@365tipu

TIP#835: Co se stane, když 365tipu.cz přesunete na 365tipu.cz

Možná jste si už všimli, že @365tipu je už do spuštění (což bylo 1. ledna 2015) jeden velký experiment. Slouží k ověření i zjištění řady věcí. Proto také dlouhou dobu tenhle web běžel na 365tipu.cz a na vlastní doménu, tedy www.365tipu.cz se dostal až 12. června 2016.

Tohle další experimentování ukáže, jak to vypadá když přestěhujete web z jedné domény na druhou. Navíc to ukáže u řešení, které částečně ošetří některé věci, ale neumožňuje řadu dalších věcí, které se u takovýchto stěhování dělají.

Během chvíle ztratíte klidně i polovinu příchodů z vyhledávače

Tohle je jedna z nejvíce podstatných „vlastností“ stěhování webu. Přechodem na jinou doménu musí znovu dojít k zaindexování všech stránek ve vyhledávačích. V tomto případě jde zejména o Google, protože ze Seznam.cz za dva a více roků existence 365tipu nikdy žádná návštěvnost nepřicházela.

2017-07-15 11_51_54-Statistiky ‹ @365tipu — WordPress.com.png

WordPress pomůže v tom, že původní adresy budou přesměrovávat na nové, to je podstatné říci. Je to totiž jedna ze zásadních věcí při stěhování, nastavit si přesměrování adres, tak aby vyhledávače zjistily, že došlo k trvalé změně adres.

Moc to ale stejně nepomůže, týden po změně adresy prostě propad návštěvnosti dorazí. A podle informací od Google trvá přestěhování webu (z hlediska vyhledávače) mezi dvěma týdny až třemi měsíci. U @365tipů se nebudu divit, pokud to bude trvat poněkud déle než dva týdny, přeci jenom je tu přes tisícovku tipů a triků.

U @365tipů to zhruba týden vypadalo jako když se nic dít nebude, až druhý týden došlo k zásadnímu poklesu příchodů z vyhledávačů.

2017-07-15 11_55_49-Search Console – Analýza vyhledávání - https___365tipu.cz_.png
Nový 365tipu.cz a níže původní 365tipu.cz

2017-07-15 11_57_02-Search Console – Analýza vyhledávání - https___365tipu.cz_.png

Přijdete (částečně) o zpětné odkazy, externí všechny, interní některé

Zpětné odkazy (backlinky) nasbírané za dobu předchozí existence sice budou fungovat (protože přesměrování), ale v zásadě se jejich vliv může snížit. Což se opět může projevit snížením příchodů z vyhledávání, ale časem se to také napraví – přeci jenom budou vznikat zpětné odkaz již v nové podobě.

Pokud jste interní odkazy nedělali důsledně relativní, tak to s interním odkazováním dopadne podobně. Každopádně vyhledávače musí i tuhle změnu (včetně přesměrování) zpracovat.

Bylo by dobré, kdyby se všechny ty zpětné odkazy z „365tipu.cz“ daly změnit na „365tipu.cz“, ale pokud je nemáte všechny pod kontrolou, tak je to zásadní množství práce. Která čistě teoreticky není nutná, protože původní adresy správně přesměrovávají (301 redirect) na nové (a přesměrovává i adresa RSS). A jak víme, 301 (ale i 302) zachová původní PageRank (což je samozřejmě zjednodušení, správně je spíše to, že „zachovává původní link juice“).

Jediné kde to může být trochu nepříjemné jsou místa, kde je adresa vidět – ale tam je to nepříjemné jenom z hlediska „značky“.

Musíte znovu říci vyhledávačům kde a jak mají indexovat

Přesněji, v tomto případě, měli byste. Když to neuděláte, přijdou na to vyhledávače samy, ale pokud to uděláte (například ve Google Search Console, viz K čemu je dobré používat Google Search Console. A jak tam přidat blog na WordPress.com a proč to vlastně chtít), tak můžete přechod urychlit. Založením nového profilu webu, vložením „nové“ adresy sitemap.xml a dalšími věcmi. Vlastně shodnými s tím, že zakládáte nový web.

Výhoda založení nové adresy v Search Console může být i ta, že můžete sledovat jak se Google daří indexovat nový web. Budete tam skvěle vidět, že ani několik dní po přechodu se Google nedostal k zaindexování celého webu.  Deset dní po zahájení měl Google zaindexováno 993 URL z 1001 obsažených v sitemap.xml. Celkový počet URL na @365tipů je každopádně ve vyšších jednotkách tisíc, takže i tady je jasné, že to celé není bleskový proces.

V Search Console řekněte Google, že jste se přestěhovali

V Google Search Console můžete u původního webu kliknout na ozubené kolečko a vybrat Změna adresu.  Ještě předtím stejně musíte nový web založit, dřív to udělat nemůžete. Je tam mimochodem i kontrola zda správně fungují přesměrování přes 301.

Tohle ale bude mít jeden zásadní háček. Pokud jen měníte adresu webu provozovaného na WordPress.com. Nebudete to moci udělat, protože „nový“ web (365tipu.cz) bude mít jiný ověřovací (META) kód a tím nebude možné ověřit starý (365tipu.cz). Udělat to tedy půjde pouze pokud máte starý web rozdílný od nového. Trochu to v Google nedomysleli.

TIP: Při změně adresy na WordPress.com hostingu tohle vůbec nezkoušejte. Jakmile se toho dotknete, tak přijdete o ověření (a tím i o přístup k informacím) původní webové adresy

Nezbývá než čekat

Ve výsledku vám při stěhování z něco.wordpress.com na vaševlastní.cz (například) nezbývá než prostě počkat, až se vše „vrátí do normálu“. Je důležité vědět, že každé stěhování znamená, že se krátkodobě (týdny) či dlouhodobě (měsíce) propadnete ve vyhledávání a tím také přijdete o nějakou návštěvnost.

2018-04-03 07_32_45-@365tipu — WordPress.com.png

To dlouhodobě navíc opravdu může znamenat něco mezi třemi až šesti měsíci. Můžete to ostatně vidět na výše připojeném grafu. Na původní hodnoty návštěvnost se @365tipu dostalo až půl roku po přestěhování z 365tipu.cz na 365tipu.cz.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky