iCloud je „cloud“ od Apple a slouží hlavně pro ekosystém, který Apple vytvořil z mobilních zařízení (iPhone, iPad co používají iOS/iPad OS) a počítače/notebooky s MacOS. V rámci tohoto ekosystému jde o relativně rozumně fungující cloudové úložiště se základním souborovým systémem (ten bohužel postrádá řadu běžných funkcí pro souborový systém a chová se jinak než ostatní) a je využíván i pro zálohování mobilních zařízení.
iCloud je klasicky zpoplatněný – zdarma dostupná základní verze má pouze 5 GB prostoru a jakž takž se tam vejde záloha mobilního zařízení. Jakmile jich máte víc (třeba rodina mající více iPhone) tak nezbývá než platit.
Je to dost podobné jako s dalšími cloudovými službami (Dropbox, OneDrive, atd) jak co se nutnosti platit týče, tak funkčnosti – základní funkčnost totiž je, že se do iCloudu ukládají fotky a soubory a přes iCloud se synchronizují s dalšími zařízeními.
Na problém narazíte v okamžiku kdy chcete mít iCloud na jiné platformě než od Apple – ve Windows si ale můžete stáhnout a nainstalovat iCloud pro Windows. Ten by měl zpřístupnit soubory z iCloudu i ve Windows, stejně jako soubory a fotky z Windows umět ukládat do iCloudu. Dlouhodobě je to stejně problematické a zmatené software jako iTunes.
Chová se chaoticky, nespolehlivě, není vůbec jisté zda a kdy bude synchronizovat potřebné soubory. Občas problémy vyřeší restart, ale někdy ani to ne. iCloud vám při synchronizaci ani neřekne co že vlastně synchronizuje ani kolik toho bude.
TIP: Pokud potřebujete spolehlivější cestu jak dostat z iPhone fotografie do Windows tak využijte Dropbox nebo OneDrive – oba umí synchronizovat fotografie.
Hodně chybí spolehlivá možnost synchronizovat fotografie z iPhone do Windows – je to dáno tím, že fotky v iPhone nejsou klasickou součástí „souborového“ úložiště v iCloudu a do počítače s Windows je prostě přes iCloud nedostanete.
Vedle toho umí iCloud pro Windows ještě synchronizovat záložky v prohlížečích (pouze IE, Firefox a Chrome). Ale i tady je lepší tuto funkčnost nevyužívat a záložky si řešit přes Chrome či Firefox a tamní přirozenou synchronizaci. s
Pokud používáte Outlook tak umí synchronizovat i poštu, kontakty, kalendáře a úkoly, ale ani tady nečekejte něco co by bylo spolehlivé.
Než si iCloud na Windows rozeběhnete, tak je dost dobré si pro synchronizaci fotografií nastavit místo kam (a odkud) se fotografie ukládají – ve výchozí podobě to směřuje do složek co jsou součástí vašeho Windows/Microsoft účtu a velmi pravděpodobně byste tím vyvolali další zbytečné synchronizace. Stejně tak je dobré si rozmyslet, zda fotky z Windows (z klasické Knihovny fotografií) chcete odesílat ven do iCloudu. Rozhodně ale nepočítejte, že zaškrtnutí „Stáhnout nové fotografie do mého PC“ bude vůbec někdy fungovat.
TIP: Jak v iOS 11 vypnout iCloud? a Čím nahradit iTunes pokud máte Windows a k tomu iPhone/iPad/iPod? se možná budou hodit
Užitečná je možnost podívat se co vlastně v iCloudu ukládáte – zjistíte kolik místa zabírají fotky, zálohy, další členové rodiny i soubory z jednotlivých aplikací
iCloud je ještě přístupný přes web – stačí zajít na www.icloud.com a přihlásit se. Vedle přístupu k souborům i fotkám se tam dostanete k dalším věcem od Apple (Kontakty, poznámky, atd). Celé je to ale zásadně pomalé a velmi nepřívětivé.
TIP: Další tipy a triky pro iPad, iPhone i Apple Watch najdete v 📱 Tipy a triky pro Apple iOS