@365tipu

TIP#084: K čemu je v Google dobrý operátor site: (a jaké další jsou užitečné)

Vždy když potřebuji něco najít na www.lupa.cz, tak místo tamního vyhledávacího políčka raději do prohlížeče napíšu co že to hledám a doplním k tomu „site:lupa.cz„. Dělám to proto, že to prostě funguje líp. A taky proto, že mohu případně dotaz hned snadno upřesnit. Třeba abych našel vlastní článek na dané téma, tak tam přidám „Dočekal“ (příklad).

Je dobré vědět, že vyhledávání v Google umí tzv. „operátory“ a „site:“ je jedním z nich. Funguje tak, že omezí prohledávání pouze na web (doménu), jehož adresu napíšete za dvojtečku. Používám to ostatně i když chci rychle najít něco mezi tipy tady na @365tipů. Prostě k hledanému slovu/textu přidám „site:365tipu.wordpress.com“ (ano, je to moc dlouhé a špatně se to píše).

Operátorů ve vyhledávání v Google je daleko víc

vyhledavani-site-365Měli byste ale také vědět, že operátorů je hodně, stejně jako jsou k dispozici nějaké další „vychytávky“.

Popsané je to třeba v Punctuation, symbols & operators in search (a pokud to chcete Česky, tak v Interpunkce, symboly a operátory ve vyhledávání, stačí v adrese to hl=en změnit na hl=cs).

Nebudu ukazovat všechny, ale připomenu jen ty podstatné, nejzajímavější – začnu tím, že pomocí „-“ lze požádat aby nějaké slovo ve výsledku obsaženo nebylo, ale můžete použít i v kombinaci „-site:“ a ve výsledcích pak nebude odpovídající web (doména). Pomlčku (minus, abych byl přesný)  můžete používat pro zpřesňování – prostě dostanete výsledky kde je příliš mnoho výsledku a můžete chtít nějaké vyhodit.

Důležité jsou také uvozovky, hledají totiž přesně to co chcete, tedy třeba „Miloš Zeman“ není totéž jako Miloš Zeman. V tom druhém totiž budete mít výsledky jak na Miloš Zeman, tak na samotné Zeman Miloš. A ještě navíc kdekoliv společně v textu, ne v požadované podobě za sebou.

TIP: Připomenu i to, že pokud používáte Gmail (včetně toho v Google Apps), tak tamní vyhledávání umí nejenom totéž, ale ještě řadu jiných operátorů. A je docela dobré se podívat do nápovědy. Umí to i hledat „mail s přílohami většími než“. Což se vám může sakra hodit. A stejně tak to umí Disk Google (Google Drive)-

U site: operátoru to mimochodem není totéž, jako kdybyste doménu uvedli bez něj. Prostě „Facebook site:lupa.com“  a „Facebook lupa.com“ je něco úplně jiného.

Co dalšího? Fungují hvězdičky pro nahrazení něčeho co si nejste jisti. Nejvíc se budou hodit v kombinaci s uvozovkami. V návodu to ukazují na „Thomas * Edison“, kde může jít jako o Thomas Alva Edison, tak Thomas A. Edison, ale i přímé Thomas Edison.

Užitečný je filetype: operátor, protože umožní hledat v indexovaných souborech určitého typu. Treba „kalkulace ceny filetype:pdf„. A samozřejmě i najít soubory určitého typu (filetype::indd).

TIP: Nedávno Google doplňoval  některé další vychytávka, které jsou ale napojené na mobilní telefon/tablet a Google Now. Jejich popis najdete v Napište „find my phone“ do Google a najde váš telefon. Ale umí toho víc

Fungují i AND a OR operátory, které je také nejlepší využít ve spojení s uvozovkami. AND vyžaduje aby oba hledané řetězce byly přítomné (a je to totéž jako když nic neuvedete, mimochodem). OR aby alespoň jeden z nich.

Pokud řešíte věci jako SEO, tak nezapomeňte na allintitle, intitle, allinurl, inurl, allintext, intext pro hledání v TITLE a stránce. Rozhodně nezapomeňte na link operátor, který vám prozradí kdo na určitou stránku odkazuje. A z téhle skupina ještě allinanchor a inanchor (hledají v značce A). Hodně o těchto a dalších operátorech najdete třeba v Search Operators

DODATEK leden 2017: Pozor u link:, viz Operátor link: v Google končí, definitivně a oficiálně.

V dubnu 2019 přicházejí dva nové operátory – before: a after: Oba se týkají data a umožňují omezit vrácení výsledků spadajících před či za určité datum. Spojením je možné určit interval. Datum je možné uvádět jako plné (RRRR-MM-DD) či částečné (RRRR). V částečné podobě je ale (například) before.2018 totéž jako before:2018-01-01 a after.2018 je totéž jako 2018-12-31

TIP: jsou další sbírkou užitečnosti v Google, ale v tomto případě jde o řadu konkrétních služeb či webů.

PS: TIP: V Jak můžete na vlastní web dostat vyhledávání? zjistíte jaké služby a software můžete použít, abyste na vlastní web dostali vyhledávání

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky