TIP#853: Víte, že si v Google můžete ukládat věci pro pozdější zpracování?

Spusťte si vyhledávání Google na mobilu a v hamburger menu najdete Save/Uložit. Možná vám to ukáže, že jste si v minulosti něco uložili. Na počítači se na totéž můžete podívat v www.google.com/save. Ve vyhledávání na to ale odkaz nehledejte, ten je jenom v mobilní podobě.

Jak tam můžete dostávat věci? V tom vám Google příliš neporadí, v menu máte jenom přístup k tomu co již máte uložené. Ale na jednom místě to vyzkoušet můžete. Při hledání obrázků po zobrazení detailu obrázku mezi ovládacími knoflíky najdete Save/Uložit a také View Saved/Zobrazit uložené. S tím, že to jde u obrázku, to mimochodem není žádná tajnost ani novinka, viz Save & tag images in search (tohle funguje někdy od roku 2015).

2017-08-06 07_35_27-test - Google Search.png

Můžete si navíc pořídit rozšíření pro Chrome jménem Save to Google (to Google vypustil v dubnu 2016), které vám umožní ukládat si webové stránky.

Na možnost Uložit/Save narazíte ještě při lokálním vyhledávání v Google. Zajímavé je, že to co by se hodilo hodně, tedy ukládat si výsledky vyhledávání, dostupné není. Tedy nepřímo je, někdy od roku 2010 je možné „hvězdičkovat“ na Google různé věci, ale ani to není konzistenci – použít to můžete v Mapách, dříve to bylo možné ve vyhledávání.

Jaké plány s tímhle Google má? Těžko odhadovat, ale pokud uvážíte jak to už řadu let nijak nevyužívá a aktivně nenabízí, tak bych na tom moc nesázel.

Osobně „ukládání na později“ používám velmi intenzivně (viz Jak si odkládat články na pozdější přečtení?). Zejména z mobilu či tabletu (a o tom je vlastně řeč v tipu Objevování a zpracovávání obsahu a témat) a používám k tomu Pocket. Jestli někdy Google z výše popsaného ukládání udělá něco tak užitečného jako je právě Pocket? Nesázel bych na to, ale jeden nikdy neví.

TIP: Zdejší Užitečné odkazy týkající se Google. O některých jste ani možná nevěděli ukáže řadu dalších zajímavých věcí, které se skrývají v Google.