@365tipu

TIP#1487: K čemu jsou Fotky Google? Dají se Google Photos používat pro synchronizaci fotek z mobilního telefonu?

Google Photos (Fotky Google, App Store a Google Play) mají dost bohatou historii a nejistou budoucnost. Začíná v době existence Picasa, pokračuje dobrým obdobím kdy se Fotky Google daly používat jako součást Disku Google (Google Drive) a končí likvidací Picasa, oddělením do samostatné nepraktické aplikace (a hlavně odděleného úložiště) a degradaci na zálohovací nástroj pro fotografie.

Dnešní Fotky Google jsou opravdu hlavně jenom mobilní aplikace, která bude automaticky ukládat (zálohovat) fotografie i videa z mobilu na váš účet u Google – prostor to buď nebude využívat žádný (pokud oželíte původní kvalitu fotek) nebo ho bude ujídat z prostoru co máte pro soubory a e-mail.

20191116_075318000_iOS.png
V Nastavení pro Backup&Sync si nezapomeňte vypnout využití mobilních dat pokud máte klasický omezení mobilní Internet.

Jako zálohovací nástroj to funguje docela dobře, bohužel ale jenom do okamžiku, než chcete s uloženými fotkami nějak dál pracovat – nejsou totiž součástí Disku Google, nelze je synchronizovat do dalších zařízení a práce s nimi kdekoliv jinde nad rámec Google Photos vyžaduje jejich stahování a nové ukládání. Nepříjemný vedlejší efekt je, že o době a intenzitě zálohování si aplikace rozhoduje sama – takže pozor na FUP (nastavte si „jen WiFi“) a na čas od času ucpané domácí internetové připojení

Vedle zálohování toho samozřejmě Fotky Google umí víc – můžete fotky hledat podle času a místa pořízení ale i částečně podle obsahu. Google na ně posílá rozpoznávání fotek, takže dokáže čas od času rozpoznat co na fotkách je a umožní vám podle toho vyhledávat. Nutno dodat, že je to dost náhodná záležitost, než že by to nějak výrazně umožňovalo opravdu hledat fotky podle toho co v nich je. Vyhledávání umí různě kombinovat – včetně třeba omezování času.

Chcete vidět čerstvě nahrané fotky? Zkuste to přes vyhledání photos.google.com/search/_tra_

Můžete je využít pro úklid v telefonu, tabletu či počítači kdy staré fotografie ponecháte jenom ve Fotkách Google a ze zařízení je odstraníte. Velmi pravděpodobně tohle můžete brát jako druhou nejužitečnější funkci po zálohování (můžete to dělat hromadě nebo i jednotlivě). Prakticky ji ale můžete nahradit i tím, že prostě telefon připojíte k počítači a fotografie si přes USB přenesete na nějaké externí zálohovací zařízení. Nespornou výhodou je již výše zmíněné „nezabírání“ místa – za cenu toho, že nebudete už nikdy mít k dispozici originály ale komprimované kopie.

Google vám v Photos bude nabízet různorodé koláže a videa v (dost marné) snaze z toho udělat nástroj pro pobavení dalších lidí – tahle část funkčnosti patří do doby před několika lety, kdy se předpokládalo, že lidé budou chtít ty tisíce fotek z mobilních telefonů nějak intenzivně využívat. Mezitím se už došlo k pochopení, že nic takového se neděje.

Google to ale prosazuje nadále a Google Assistant – photos.google.com/assistant – vás tak (ne)pravidelně bude obdarovávat novými výtvory. Čas od času se ale může hodit – umí koláže, alba, animaci a filmy složené z fotek co si vyberete ručně. Nechybí ani Google Photos Memories.

2019-11-16 09_00_49-Window.png

Do čehož patří i další věc k čemu můžete Fotky Google používat – organizovat fotografie do alb (photos.google.com/albums) včetně některých, co vám Google bude vytvářet automaticky. Bohužel mobilní i webová aplikace pro Fotky Google je uživatelsky krajně nepřívětivá a organizovat fotky je zásadně lepší v počítači – je to rychlejší a navíc jsou k dispozici podstatně lepší programy na přesouvání, kopírování a další potřebnou činnost. Bohužel tohle Fotky Google vlastně dost znemožňují – do počítače je totiž dostat nemůžete, je to pouze webové úložiště.

TIP: Google Photos patří i do tipu Kam online dávat fotky a má vůbec tohle nějaké dobré řešení? Jsou jedním z možných řešení kde mít online foty i celá alba pokud je chcete mít možnost ukazovat.

Fotky z Google Photos jde sdílet s dalšími lidmi včetně  možnosti přidat i další rodinné či partnerské účty. Sdílení pro prohlížení je možné i ve veřejné podobě – přes odkaz (příklad), bez nutnosti aby ostatní měli účet.  Sdílet lze i na Twitter a Facebook.

DŮLEŽITÉ: V minulosti byly Fotky Google součástí vašeho Disku Google – měly tam vlastní složku a dalo se s nimi pracovat. Bohužel tuhle extrémně důležitou funkčnost Google odstranil. Pokud potřebujete něco z Fotek Google dostat na váš disk, tak jedině stažením a nový nahráním. Ano, až takto nesmyslné to je. A opravdu to nijak nejde.

Samotné používání Google Photos vyžaduje mít mobilní aplikaci (najdete v App Store i Google Play) a mít účet u Google (včetně G-Suite). Na iPhone pochopitelně zapomeňte, že by se fotky zálohovaly automaticky, aplikaci je nutné jednou za čas spustit a nechat ji na popředí (včetně odemčeného telefonu) aby se vše odeslalo.

2019-11-16 09_05_21-Window.png

Webové rozhraní – photos.google.com  – slouží k prohlížení, organizování a umí i nahrávat fotografie.

2019-11-16 09_10_07-Window.png

Fotky lze opravovat (umí toho docela hodně, víc v mobilních aplikacích), vysílat na televizi přes Chromecast, sdílet, opravovat informace a používat Google Lens (rozpoznávání co je ve fotce).

TIP: Pro pokročilejší úpravy fotek je možná dobré se podívat na Snapseed (App Store, Google Play) od Google.

Fotky na webu je pak možné zpřístupnit i veřejně, včetně možnosti embedování na blog – jak jednotlivých fotek/videí, tak celých alb. WordPress bohužel embed z Google Fotek neumí.

V mobilní aplikaci se ještě skrývá digitalizace starých fotek – prostě si vyfotíte starou papírovou fotku. Tady je asi dobré připomenout, že Google má Photoscan co pro tyto účely umí podstatně více (a lépe) než Fotky Google.

Funguje i rozpoznávání obličejů a můžete si ručně identifikovat i lidi – ty vám později umožní vyhledávat i v nových fotkách.

TIP: Chcete mít fotky v bezpečí? Nezapomeňte is účet u Google chránit dvoufaktorovým ověřením. A nezapomeňte si dávat pozor komu dáváte do vašich fotek přístup.

2019-11-16 09_17_34-Window

Z Fotek Google si můžete nechat vytvořit tištěné foto knížky (Photo books). Kdo to tiskne  posílá se tam ale nedozvíte 🙂

A poslední drobná funkčnost, můžete sem automaticky ukládat i všechny fotky, které se objeví ve vašem počítači, včetně připojovaných USB zařízení. Opět ale platí, že nikoliv původní plnou podobu ale komprimovanou (cokoliv nad 16 mpx je komprimováno, videa jsou max 1080p). Pokud byste chtěli ukládat původní, tak si musíte začít platit, abyste se do Google Photos vešli.

Pozor, od června 2021 už fotky ve „vysoké“ kvalitě budou zabírat místo a zaplňovat dostupný prostor – viz Velké změny u Google. Za uložené fotografie se bude platit, za dokumenty také. A není to všechno. Možná se vám tedy bude hodit Jak stáhnout všechny fotky z Fotek Google (Google Photos) a hlavně Kam přejít z Fotek Google (Google Photos) před zpoplatněním. Alternativy pro Google Photos

TIP: Jak zjistím kolik fotek mám v Google Photos? A jak kolik zabírají místa?

PS: Na  otázku z titulku, tedy na Dají se Google Photos používat pro synchronizaci fotek z mobilního telefonu? je snadná odpověď. Už bohužel nedají.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky