TIP#226: Co je to BitRaider Web Client? NCSOFT Game Launcher? Pando Media Booster? Origin? Glyph? A další …

Možná jste něco z níže uvedeného našli v počítači, ať už vlastním, nebo něčím. A nevíte si příliš rady s tím, jestli je to virus, malware nebo legitimní software. A jestli to můžete odstranit. Opět je tu tip, který trochu vybočuje z běžného zaměření, ale je dost jisté, že se jednoho dne určitě hodit bude.

BitRaider Web Client a BitRaider Streaming Client najdete v počítači pokud hrajete (nebo jste hráli) Star Wars: The Old Republic. To první slouží k stahování a aktualizování hry, to druhé pro streaming.

NCSOFT Game Launcher do vašeho počítače přinesl buď Aion a Lineage II, možná Guild Wars II (řekl bych) a stejně jako všechny podobné věci, i tenhle kousek slouží k stahování aktualizací a také patřičně otravuje v systému.

Pando Media Booster vám do počítače nasadil například League of Legends nebo LOTRO (Lord od the RIngs Online) a stejně jako další tomu podobné, je to další svinčík, který v zásadě v počítači mít nechcete (ale pokud danou hru hrajete, tak většinou musíte). Má Nastavení v Ovládacích panelech, kde je možné nastavit aby se při spuštění Windows nespouštěl.

Akamai NetSession Interface je další stahovací a distribuční agent a kde jste ho nabrali je otázka – některé produkty od Adobe vám ho přidají do počítače (aniž byste věděli) a také některé hry, používá ho i již jinde zmíněno LOTRO. Má Nastavení v Ovládacích panelech ale moc toho tam nenajdete

Výše uvedené jsou takové poněkud horší a vlezlé kousky, špatně nastavitelné, často se dovedně ukrývající, řadu let se chovající v zásadě jako virus, který v počítače ani nechcete. Časem naštěstí i herní firmy pochopily, že s tímhle přístupem daleko nedojdou a pořídily si software přeci jen průhlednější a ohleduplnější.

TIP: Nepodceňujte potřebu antiviru a už vůbec ne nutnost mít nějaký program na občasnou kontrolu počítače na přítomnost malware, adware či crapware.

Origin jde na vrub Electronic Arts (původně EA Download Manager) a vedle aktualizací a stahování je to i platforma pro DRM a má nějaké další sociální (a zpravidla dost zbytečné) funkce. Není nezajímavé vědět, že EA měli s Origin v úmyslu nahradit Steam od Valve.

Glyph patří k Trion Worlds /ArcheAge, Rift, Defiance), atd. Slouží klasicky k aktualizaci těchto her, ale na rozdíl od předchozích šílenosti je to samostatně spouštěný program. Podobně jako následující kousek.

Battle.net

Battle.net patří k Blizzardu (World of Warcraft, Diablo III, StarCraft II, Heartstone, Hearoes of the Storm, atd) a aktualizaci jeho her a dalším věcem.

GTA V má vlastní Rockstar Games Social Club podobný těm předchozím věcem, také slouží k aktualizacím.

Steam aktualizuje hry, které jste si přes něj koupili (nebo které našel v počítači a umí je aktualizovat) a je dobré vědět, že ho můžete (ale nemusíte) nechat běžet na pozadí.

Kdyby jenom hry ….

Celé to není ale jenom záležitost her, což byste také měli vědět. Aktualizační programy vám do počítače nasadí i prohlížeče, mailové programy, klasické programy.

Mozilla Maintenance Service patři k Mozille Firefoxu / Thunderbirdu a bohužel i tady si vybrali instalaci další zbytečné služby do počítače.

Google Chrome má vlastní aktualizační službu, která navíc umí aktualizovat i leccos jiného, než jenom Chrome (a není odinstalovatelný v Přidat/Odebrat Programy) Ale většinou aktualizuje až poté co si to vyžádáte, nebo k tomu dojde při nejbližším restartu prohlížeče.

Co k tomu všemu dodat podstatného

Věci na počátku seznamu jsou na hraně mezi legitimním software a svinčíkem, který v počítači moc mít nechcete. Mohou běžet na pozadí, většinou jsou nainstalované jako služby, málokdy jsou nějak nastavitelné, dost často si dělají co chtějí a mohou vám ucpat internet do nepoužitelné podoby. Nebo se postarat o vyčerpání FUP na mobilním připojení.

Jestli je můžete odstranit? To je těžké říci, protože většinou hry se kterými do počítače dorazily je potřebují. Dost často si je po odstranění nainstalují zpátky, nebo bez nich nebudou fungovat. Případně fungovat budou, ale s aktualizacemi budou problémy. Můžete to vyzkoušet, to je jediné co vám zbývá.

Jedno podstatné si ale z tohoto trochu netradičního tipu můžete odnést, pokud jste v počítači narazili na něco z výše uvedeného, tak to není virus, malware ani nic vyložené zlého. Jen je to, dost často, crapware. Které bohužel tvůrci her podporují.

TIP: Process Lasso je nejenom náhrada za Task Manager (Správce úloh), umí toho víc a může se vám hodit k odhalení toho, co vám běží (a co se vám spouští) v počítači a nakolik ho to ovlivňuje.

Co ještě se aktualizuje „samo“?

Mimo to, že se vám samozřejmě budou aktualizovat Windows, MAC či Linux (pozor některé z výše uvedených věcí jsou i na dalších platformách), tak se samozřejmě ještě najde leccos dalšího, co má ochotu se samo-aktualizovat. A je to dobré vědět, když třeba opouštíte republiku nebo jste jenom na mobilním přípojení.

Dropbox se sám aktualizuje, zpravidla o tom ani nevíte, ale také to není nic tak hrozného, nebývá velký.

Adobe Cloud má ve vašem počítači vlastní aktualizační program, ale sám od sebe by se aktualizovat neměl, jen vám řekne, že jsou nové verze vašich aplikací (a ani je sám nestahuje). A tady už obzvlášť platí, že to stahuje hodně velké mnnožství dat.

Apple iCloud / iTunes a s tím související věci se také aktualizují, ale také až „na pokyn“. Plati to i pro Safari, například. Apple bohužel těch věcí, které se vám nainstaluje do Windows, má poměrně hodně a nenaděláte s tím nic (až na občasnou nutnost zabít ručně proces iCloudu, který žere všechno volné připojení už roky).

Oracle Java, Adobe Flash a řady dalších věcí, které v zásadě v počítači ani nepotřebujete, mají vlastní aktualizační mechanismy, více či méně funkční.  Připomenu, že Flash byste měli odstranit  stejně jako byste se měli zbavit Javy.

TIP: Colasoft Capsa se může hodit, když potřebujete zjistit, co teče po síti a v souvislosti s probíranými věcmi vám pomůže vysledovat kdo zatěžuje vaši síť a s kým si povídá. A také o čem si povídá.

Dalo by se  pokračovat hodně dlouho a vy byste spíš měli vědět, co v počítači máte nainstalované a jak se co chová. K tomu se ještě naučit, jak různé programy podle potřeby vypnout či zapnout (třeba Dropbox je vhodné pozastavit v okamžiku, kdy jste na mobilním připojení). Stejně jako si zjistit, jestli různé programy stahující a aktualizující sebe sama náhodou nemají nějaké omezení šířky pásma – tedy to, kolik z připojení smí využit. A také, jestli nepoužívají nějaké ty P2P (peer to peer) mechanismy, kdy se váš počítač mění ve zdroj dat pro další uživatele.