajů: Nejčastější dotazy coby užitečný zdroj informací o Cortaně. V češtině.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky