@365tipu

TIP#1068: Jak stáhnout váš účet na Instagramu. A co ve stažených datech najdete?

Instagramu to trvalo mnoho let, než umožnil tak zásadní a potřebnou věc jako je stažení všech vašich fotografií a údajů. Možné je to od druhé poloviny dubna a musíte to udělat ve webové podobě Instagramu.

2018-04-24 21_06_20-Daniel Dočekal (@danieldocekal) • Fotky a videa na Instagramu.png

Tam se přihlásíte, přejdete na váš profil (ikonka člověka vpravo nahoře), kliknete na ozubené kolečko pro vyvolání menu a pokračovat budete přes Soukromí a zabezpečení.

2018-04-24 21_06_52-Soukromí a zabezpečení • Instagram.png

Tam odrolujte skoro dolů než narazíte na Stažení dat – klikněte na Požádat o stažení.

2018-04-24 21_07_16-Stáhněte si svoje data • Instagram.png

2018-04-24 21_07_45-Stáhněte si svoje data • Instagram.png

2018-04-24 21_08_49-Stáhněte si svoje data • Instagram.png

Po vyplnění vašeho hesla započne Instagram s vytváření archivu, který si později (a ano. může to být klidně i do 48 hodin, ale čekejte spíše hodiny) budete moci stáhnout. Odkaz na něj vám přijde do e-mailu (toho který máte připojený k účtu).

2018-04-25 06_54_04-Vaše data z Instagramu • Instagram.png

Nečekejte, že to snad Instagram poskytne nějak jednoduše, stáhnout si musíte více souborů a nejde ani použít „Uložit jako“ a musíte stahovat jeden po druhém, probíhající stahování znemožní stahovat další. Pokud máte účet s pár tisíci fotografiemi, tak očekávejte vyšší stovky MB a čím více fotek máte, tím více ZIP souborů bude.  Pro @danieldocekal a tamních necelých 5000 fotek jde o prakticky 1 GB.

Co ve stažených date najdete a co ne

Více ZIP souborů, ve kterých jsou uloženy informace o účtu a obsah účtů. Data (co nejsou přímo obrázky/videa) jsou ve strojově použitelné (JSON) podobě.

Soubor (1) – komentáře, sledovaní (sledující podle všeho nikoliv) kontakty, přímé zprávy, obsah a nastavení profilu, . co jste lajkovali, aktuální uložená vyhledávání.

Nečekejte ale, že by to nějak bylo použitelné, komentáře například nelze navázat na konkrétní příspěvky, stejně tak to kam jste dali líbí nemá žádnou vazbu na příspěvek, je to jen čas a název účtu. Prostě pokud byste snad chtěli „rekonstruovat“ váš účet, tak z těchto dat to nepůjde.

2018-04-25 07_27_16-Instagram-danieldocekal

Soubor (2) a další – média, tedy fotografie (JPG, složka photos) a videa (MP4, složka videos). V některém budou i  příběhy (složka stories) a fotky z přímých zpráv (složka direct)

Při pohledu na stažené Příběhy zjistíte, že Instagram schovává všechny fotky z vašich příběhů, což se dalo vcelku očekávat.  Nečekejte ale, že dostanete všechno –  začínají od prosince 2017 (spuštění bylo v září 2016). Fotky a vide dostanete kompletně, od začátku existence vašeho účtu.

Fotky jsou v té podobě, jak jsou na Instagramu (tedy u čtvercových 1080 x 1080 bodů, u starších 612×612), tady to naštěstí není jako u Facebooku, kde zpět dostanete pouze zmenšené a poškozené fotografie.

U příběhů, fotek a videí je k dispozici JSON struktura s popisky a datem a identifikací fotografie, u přímých zpráv nic takového.  S messages.json to tedy nijak nejde propojit.

Doporučení ohledně stažení vašeho Instagramu

Pokud vám na obsahu vašeho Instagramu záleží a nemáte nějak nastavené automatické zálohování fotografií, tak toto je dobrá cesta jak získat všechny fotky, příběhy i videa. Bohužel není možné stahovat jen „nové od posledního stažení“, takže budete muset jednou za čas stahovat vše.

Pokud chcete průběžně zálohovat fotky z Instagramu jinam, tak viz třeba Jak ukládat (sdílet) fotografii pořízenou na Instagramu do Flickru (a jinam). tady je stále dobře využitelný (zejména) IFTTT.

Stáhnutí obsahu účtů se vám bude hodit před jeho smazáním. O mazání a deaktivaci více v Jak smazat instagramový účet? Jak deaktivovat účet na Instagramu?

Pokud hledáte jak stáhnout data z jiných sociálních sítí:

TIP: Zdejší Instagram pro začátečníky? Máme tu návod pro Instagram, pokud ho postrádáte se vám určitě bude hodit

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky