@365tipu

TIP#1504: Jak se na iPhone (iPadu) pracovat s cloudovými úložišti – iCloud, Google Drive/Photo, OneDrive, atd.

iOS (operační systém co běží na iPhone) a iPadOS (ten běží na tabletech, tedy iPadu) je s ohledem na souborová úložiště taková trochu zvláštní věc. Nemá totiž běžný souborový systém tak jak jej znáte z Windows, Linuxu či Androidu. Nejvíce je to vidět na vlastním cloudovém úložišti od Apple, tedy iCloudu. Fotografie se ukládají kamsi odděleně, každá aplikace si soubory ukládá odděleně a neustále se tam objevují komplikace v tom, že aplikace na iPhone/iPadu nemají přístup k všemu co vy si „myslíte“ že by mělo být uložené v telefonu.

Apple v iOS 11 alespoň trochu pokročilo, takže je od této verze k dispozici nová aplikace Files/Soubory (Jak funguje nová aplikace Files/Soubory v iOS 11? Dorazil souborový systém nebo ne) a můžete tak konečně poněkud snáze na telefonu či tabletu přistupovat k souborům co máte v Dropboxu, OneDrive či Google Drive). Protože jde o mobilní zařízení, tak zde samozřejmě není plná synchronizace, ale přístup k souborům se výrazně zjednodušil.

20191207_193315000_iOS.png

iCloud od Apple

Cloudové úložiště, které můžete mít zdarma (pouze 5 GB prostoru) nebo placené. Slouží k zálohování zařízení, k zálohování a synchronizaci fotografií a k ukládání všeho co si v telefonu/tabletu uložíte. Probíhá to automaticky, iCloud je integrovanou součástí onoho omezeného souborového systému – pokud máte víc zařízení (třeba iPhone a iPad), tak jsou věci na všech zařízeních dostupné automaticky. Hodí se to hodně u fotek – vyfotíte na iPhone a během pár sekund je fotografie k dispozici na iPadu (za předpokladu, že máte iCloud aktivní a fotky tam odesíláte). Pokud máte MacOS tak se synchronizace rozšiřuje i tam.

Do iCloudu se ukládají i data, která nemají čistě souborovou podobu – kalendáře, poznámky, úkoly – i soubory z iWorks (Pages, Numbers, atd).  Pokud máte více věcí od Apple v rodině, můžete iCloud sdílet – ideální v takovém případě je alespoň 200 GB velká verze (pochopitelně už placená).

Zádrhel iCloudu se objeví v okamžiku, kdy ho potřebujete dostat mimo jablečný ekosystém. Moc to nejde, tam kde by to jít mělo, tak to moc nefunguje. O tom ale více v Jak se dostat na iCloud z Windows?

TIP: Přechod z Androidu na iPhone (6): Cloudové služby a hardware

Dropbox

Si můžete pořídit jako aplikaci z App Store. Zpřístupní vám soubory co v něm máte v této aplikaci ale i v Files/Soubory a bude synchronizovat do Dropboxu všechny fotografie, které si na telefonu/tabletu pořídíte. Se soubory z Dropboxu ale v iPhone/iPadu stále nepůjde pracovat až tak jednoduše, jako to jde na Androidu nebo ve Windows – budete je muset z Dropboxu stahovat do zařízení (to je stejné jako jinde) a v řadě případů sdílet mezi aplikacemi nebo ukládat do fotek abyste se k nim dostali. Stejný problém vás ostatně čeká i u ostatních cloudových úložišť.

Osobně jsem dlouhé roky používal hlavně Dropbox, ale někdy v roce 2019 se to změnilo. Dropbox omezil pro neplacenou verzi počet zařízení a vydal se směrem od perfektně pracujícího úložiště k záhadné stále rostoucí aplikací co dělá všechno ale nic pořádně.

20191207_194013000_iOS.png

Microsoft OneDrive

Stejný případ. Je potřeba si v App Store stáhnout aplikaci, přihlásit (stejné u všech) a máte v iPhone/iPadu přístupné soubory z vašeho OneDrive a synchronizují se i fotografie – vše co vyfotíte se odešle do OneDrive. Stejně jako u všech ostatních zde platí i to, že se synchronizace neděje automaticky – musíte příslušnou cloudovou aplikaci spouštět a než se všechno odešle, musí zůstat na displeji a displej ideálně odemčeny. Apple žádnému z cloudových úložišť neumožní běh na pozadí (obecně Apple skoro ničemu neumožní běh na pozadí). Je to poměrně dost velký opruz, ale po pár týdnech si zvyknete.

OneDrive má navíc velmi často problémy s nahráváním větších fotek nebo videí – prostě přestane synchronizovat a jediné co pomůže je restart telefonu.

OneDrive je integrovaný do Windows, takže pokud používáte Windows a nejste čistě jableční, tak je určitě dost dobré ho mít i v iPhone či iPadu. Osobně ho používám hlavně pro synchronizaci fotografií z telefonu do Windows.

K OneDrive vlastně tak trochu patří i aplikace spadající pod Office365 – ty se tedy také vyplatí v iPhone/iPadu mít – jenom tak budete moci otevírat soubory z Office (DOC, XLS, PPT). Obejít to samozřejmě můžete přes Disk Google.

20191207_194152000_iOS.png

Google Drive

Od výše zmíněných se liší jenom v tom, že neumí synchronizovat fotografie – k tomu slouží aplikace Google Photos (Fotky Google). Ta se bohužel ale hodí spíše jenom jako zálohování fotografií, fotky v ní uložené jsou nedostupné z Disku Google (dřív tomu tak bylo). O tom je ale řeč už v K čemu jsou Fotky Google? Dají se Google Photos používat pro synchronizaci fotek z mobilního telefonu?

K Google Drive (respektive k službě co se již chvíli jmenuje Google One) patří ještě aplikace Google Docs, Sheets a Slides – jsou dobré v tom, že můžete přímo na iPhone či iPadu pracovat s dokumenty co máte v Google Disku (to co na počítači děláte v prohlížeči). Pokud používáte Gmail (též samostatná aplikace co je rozhodně lepší než Mail/Pošta od Apple) a další věci od Google (Kalendář je také samostatná aplikace), případně pokud si platíte Google Apps (můj případ, e-maily, kalendáře, dokumenty, tabulky, všechno mám u Google) tak je asi jasné, že v telefonu tohle úložiště budete potřebovat.

TIP: Všechny cloudové aplikace vám budou požírat mobilní data nebo Wi-FI připojení a není tedy ideální si jich pořídit příliš. Pokud si jich pořídíte víc co umí synchronizovat fotografie, tak se vše bude odesílat i několikrát, takže zvažte, který z cloudů je pro vás nejpraktičtější. v novém iPhone jsem už Dropbox vůbec nenainstaloval – používám iCloud, One Drive, Google Drive/Google Photos. Tady viz i Jak na iPhone šetřit mobilní data? Co dělat když nemáte neomezený Internet?

Vedle tří nejčastěji používaných umí iOS/iPadOS i další cloudové úložiště (Box, Yandex Disk, Office 365, Amazon Drive, Creative Cloud, Adobe Document Cloud) a Files/Soubory umí připojit i další zdroje souborů (WebDAV, FTP, SFTP, Windows SMB). Schopnost připojit určité úložiště do Files/Soubory je ale často dána tím, že si nainstalujete odpovídající cloudovou aplikaci.

Files/Soubory jsou nejenom pomalé, ale mají i zvláštní zvyk neukazovat potřebné přípony souborů. Pokud nemáte v iPhone/iPadu odpovídající aplikace pro otevření souborů, tak je pochopitelně neotevřete ale ne vždy to bude fungovat i když ji máte – často je nutné soubor přes sdílecí dialog uložit do souborů či fotek a pak je teprve možné se k němu dostat. Někdy je i nutné ho sdílet „do“ odpovídající aplikace. Chybějící souborový systém je prostě problém.

TIP: Další tipy a triky pro jablíčkáře hledejte v 📱 Tipy a triky pro Apple iOS.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky