@365tipu

TIP#1764: Jak stáhnout všechny fotky z Fotek Google (Google Photos)

Blížící se zpoplatnění Fotek Google (Google Photos) může být dobrý důvod k stažení všech fotek, které tam máte – ať už z důvodu zálohy pro případ promazání nebo pro případ stěhování se někam jinam.

Fotky Google už bohužel pár let nejsou součástí Disku Google (byť data z něj užírají a nově budou v jakékoliv podobě), takže nepřipadá v úvahu možnost synchronizace do počítače a tím i efektivní stažení (mrkněte do K čemu jsou Fotky Google? Dají se Google Photos používat pro synchronizaci fotek z mobilního telefonu?).

Stažení je možné přes klasické stažení dat z vašeho účtu u Google – starý známý Google Takeout umí poskytnout i kompletní obsah Google Fotek (ale i e-mailů, dokumentů, kalendářů a videí z YouTube).

V Google Takeout nejprve klikněte na zrušení výběru všech položek (Deselect All) odrolujte trochu níže (je to podle abecedy) než najdete Google Photos (Fotky Google) – zaškrtněte zaškrtávátko. Nastavit můžete omezení na určité datumy či alba (klikněte na All photo album included pokud chcete omezit co stahujete, ale pozor při velkém objemu fotek to funguje problematicky, můžete tam mít až tisíce položek na výběr). Pak už jen odrolujte dolů kde je Další krok/Next step

Budete si moci vybrat jak chcete data získat – na výběr je poslání odkazu ke stažení e-mailem (ideální pro stažení do počítače) nebo přidání na Drive (do Google Drive/Disku – užitečná cesta jak to dostat do počítače synchronizací, pokud máte dost místa na Google účtu), Dropbox, Microsoft One Drive nebo Box (další cloudové služby). Můžete je tedy i přenést do jedné z nabízených cloudových služeb pokud je používáte – přenos za vás vyřeší Google, nemusíte nic stahovat do počítače a pak nahrávat zpět do nové služby.

Můžete si i vybrat zda chcete jednorázově (Export once) nebo opakovaně (v průběhu roku dojde každé dva měsíce k exportu) a také v jakém formátu (ZIP nebo tgz) a jak velké budou jednotlivé soubory u varianty pro stažení (1, 2, 4, 10 a 50 GB) – může vám to usnadnit stahování. Malý archiv si nevybírejte, zejména pokud máte hodně fotek – nebude vás bavit stahovat několik desítek souborů postupným klikáním a neustálým ověřováním přihlášení.

Pak už jen klinete na Vytvořit Export/Create Export a počkáte. Pokud máte ve Fotky Google hodně souborů tak se připravte na dlouhé čekání. Hodiny až dny.

Druhá varianta dostupná v v Google Takeout je převod do dalších služeb (dostanete se tam klinutím na More Info ve výběru k exportu) – zde je možné fotky převést do Flickru (a ještě jednou je zde One Drive). Nutno dodat, že pokud si chcete fotky z Fotek Google uchovat v některé ze služeb podporovaných v Google Takeout tak to určitě využijte – stahovat a nahrávat je určitě to poslední co chcete.

Převod do dalších neuvedených služeb není v automatické podobě dostupný, respektive se musíte zkusit podívat, zda náhodou právě ta vaše služba neumí import z Fotek Google. Je to ale velmi málo pravděpodobné. Pokud tak budete chtít například fotky přenést do iCloudu musíte je stáhnout do počítače a poté odtud nahrát do iCloudu.

Variantou je použití nějakých služeb co umí přenášet mezi cloudyřeč o nich je už v Jak přenést soubory z jednoho cloudu do jiného? Fotky Google pak podporuje například MultCloud

Připraveno je stažení, po 2 GB archivech. Tohle si změňte při požadování, přeci jen to chce větší archiv. To stahování je nesmírně otravně udělané. Celkem něco přes 26 GB (přes 10 000 fotografií).

TIP: Hodit se může Jak zjistím kolik fotek mám v Google Photos? A jak kolik zabírají místa?

Co se staženými obrázky

Stažený obsah z Fotek Google bude ZIP/TGZ soubor (více souborů pokud máte hodně fotek) s množství fotek – budou nejenom z Fotek Google, ale i z Hangouts, Google+, Blogger a možná další služeb – a údaji, které k fotkám patří. 

Musíte rozbalit do nějaké složky a pak můžete zkusit dál zpracovat. V mém případě jen rozbalení 26 GB trvalo prakticky 30 minut (starý pomalejší pevný disk, ale na SSD je to škoda rozbalovat). Takže podle velikosti počítejte s odpovídající dobou.

Po rozbalení získáte složku Takeout ve které je archive_browser.html – ten můžete otevřít v prohlížeči a usnadní vám zkoumání. Bohužel jenom málo, místy v něm ani tak zásadní věc jako náhled na fotky co máte stažené, jen jejich textové seznamy.

Samotné fotky jsou ve složce Google Photos a jsou organizované podle data nahrání (takže můžete mít i stovky složek ve tvaru RRRR-MM-DD – v mém případě 3 829 složek) a podle vytvořených alb.

V každé složce jsou fotografie (JPG) či videa a soubor metadata.json s popisem alba (název, datum a další informace). Každá fotka má vlastní JSON soubor s popiskem fotky, datem vytvoření, změny, polohovými informace, datem vyfocení a různorodými dalšími údaji.

Samotné fotografie (videa, atd) se jmenují buď RRRR-MM-DD(pořadové číslo) nebo mají původní jména, pod kterými se do Google Fotek dostala. Může to trochu usnadnit vyhledávání a zpracování.

Pokud byste tedy takto stažená data chtěli dostat do nějakého jiného cloudu tak narazíte na obtížné možnosti je nahrát s popisky a pojmenováním. Nic samozřejmě nebrání vzít stažené, smazat vše *.json ve všech složkách a poté vše co zbyde nahrát někam do cloudu. 26 GB stažený archiv je jen o něco málo víc fotografií (fotky nejsou komprimovat), takže bych musel několik dní nahrávat data někam jinam.

PS: Pokračování najdete v Kam přejít z Fotek Google (Google Photos) před zpoplatněním. Alternativy pro Google Photos

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky