@365tipu

TIP#037: Užitečné odkazy týkající se Google. O některých jste ani možná nevěděli

Správně bych do názvu tohoto tipu měl propašovat nějaké top TOP 10. Nebo aspoň TOP. Nebo to číslo. Protože, což možná nevíte, odkazy slibující TOP něčeho prostě nesrovnatelně lépe fungují. Přitahují ke kliknutí. Takový ten „novinářský“ clikbaiting se v médiích hodně rozmohl a je to možná dobré téma na některý z dalších tipů. Ale dnes ne, dnes si dáme jenom další kolekci užitečných tipů.

Vytvoření účtu u Google bez nutnosti zakládat Gmail najdete zde. A jakkoliv je to divné, je to tak. Prostě „Google účet“  nepřináší nutnost si pořídit Google Apps nebo @gmail.com adresu.

Nastavení toho jakou inzercí vás bude Google obšťastňovat je dostupné přes www.google.com/ads/preferences/. Tenhle odkaz je užitečný i tím, že se dozvíte, co si o vás Google vykonstruoval. Což může být  hodně zajímavé, pokud nemáte účet u Google+ a nevyplnili jste mu informace. Ještě zajímavější je, že zde můžete vypnout reklamy od Google, tedy, samozřejmě, vypnout ty zaměřené podle zájmů. Ne všechny.

Google Takeout – www.google.com/settings/takeout – je hodně dobrá služba, která vám umožní si odnést data, která v Google máte. Z množství služeb. Včetně celé pošty, kalendářů, kontaktů, Disku Google. Schválně se podívejte, třeba tam narazíte na něco hodně zábavného – třeba mě tam nabízí „Baraza“. Což, vlastně, vůbec nevím co je. Pokud chcete jenom Mail a kalendáře, tak zkuste přímo tento odkaz.

Na Google Takeout je toho ale zajímavějšího ještě více, například videa z Youtube umožňuje stáhnout do Google Drive (Disk Google). A co hlavně, uloží vám je tam v plné původní podobě. Stačí kliknout na předchozí odkaz a po „Next“ budete moci vybrat „Add to Drive“ (viz obrázek níže). A pokud máte Google Drive synchronizovaný do počítače, tak vám je to nakonec nahraje přímo i do vašeho počítače.youtube-download-to-drive

Legal Removal Requests – Legal Help Legal Removal Request je stránka, pomocí které se můžete domáhat odstranění informací. Je dobré vědět, že je to celé hodně složité, protože každá služba má své vlastní postupy a pravidla.

TIP: Nedávno Google doplňoval  některé další vychytávka, které jsou ale napojené na mobilní telefon/tablet a Google Now. Jejich popis najdete v Napište „find my phone“ do Google a najde váš telefon. Ale umí toho víc

History – history.google.com/ – se týká historie vyhledávání a s tím souvisejících věcí. Něco podobného je k nalezení v historii v Chrome, ale tady jsou i nějaké ty statistiky a další vymoženosti.

google-location-history-graph-2015

Location History maps.google.com/locationhistory/ – je přehled toho co si Google pamatuje s vašich sdílených geolokačních informací – z mobilu, tabletu. Můžete tady tuhle činnost pozastavit, ale asi je dobré vědět, že jste ji především nejprve povolili v mobilu (či tabletu). A mimochodem, ten obrázek je tak divný proto, že jsem na cestě z Brna zpět do Prahy vypnul mobil. Ale cestou do Brna jsem ho měl zapnutý.

Inactive Account Manager www.google.com/settings/account/inactive – je dost užitečná věc, můžete tady totiž prodloužit dobu, po kterou váš účet vydrží neaktivní. A také kam vás má Google případně upozornit, pokud bude chtít účet pro ne-aktivitu zrušit (dělá to 3 měsíce před rušením). Navíc je tam možné přidat kontakty, kterým podobné upozornění také pošle. A to uplně poslední, zamezit smazání účtu poté, co se stane neaktivním.

TIP: V K čemu je v Google dobrý operátor site: (a jaké další jsou užitečné) najdete řadu dalších „triků“, které můžete použít ve vyhledávacím políčko. Jde ale o „operátory“, tj. parametry vyhledávacího dotazu, které ho nějak ovlivňují.

Your recent activity security.google.com/settings/security/activity – ukazuje všechna zařízení, která používala váš účet za posledních 28 dní a také to, jaký druh přístupu mají. Přístup zařízení je zde možné odebrat.  Zařízení znamená počítač, tablet, mobil, TV krabičku, atd. Nechybí lokační informace.

Account Permission security.google.com/settings/security/permissions – je něco trochu podobného, ale zde jde jenom o práva přidělená zařízením ale i aplikacím. Pokud se vám něco děje s účtem a jste si jisti, že nikdo nemá vaše heslo, tak je tohle dobré místo se podívat, jestli jste něčemu nedali k účtu nějaká práva.

Na přelomu května a června 2015 Google spustil My Account – myaccount.google.com. Rozcestník (dasboard) k věcem, které se týkají vašeho účtu, soukromí, nastavení a dalších věcí. Některé z odkazů jsou popsané výše v tomto tipu.

Google My Account je nový
Google My Account je nový „dashboard“ (rozcestník) vašeho účtu u Google. Nic moc, popravdě. https://myaccount.google.com

TIP: V Jak zjistit, co všechno o vás Google ví? A co si o vás myslí? je pár těch, které se týkají toho, co o vás Google ví pro cílení reklamy a podobné věci.

Nic tajného ani skrytého to není, ale možná netušíte, že v YouTube najdete YouTube Video Editor. Umí videa vytvářet, stříhat, různě upravovat. Podrobnosti v Jak vytvořit video v YouTube z posloupnosti obrázků či screenshotůPOZOR! Editor videa YouTube i Prezentace z fotografií skončí k 20. září 2017

Jak mohu mít vyhledávání od Google na svém webu? Přes Google Custom Search Engine se dozvíte o Gogle Custom Search, Google Site Search a Google Search Appliance. (NOVÉ 2015/09)

Google Album Archive je další cesta jak z Google získat fotky, které tam kamsi ukládá či vy ukládáte. Viz též Picasa skončila 1. srpna, kde najdu fotografie, které jsem tam měl? (NOVÉ 2016/08)

Google My Activity – myactivity.google.com – je poněkud pokročilejší verze záznamů o tom, co všechno jste se svým účtem dělali. Od vyhledávání až třeba po záznamy hlasových dotazů položených přes Google Home. (NOVÉ 2016/12)

2016-12-10 11_11_12-Google - My Activity.png

Uložené věci najdete na www.google.com/saved  a je to takový trochu nedodělek. Více viz Víte, že si v Google můžete ukládat věci pro pozdější zpracování? [07.08.17]

Přehled videí na YouTube, které jste nahlásili (a co se s nimi stalo) najdete v www.youtube.com/reporthistory

Máte ještě nějaký podobný odkaz? Pochlubte se na 365tipu@gmail.com, nebo na @365tipu na Twitteru či Facebooku.

TIP: V Jak stáhnout váš účet na Instagramu. A co ve stažených datech najdete? se dozvíte jak stáhnout obsah vašeho účtu na Instagramu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky