@365tipu

TIP#876: Jak někdo může z názvu (identifikace) WiFi routeru zjistit, kde jste?

Na nedávném skandálu s aplikací AccuWeather sdílející vaše geolokační informace s inzertní firmou bez vašeho vědomí je zajímavé to, že pokud jste aplikaci nedali právo přistupovat k přesné lokaci přes GPS, tak si kreativně pomohli posíláním informací o tom, k jaké WiFi jste připojení.

Řadu let budované databáze názvů WiFi sítí (routerů) je běžně využívána v mobilních telefonech či tabletech k určování polohy – ať už tam, kde není možné „zaměřit“ pomocí GPS, nebo pro rychlejší (a na baterie šetrnější) zjištění polohy. Databáze samotná vzniká neustále tím, že mobilní telefony samotné „hlásí“ kde jsou a k jakým WiFi sítím jsou připojeny.

Jakkoliv tenhle způsob určení polohy (viz Co je to geolokace? A proč na něco takového myslet) není tak přesné jako GPS, pro řadu účelů, zejména pro cílení reklamy, bohatě stačí. Ze znalosti více WiFi a jejich zaměření navíc lze určit polohu podstatně přesně, podobně jako z informací o buňkách/vysílačích mobilní sítě. Dostupné metody nakonec, jak už bylo řečeno, kombinuje samotné zjišťování polohy mobilního telefonu.

Pokud ale aplikaci (viz výše zmíněné AccuWeather) nedáte přístup k informacím o poloze, nemůže se operačního systému zeptat. Proto tvůrci AccuWeather tohle obcházejí prostě tím, že využívají stále dostupnou informací o tom, k jaké WiFi jste připojení. Velkou přesnost v poloze nepotřebují, pro cílení reklamy jim tohle bohatě stačí.

2017-08-27 11_28_40-Find Wi-Fi _ Mylnikov GEO.png

Pokud si to chcete ověřit, zkuste zajít na find-wifi.mylnikov.org a zadejte BSSID vaší Wifi (nebo jakékoliv o které víte kde je). Užitečné čtení k tomu najdete v Public Wi-Fi database. Geo-Location API. Public API of position by Wi-Fi (MAC, BSSID). Budete-li to zkoušet, tak raději zdůrazním, nezadává se název WiFi, ale BSSID/MAC, tedy ona hexadecimální „adresa“.  [19.04.20] Jen pozor, víc věcí už téhle službě nefunguje, před pár lety nejspíš autor přestal aktualizovat.

Mapových podkladů týkající se WiFi je dostupných více. Vedle vlastních databází u Google (mají k nim API) či Apple, existují volně dostupné zdroje, například:

openbmap.org respektive radiocells.org kde se na radiocells.org/default/country/cz můžete podívat na informace o Česku (mapují nejenom WiFI, ale také mobilní telefonní sítě). Na radiocells.org/lookup# můžete i přímo vyhledávat podle MAC adresy.

openwifi.su kde také můžete databázi vyhledávat (MAC/BSSID)

wigle.net připomene wardriving, tedy aktivitu „mapování“ dostupných WiFI sítí „za pohybu“. A také vám ukáže, jak rozsáhle tyto veřejně dostupné databáze mohou být, mají přes 360 milionů WiFi sítí.

combain.com je jeden z mnoha příkladů komerční služby, která na základě WiFi určuje polohu. 1.3 miliardy zmapovaných WiFi je asi dostatečná ukázka toho, jak rozsáhlá tato data mohou být.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky