@365tipu

TIP#394: Jak mít v počítači s Windows iTunes ale spouštět je jen podle potřeby

Pokud máte něco od Apple s iOSem (iPhone, iPad a tak podobně) a k tomu Microsoft Windows, tak víte, že čas od času je potřeba spustit iTunes (třeba pro obnovení zařízení co nepřežilo aktualizaci, ale čas od času je dobré udělat i lokální zálohu). Po zbytek času, kdy iTunes nepotřebujete, ale ve vašem počítači poměrně zbytečně běží iCloud a řada dalších služeb. Můžete se jich zbavit? Můžete je spouštět jen v případě potřeby?

Samozřejmě, můžete, ale je to ne zcela triviální. Pojďme se podívat co s tím.

Především zakázat věci spouštěné při startu počítače je první co se vyplatí udělat. Podívejte se (třeba přes msconfig, nebo Správce úloh) co se spouští při startu počítače a odstraňte odtamtud věci z iTunes a QuickTime. To druhé je navíc dobré odstranit zcela, QuickTime v počítači vůbec nepotřebujete.

Aktuálně v „po spuštění“ najdete :

  • Apple Push (můžete klidně odstranit, není reálně k ničemu potřeba)
  • iCloud Drive (tohle je hlavní synchronizace pro iCloud, ale pokud ho ve Windows nepoužíváte, můžete zakázat). Viz též Jak se dostat na iCloud z Windows?
  • iCloud Photo Stream (pokud nepoužíváte Photo Stream v iOSu a nesynchronizujete s počítačem, můžete zakázat)
  • iCloud Services (zůstane běžet jako program, i toto můžete zakázat)
  • iTunes Helper (zodpovědný za to, že při připojení zařízení se automaticky spustí iTunes, můžete zakázat)

Měli byste vědět, že většina z těchto programů spouštěných při startu počítače má vysoký vliv na dobu spuštění. A některé z nich zůstávají, zbytečně, spuštěné celou dobu. Zbavit se iCloudu je vhodné i tím, že si spustíte jeho konfigurační panel a vypnete zbytečné věci. Můžete se i odhlásit, ale tím se z vašeho počítače ztratí věci z iCloudu (ale možná tam ani žádné nemáte jako já, protože místo toho používáte Dropbox či jiný cloud).

Dalších pár věcí je od Apple umístěno do služeb/services. Tady najdete následujcí

  • Apple Mobile Device Service (je potřeba jenom když spustíte iTunes a připojíte zařízení)
  • Bonjour Service (vyhledává hudbu a zařízení od Apple a je bez problémů vypnutelná pokud nemáte Apple TV a další zařízení)
  • iPod Service (mělo by sloužit pro iTunes a iPod)

Výše uvedené služby můžete zastavit a nastavit na zakázané (Bonjour Service) nebo ručně (druhé dvě, iPod Service možná už jako ručně nastavený bude) – v případě potřeby je možné je kdykoliv spustit.

icloud-setup.png

Jak to uvést do chodu a spustit iTunes?

Pokud jste výše uvedené věci udělali, tak můžete služby snadno kdykoliv spustit z příkazové řádky:

net start „Apple Mobile Device Service“
net start „iPod Service“

Po spuštění těchto vypnutých služeb pak můžete klasicky spustit iTunes.exe. Po ukončení práce s iTunes pak můžete vše zase zastavit. A také znovu kdykoliv vypnout (z obou posloupností si můžete udělat dávkový soubor, nezapomeňte, že musí být spuštěn jako správce).

net stop „Apple Mobile Device Service“
net stop „iPod Service“

Prakticky můžete rozšířit i o net start/stop s parametrem „Bonjour Service“ (pokud jste to kompletně nezakázali a nechcete už nikdy řešit). Právě „Bonjour Service“ mimochodem Apple potřebuje aby iTunes.exe bylo ochotné plně fungovat (spustit ale půjde i bez a na synchronizaci a zálohování to vliv mít nebude).

Je dobré vědět, že Apple Push si iTunes spustí samy. Vedle toho si při spuštění ještě spustí iPodService Module (což je „iPod Service“ ze služeb) a MobileDeviceHelper. Po ukončení se ukončí Apple Push a MobileDeviceHelper, případný iPodService Module si zastavíte sami pomocí výše uvedeného net stop příkazu.

Upozornění

Výše uvedené vychází z toho, že iTunes spouštíte tak párkrát do roka a je tedy zbytečné mít vše s tím související spouštěné a běžící. Pak dává rozum, že minuta či dvě věnované spuštění potřebných služeb a poté opětovné vypnutí se vyplatí. Zbavíte se tím i chronicky problematické služby iCloud, která má v oblibě čas od času velmi výrazně ovlivňovat připojení k Internetu.

icloud-193-connections.png
Typická situace, iCloud obsadil stovky síťových spojení a dokud ho nezabijete, máte po připojení k Internetu.

Má osobní zkušenost je, že zákaz všeho v „po spuštění“ je v pohodě. Vypnutí všech služeb je také v pohodě. iTunes jde spustit aniž by je bylo nutné ručně zapínat, to málo co potřebuje si zapne. Po zapojení iPadu do USB se spustí i služba potřebná pro jeho obsluhu a po chvíli se spuštěné iTunes spojí a dojde k synchronizaci.

Pokud přijdete na něco co by bylo vhodné do tohoto tipu doplnit, ozvěte se. Je prakticky vyzkoušený, ale pouze na Windows 10 a jednom zařízení (iPadu). Netýká se samozřejmě těch, co používají Mac OS X.

Dodatek [22.04.18]

Od doby kdy vznikl tento tip se objevila jedna podstatná změn – už možná dva roky iTunes vůbec nepoužívám. Nejpodstatnější na tomto zjištění je, že k ničemu vlastně už potřeba nejsou.

TIP:  Další tipy a triky pro iOS najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky