@365tipu

TIP#646: Jak do Androidu dostat Cortanu od Microsoftu? A co to umožní?

Je to s tou Cortanou takové zvláštní. Je k nalezení ve Windows 10, ale od uvedení na trh se usilovně brání tomu, abychom ji mohli v Česku používat. Existuje pro Android, ale také se brání.

Původně jste Cortanu do Androidu mohli dostat přes instalaci aplikace jménem Microsoft Apps. Ta se ale mezitím přejmenované na Your Phone Companion – Link to Windows a s Cortanou už nemá nic společného.

Cortana má nově vlastní aplikaci Microsoft Cortana – Digital assistant ale je nutné dodat, že má nejistou budoucnost. Microsoft ji na některých trzích z mobilních telefonů odstraňuje.

Nakonec někdy v roce 2021 Microsoft Cortanu zaříznul, takže výše uvedená aplikace už v roce 2022 neexistuje

TIP: Jak vypnu Cortanu ve Windows 10? Je Cortana bezpečná? vám poradí pro případ, že byste Cortanu nechtěli. Vypnout zcela nejde, ale většina její funkčnosti se dá potlačit. Ve Windows 10 Anniversary Update ale podstatně méně

Samozřejmě, Cortana stále bude umět jenom anglicky (a ještě umí japonsky, portugalsky, francouzsky, německy, italsky a čínsky, ale to je všechno), žádná čeština se nekoná (a pokud máte počítač nastavený na češtinu, tak na Cortanu rovnou zapomeňte).

Chvíli ji bude trvat, než si načte vaše kalendáře a další věci a naučí se. Pokud ale rádi zkoumáte, je to dobrá příležitost. Mluvit na ní můžete (anglicky) přímo, po vyvolání klávesnice ji dotazy můžete pokládat psaním. Podobně jako Google Now, i Cortana má nějaké ty obsahové karty, které vám bude předkládat (říká tomu notebooky) – můžete si je trochu přizpůsobit (třeba zapnout Celsia místo Fahrenheitů u předpovědi počasí), stejně jako je můžete vypínat a zapínat.

Cortana jako asistent? Nic moc

Cortana především „vyhledává“, ale ani tady to nebude žádná sláva. Místo poskytnutí odpovědí na jasné jednoznačné otázky prostě otevře Bing a nechá ho hledat. Zdržující a otravné, od asistenta očekáváte odpovědi v něm. Umí pracovat s vaším kalendářem, udržovat seznamy, otevírat aplikace, posílat e-maily a nějaké další věci (viz What is Cortana?). Budete se ale muset velmi snažit s ní komunikovat tak, aby rozuměla – je to jenom velmi primitivní chatbot. Reagovat bude na „Hey Cortana“, ale můžete si to různě změnit.

TIP: Cortana ve Windows 10 Anniversary Update umí řadu nových věcí a v Česku máme opět smůlu vám prozradí co ještě Cortana umí.

Nejzajímavější ale může být propojení mezí vaším Androidem a počítačem v podobě synchronizace, ale tady budete asi trochu skřípat zuby, protože tohle moc intuitivní není. Stejně jako není intuitivní systém „notebooků“ – na počítači se k nim například dostanete až poté co pochopíte, že se doposud nějak fungující ovládací prvky náhle změnily.

28717_en_1.png

Viz obrázek, v pruhu vlevo jsou totiž náhle ovládací prvky Cortany (1=Domů, 2=Notebook(y), 3=Nastavení a 4=Zpětná vazba)

Často se ocitnete kdesi v nastavování Cortany aniž by bylo možné se dostat pryč. Některé z notebooků navíc nebudou vůbec fungovat aniž by to cokoliv řeklo (což je dáno polohou, neumí Česko) a v přehledu notebooků nebudete vědět, které již máte přidané a které nikoliv. Tady nezbývá než dodat, že je obtížně pochopitelné, že něco co je už tak dlouho na trhu má tolik zásadních nedodělků.

Čistě teoreticky, pokud zapnete synchronizaci, by se se notebooky měly synchronizovat mezi počítačem a mobilem. Čistě prakticky se mi to nikdy nepodařilo rozchodit.

Co fungovalo byl přenos upozornění/notifikací z mobilu do počítače, což může být hodně užitečné – dozvíte se tak třeba že dorazila SMS nebo vám někdo píše na nějaké chatovátko a nemusíte koukat na mobil ani řešit co se na něm objevuje (ale o tom dále). Objeví se, pochopitelně. v Centru akcí. Což na první pohled zní zajímavě, ale realita je ta, že pokud si velmi pečlivě nenastavíte co nedostávat jak na mobilu, tak na počítači, tak je to to nejhorší co vás může potkat.

Posílání a příjem SMS přes Cortanu

2016-10-28 12.34.34.pngMělo by to umět poslat SMS (vyvolatelné třeba jako „sms“ či „text“) ale narazíte tam na to, že nejde prostě zadat telefonní číslo (musíte ho mít předem uložené v kontaktech ve Windows) a navíc případný dialog pro výběr se  zobrazí pod Cortanou, kterou to vzápětí zavře.

Zkusíte-li použít „(send )sms/text to +420-čí-s-lo“, tak to chvíli vypadá jako že to bude fungovat, ale Cortana to nepochopí – až později zjistíte, že opravdu musíte mít příjemce v kontaktech.

Ale „sms/text to jméno kontaktu“ fungovat bude. Samotné poslání SMS je pak věcí, že se to dostane do Cortany ve vašem Androidu a ta to pošle, takže nečekejte, že to bude nějak hodně rychlé (o poslání vám řekne na mobilu, žádný archiv či záznam o posílání neexistuje).

Pokud na Androidu přijde SMS, tak se to na počítači s Windows 10 dozvíte (teoreticky) v Upozorněních a je možné rovnou odpovědět. Tedy pokud se to vůbec dozvíte, protože nic z toho co je zde popisované nefunguje spolehlivě. Odesílání zpráv prostě občas nic nepošle (ač Cortana řekla, že poslala), stejně jako došlé SMS občas vůbec na počítače nedorazí.

Ale co byste nakonec chtěli, Cortana je v beta verzi, takže bude potřebovat čas na doladění. A co navíc, pamatujte, Česko a češtinu prostě neumí.

Experiment s Cortanou na Androidu (probíhal před příchodem Creators Update) nakonec skončil tak, že to šlo velmi rychle pryč. Nepoužitelné a navíc velmi obtěžující, protože to zaplavovalo mobil upozorněními z Windows. S příchodem Creators Update bude čas to vyzkoušet znovu.

PS: Jako vždy, snad je to všechno. Pokud jste u Cortany objevili něco co tu nevidíte, dejte vědět. Tento tip samozřejmě míří do ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10. To kdybyste hledali něco jiného k Windows 10 (ale i těm starším)

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky