@365tipu

TIP#1496: Jak se dostat na iCloud z Windows?

iCloud je „cloud“ od Apple a slouží hlavně pro ekosystém, který Apple vytvořil z mobilních zařízení (iPhone, iPad co používají iOS/iPad OS) a počítače/notebooky s MacOS. V rámci tohoto ekosystému jde o relativně rozumně fungující cloudové úložiště se základním souborovým systémem (ten bohužel postrádá řadu běžných funkcí pro souborový systém a chová se jinak než ostatní) a je využíván i pro zálohování mobilních zařízení.

iCloud je klasicky zpoplatněný – zdarma dostupná základní verze má pouze 5 GB prostoru a jakž takž se tam vejde záloha mobilního zařízení. Jakmile jich máte víc (třeba rodina mající více iPhone) tak nezbývá než platit.

Je to dost podobné jako s dalšími cloudovými službami (Dropbox, OneDrive, atd) jak co se nutnosti platit týče, tak funkčnosti – základní funkčnost totiž je, že se do iCloudu ukládají fotky a soubory a přes iCloud se synchronizují s dalšími zařízeními.

TIP: Jak se na iPhone (iPadu) pracovat s cloudovými úložišti – iCloud, Google Drive/Photo, OneDrive, atd.

Na problém narazíte v okamžiku kdy chcete mít iCloud na jiné platformě než od Apple – ve Windows si ale můžete stáhnout a nainstalovat iCloud pro Windows. Ten by měl zpřístupnit soubory z iCloudu i ve Windows, stejně jako soubory a fotky z Windows umět ukládat do iCloudu. Dlouhodobě je to stejně problematické a zmatené software jako iTunes.

2019-11-19 21_11_00-iCloud.png

Chová se chaoticky, nespolehlivě, není vůbec jisté zda a kdy bude synchronizovat potřebné soubory. Občas problémy vyřeší restart, ale někdy ani to ne. iCloud vám při synchronizaci ani neřekne co že vlastně synchronizuje ani kolik toho bude.

TIP: Pokud potřebujete spolehlivější cestu jak dostat z iPhone fotografie do Windows tak využijte Dropbox nebo OneDrive – oba umí synchronizovat fotografie.

Hodně chybí spolehlivá možnost synchronizovat fotografie z iPhone do Windows – je to dáno tím, že fotky v iPhone nejsou klasickou součástí „souborového“ úložiště v iCloudu a do počítače s Windows je prostě přes iCloud nedostanete.

2019-11-19 21_08_57-iCloud.png

Vedle toho umí iCloud pro Windows ještě synchronizovat záložky v prohlížečích (pouze IE, Firefox a Chrome). Ale i tady je lepší tuto funkčnost nevyužívat a záložky si řešit přes Chrome či Firefox a tamní přirozenou synchronizaci. s

Pokud používáte Outlook tak umí synchronizovat i poštu, kontakty, kalendáře a úkoly, ale ani tady nečekejte něco co by bylo spolehlivé.

TIP: Jak restartovat iCloud ve Windows? Pomůže vyřešit nefunkční synchronizaci co prostě klidně i několik hodin stávkuje.

2019-11-19 21_11_00-iCloud.png

Než si iCloud na Windows rozeběhnete, tak je dost dobré si pro synchronizaci fotografií nastavit místo kam (a odkud) se fotografie ukládají – ve výchozí podobě to směřuje do složek co jsou součástí vašeho Windows/Microsoft účtu a velmi pravděpodobně byste tím vyvolali další zbytečné synchronizace. Stejně tak je dobré si rozmyslet, zda fotky z Windows (z klasické Knihovny fotografií) chcete odesílat ven do iCloudu. Rozhodně ale nepočítejte, že zaškrtnutí „Stáhnout nové fotografie do mého PC“ bude vůbec někdy fungovat.

TIP: Jak v iOS 11 vypnout iCloud?Čím nahradit iTunes pokud máte Windows a k tomu iPhone/iPad/iPod? se možná budou hodit

2019-11-19 21_09_29-Úložiště na iCloudu.png

Užitečná je možnost podívat se co vlastně v iCloudu ukládáte – zjistíte kolik místa zabírají fotky, zálohy, další členové rodiny i soubory z jednotlivých aplikací

2019-11-19 21_17_38-Window.png

iCloud je ještě přístupný přes web – stačí zajít na www.icloud.com a přihlásit se.  Vedle přístupu k souborům i fotkám se tam dostanete k dalším věcem od Apple (Kontakty, poznámky, atd). Celé je to ale zásadně pomalé a velmi nepřívětivé.

TIP: Další tipy a triky pro iPad, iPhone i Apple Watch najdete v 📱 Tipy a triky pro Apple iOS

A užitečné čtení o iCloudu je v Přechod z Androidu na iPhone (6): Cloudové služby a hardware

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky