Cortana ve Windows 10 Anniversary Update umí řadu nových věcí a v Česku máme opět smůlu

Ve Windows 10 před rokem dorazila Cortana, hlasový asistent, provázaný s vyhledáváním a řadou dalších věcí. Pro řadu uživatelů důvod k tomu zjistit Jak vypnu Cortanu ve Windows 10? Je Cortana bezpečná?. Ale také jedno velké rozčarování, Cortana nefunguje pro české Windows a získat jí lze jen oklikami a podfuky (V Jak do Androidu dostat Cortanu od Microsoftu? A co to umožní? ale zjistíte, jak ji přeci jen mít). A nutno dodat, že ve Windows 10 Anniversary Update se nezměnilo nic. Až na to, že toho Cortana umí mnohem víc a stále to mít nemůžeme.

Cortana je nově aktivní i na zamykací obrazovce a je tedy možné ji vyvolat i odtud. Je dobré vědět, že tohle je nastavitelné v Settings -> Personalization -> Lock Screen -> Cortana lock screen settings.

Pokud máte Cortanu na mobilním telefonu (což zahrnuje jak Windows Phone, tak Android, iOS nikoliv) tak umí na počítač synchronizovat upozornění a textové zprávy. Na počítači se pak například dozvíte i o tom, že dochází baterie. Je dobré vědět, že Cortana v Google Play není dostupná pro Česko, takže i tady byste to museli obcházet.

Microsoft zapracoval i na ovládání, tedy povelech (požadavcích), které můžete používat. A také na inteligenci. Vše samozřejmě stále vyžaduje, aby o vás Cortana věděla úplně všechno a měla přístup úplně všude. A tady je nutno dodat, že ve Windows 10 AU se ztratila možnost Cortanu vypnout.

Cortana z mobilu nabízí nově i Find my phone, tedy nalezení telefonu – podle geolokace a může ho přimět zvonit.

Podobně jako na Google a Androidu se můžete na počítači Cortany zeptat na „direction to ….“ a totéž se objeví na vašem telefonu.

Došlo i k užšímu propojení mezi Cortanou a Groove Music (což je Microsoftí streaming hudby).

POZOR: V některých případech se funkční Cortana z původních Windows 10 po aktualizaci na Anniversary Update ztratila. Samozřejmě je to chyba. Kterou snad někdy Microsoft opraví.

TIP: ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 je tu stále a roste o tyto nové tipy týkající se Windows 10 AU