@365tipu

TIP#257: Jak mohu mít vyhledávání od Google na svém webu? Přes Google Custom Search Engine

Možná by měl spíše jako první vzniknout tip o důležitosti vyhledávání na webových stránkách a blozích, ale první zmínka o této nesmírně důležité části webu i blogu je v Nějaké další drobnosti k blogu aneb co by tam ještě mělo být. A to bylo prosím druhého ledna 2015, druhý den existence @365tipů. Takže začněmež tím, že vyhledávání je jedna z nejstěžejnějších funkcí, která by na žádném webu neměla chybět.

Jenže, na to aby bylo možné web či blog prohledávat, tedy lépe řečeno prohledávat jeho obsah, na to je potřeba aby to podporovalo software, redakční a publikační systém, který pro daný web/blog používáte. V případě WordPressu je to dobré, protože ten hledání umí. Hledat dnes umí většina CMS (Content Management System, tedy publikační systém) a doby kdy to bylo problematické jsou pryč. Jediné na co ještě čas od času narazíte je trochu problém s češtinou, ale ani tady už žádné zásadní bariéry zpravidla neexistují.

Je ale dobré vědět, že na jakýkoliv web si můžete nasadit vyhledávání skrz Google a poměrně hodně si ho přizpůsobit. V zásadě budete využití site: operátor (viz K čemu je v Google dobrý operátor site:) tak, že to nikdo nepozná. A vše se může tvářit i jako kdyby to byla součást vašeho webu.

2015-09-14 07_24_42-Custom Search - Congratulations!

Google Custom Search Engine je snadno použitelná služba pro vytvoření všeho potřebného k nasazení vyhledávání přes Google na vlastní web. Včetně případné dokumentace pokud budete chtít něco nastavovat, měnit a řešit. A samozřejmě jsou tu i nějaké ty podmínky užití.

Vytvoření potřebného je snadné – vyplníte adresu webu (třeba zadáte www.pooh.cz/* aby to prohledávalo celý web, ale můžete prohledávat i jenom část a lze to velmi detailně nastavit), nastavíte si jazyk (češtinu) a vše pojmenujete (třeba Pooh.cz). V rozšířených vlastnostech ještě můžete omezit stránky pomocí Schema.org definic.

Pak už jenom získáte potřebný kód, který je potřeba dostat na váš web – to pochopitelně předpokládá, že dokážete do stránek vašeho webu dostat HTML kód – žádné programování ani databázové věci potřebovat nebudete. Kód je přitom velmi jednoduchý, vypadá například toto:

	(function() {
		var cx = '006865471857769002961:klb-7htenjg';
		var gcse = document.createElement('script');
		gcse.type = 'text/javascript';
		gcse.async = true;
		gcse.src = (document.location.protocol == 'https:' ? 'https:' : 'http:') +
			'//cse.google.com/cse.js?cx=' + cx;
		var s = document.getElementsByTagName('script')[0];
		s.parentNode.insertBefore(gcse, s);
	})();
	

Důležité je, že po vytvoření Custom Search Engine (CSE) je možné ještě detailněji nastavovat různorodé parametry a také si je testovat (ještě předtím, než vše nasadíte na web). Na CSE navíc můžete vydělávat – Google tam přes AdSense bude vkládat klasicky reklamy (ty tam bude vkládat tak jako tak, protože tím se tohle financuje) a můžete z nich mít tedy i odpovídající podíl z příjmů. A pokud budete chtít vědět jak hodně je vše používáno, můžete vše napojit i na Google Analytics.

TIP: Nezapomeňte se podívat do K čemu je dobré používat Google Search Console. A jak tam přidat blog na WordPress.com a proč to vlastně chtit. Dřívější Google Webmaster Tools jsou jednou ze zásadních pomůcek, kterou pro váš web či blog určitě chcete využívat.

CSE můžete přizpůsobit i vzhledově a dalšími vlastnostmi a funkčností, ať už jde o filtraci výsledků či třeba třídění výsledků – což může být dost podstatné u obsahového webu, kde může být důležité nabízet nikoliv nejlepší shodu, ale hlavně aktuální texty.

Přizpůsobení vlastností vytvořeného vyhledávacího stroje už nevyžaduje další zásahy do webu – parametry se mění v nastavení a projevují se okamžitě. V Google Custom Search Engine navíc můžete mít vytvořených a uložených vyhledávacích strojů více, včetně přidávání správců a dalších možností.

Google Custom Search Engine má pokročilejší variantu určenou hlavně pro firemní využití a takové využití, kde půjde o opravdu velké objemy hledáníGoogle Site Search už ale není zdarma (začínáte na 100 USD pro 20 tisíc vyhledávacích dotazů ročně) ale zato je kompletně přizpůsobitelná tak, aby vlastně nebylo vůbec poznat, že vyhledává Google.

POZOR: Výše uvedené Google Site Search končí k 1. dubnu 2018.

TIP: Pokud vám vrtá hlavou rozdíl mezi Site Search a Custom Search Engine, tak nejlépe podívat se do nápovědy. Je tam tabulka srovnávající možností obou služeb.

A když už je řeč o tom jak řešit vyhledávání přes Google, tak tu bylo ještě Google Search Appliance. Šlo o  hardware určené k nasazení do firemních sítích a řešící vše potřebné.

Tu výše vytvořenou CSE pro Pooh.cz si můžete vyzkoušet na její veřejné URL a uvidíte i to, jak to funguje, včetně toho jak to vlastně zobrazuje výsledky. Což ostatně můžete vidět i na obrázku výše.

2015-09-14 07_39_28-Google Custom Search

POZOR: Pro klasický WordPress.com nemůžete toto řešení použít, protože vám neumožní vložit vygenerovaný kód, je už mimo povolené možnosti vlastního kódu přidávaného do stránek. Pro WordPress.org, tedy vlastní hostované řešení, tomu samozřejmě nic nebrání. Použít to ale můžete třeba i pro vlastní staticky vygenerované stránky nebo cokoliv dalšího, co vám umožní do kódu stránek vložit výše uvedenou konstrukci.

TIP: V Jak můžete na vlastní web dostat vyhledávání? zjistíte jaké služby a software můžete použít, abyste na vlastní web dostali vyhledávání

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky