@365tipu

TIP#138: Kam online dávat fotky a má vůbec tohle nějaké dobré řešení?

Dnes to bude trochu složitější, hlavně proto že samotné téma je trochu složité a nemá příliš jasné řešení. Co navíc, souvisí s několika jinými tipy. Především i s tím nedávný ohledně toho jak jste rádi, že máte cloud, když vám odejde stroj. Samozřejmě s úskalími cloudového zálohování, otázkou zálohování vůbec (zálohování Windows) a tématem cloudových úložišť.

Z toho všeho si sice můžete udělat tak trochu představu o možnostech a zádrhelech, ale tenhle tip se budete týkat focení a fotek. Tedy toho, že fotíte digitálem, k tomu fotíte mobilem či tabletem. A záplavu fotek (já sám jich mám asi 130 tisíc) chcete někam zálohovat (a mít uloženou ideálně někde online) v původní podobě a zároveň je chcete někde ukazovat. A tady vzniká jeden z několika zádrhelů.

Záměrně uvádím, že jeden z několika, protože další (druhý) zádrhel v pořadí je ten, že dnešní digitální fotky jsou obrovské – co se rozměru týče (takže pro ukazování někde online je podstatně lepší je zmenšovat a připravovat) ale i objemu (mají ne megabajty, ale desítky megabajtů). Pokud jste navíc profi fotograf (já jsem mimochodem jenom amatérský maniakální fotograf), tak máte fotky zpravidla v raw podobě. Takže jsou nejenom hodně velké, ale také je není možné rovnou ukazovat.

Třetí zádrhel se týká online ukládání a souvisí s objemem. Pokud nemáte k dispozici pořádné připojení k internetu, tak se připravte na to, že cokoliv někam nahrát bude trvat dlouho. Opravdu dlouho. V mém případě 14 Mbps/1 Mbps VDSL znamená, že stahování je docela fajn, ale nahrát okolo 6 GB fotek na OneDrive trva zhruba dva dny. A tohle bude zásadní problém, vždy.

Čtvrtý zádrhel se bude týkat offline zálohy, protože fotky nemůžete schovávat jenom ve svém počítači, tan příliš snadno odejde. Nemůžete se spoléhat ani na to, že vám vydrží pevný disk (ten má běžně životnost tak tři roky) ani optická média (ty mají životnost sice delší, ale spolehnutí na ně není).

Což nakonec vede k tomu, že buď byste měli vážně uvažovat nad něčím jako Synology a RAID konfigurací (a tak po dvou letech postupně začít ty disky měnit) nebo nějaké levnější jednodiskové pár terabajtové externí disky co nebudou běžet pořád. Ideálně to ještě odkládat na optická média (DVD i BD vycházejí cenové zhruba stejně, životnost podle všeho taky nic moc) a po pár letech to přepalovat na média nová.

onedrive-fotky
Fotky v OneDrive, vcelku nic moc co se ukazování lidem týče.

Zpět k online řešení, protože o to tady především jde

Nechme ale offline(NAS, disk, optika) stranou, protože spíš jde o to, jak dostat fotky do (a) online úložiště a (b) online prezentace. Tady je na výběr mnoho různorodých věcí, ale bude záležet jak se vám co bude líbit, vyhovovat. A také, kolik za to budete chtít platit.

Nezapomeňte, že část vašeho dilema se bude týkat i toho, že pokud fotíte mobilním telefonem/tabletem, tak je zde vždy možnost napojit si cloudová úložiště a fotky hned po vyfocení ukládat tam (no, hned, tedy hned jak budete dostatečně online). Což vám může ušetřit jak čas, tak případné rozhodování.

TIP: Velký přehled online úložišť najdete ve Velký přehled cloudových úložišť aneb Dropbox, OneDrive, Box.net a ti další

Dropbox a tomu podobné, a to je také vhodné připomenout, vám i dost pomohou při přenosu fotografií mezi zařízeními, včetně těch navzájem nepříliš snášenlivých.

Místa kde můžete prezentovat fotky

Flickr.com

[01.11.18] Pozor, v lednu 2019 končí možnost používat Flickr zdarma v 1 TB podobě, bude možné tam mít pouze 1 000 fotek (a videí). Placená podoba zůstává, bude bez omezení prostoru.

Osobně, když začnu od konce, tak pro prezentaci fotek online bych asi doporučil www.flickr.com – nabízí 1 TB místa a když občas přetrpíte příšerné ovládání, mizérii při uploadu více fotek a takové ty drobnosti, je to velmi dobré řešení.

NOVINKA od května/června 2015: Někdy v polovině května 2015 Flickr konečně poskytl řešení pro hromadné nahrávání (a synchronizaci) fotek přímo z počítače (PC a MAC). Podrobnosti viz například It’s finally easy to upload, access, organize, edit, and share any photo you’ve ever taken a hlavně Flickr Uploadr na www.flickr.com/tools (pozor, od března 2016 pouze pro placený Flickr).

Zmiňují tam i to, že by to mělo podporovat iDrive/iPhoto, Dropbox „a další“. Zkušenosti zatím žádné, takže pokud nějaké máte, ozvěte se.

flickr-photostream
Flickr se pro ukazování fotek hodí podstatně více. A 1 TB zadara se opravdu hodí.

Google Photos (Google Drive)

Na druhé místo patříval Google Drive (Google+, Disk Google) který pořád využívat můžete, ale pro fotky Google vymyslel Google Photos. Pro prezentaci fotek online si vystačíte i s těmi  15 GB.

Samostatné Google Photos vzniklo na konci května 2015 oddělením z Google+ (kam se fotky dostaly pohlcením Picasa) a umožňují uložit neomezené „skoro“ původní soubor s fotkami, pokud nepřesahují 16 Mpix – tedy, limit 15 GB platí jenom pro fotky nad tento limit, kde ale není přesně jasné co to znamená. A už vůbec (zatím) není jasné, jak případně Google fotky větší než 16 Mpix bude redukovat. Měli byste vědět, že může zasáhnout i do fotek pod 16 Mpix, ale tvrdí, že zásahy nezpůsobí nic co by bylo viditelné prostým okem.

Pozor, od červa 2021 už fotky ve „vysoké“ kvalitě budou zabírat místo a zaplňovat dostupný prostor – viz Velké změny u Google. Za uložené fotografie se bude platit, za dokumenty také. A není to všechno a Kam přejít z Fotek Google (Google Photos) před zpoplatněním. Alternativy pro Google Photos

Nezapomeňte, že raw formátu se toto netýká, pouze fotek v běžných obrázkových formátech. A lépe připomenout, 16Mpix neznamená, že to je „víc než 16 MB“ – jde o velikost snímače ve fotoaparátu.

Google Photos vám nabídne i určitou možnost fotky ukazovat a sdílet, ale pro „profi“ fotografy tohle řešením není. A jak to tak vypadá, Google stejně hlavně cílí na to, aby lidé s miliardami mobilních zařízení prostě měli kam dávat fotky a nic nemuseli řešit.

Podrobněji v K čemu jsou Fotky Google? Dají se Google Photos používat pro synchronizaci fotek z mobilního telefonu?

One Drive od Microsoftu

Obdobnou variantou je samozřejmě OneDrive (SkyDrive) od Microsoftu, které dokonce ani do fotek nezasuje, je připojitelný v počítači, umí synchronizace, zadarmo má také slušných pár desítek GB a cena za víc rozhodně není špatná. A co navíc, můžete si za dobré peníze pořídit licenci pro Office 365 kde je 1 TB prostoru a navíc pětkrát (pro pět členů domácnosti). Podle vlastních zkušeností mohu potvrdit, že do fotek nezasahuje.

TIP: Co používat v počítači pro správu fotografií vám poradí s programy pro správu fotek v počítači. Hledání, třídění, přesouvání, mazání, základní úpravy, štítkování, přesuny mezi složkami. 

Dropbox

Můžete jít i cestou Dropboxu www.dropbox.com – a tady se dostanete na pomezí prostoru pro prezentaci i úložiště. Zadarmo si ale moc neužijete (2 GB pouze), takže tohle bude spíš cesta placená (1T za 120 Euro/136 USD ročně). Umožní vám to i fotky ukazovat, stejně jako předchůdce – ale pro skutečné předvádění fotek je Flickr či Google Photos někde jinde. Dropbox také nijak do uložených fotografií nezasahuje.

Zoner a Zonerama.com

Pak by tu bylo ještě české řešení v podobě www.zonerama.com sloužící opravdu jako fotogalerie a nabízející neomezený prostor ale omezené třeba v tom, že fotografie mohou být pouze JPEG, video už má omezenou délku i velikost. Ale rozhodně to vypadá jako zajímavá alternativa. A bude trochu chybět i přímý přístup jako u OneDrive/Dropboxu či Disku Google.

Další možná řešení

Z cizích řešení určitě vhodné zmínit www.photobucket.com, tam najdete neomezené úložiště zadarmo ale omezenou přenosovou kapacitu. DODATEK [05.07.17] .. s ohledem na Photobucket změnil podmínky a z uživatelů udělal tak trochu rukojmí tuto službu v žádném případě nepoužívejte. 

Další možnost je www.shutterfly.com, www.thislife.com či www.snapfish.com kde se třeba navíc orientují i na to, že byste si mohli chtít fotky tisknout.

Čistě teoreticky můžete prezentovat své fotografie i na Facebooku, ale bude to mít řadu vad – značně je poškozuje (komprimuje), svévolně jim mění rozměry, velmi špatně se organizují ve foto albech, nejsou snadno volně přístupné a budete muset pečlivě vážit co nenahrávat.

Eye-Fiwww.eyefi.com – spojuje synchronizaci a úložiště s bezdrátovou SD kartou. První rok je zdarma úložiště, ale pak bude stát 99 dolarů na roku – výhoda je, že nemá omezení, nezasahuje do fotek, nevadí RAW format. Můžete do něj synchronizovat i fotky z Androidu či iOSu. K dispozici je webové rozhraní.

PictureLifewww.picturelife.com – podporuje RAW soubory, ale do zdarma dostupných 8 GB se toho samozřejmě moc nevejde. Líbit se může nasazení Aviary pro editaci fotek. Jinak si ročně připravte pár desítek dolarů za větší kapacitu. [NOVÉ 03/2016]

TIP: Novější podobu tohoto tipu najdete v Kam přejít z Fotek Google (Google Photos) před zpoplatněním. Alternativy pro Google Photos.

Profesionální prezentace pro profesionální fotografy?

Asi bych měl připomenout i specifické služby, které jsou podstatně více zaměřené na fotografy a začínají tak trochu již zmíněným www.flickr.com. Ale nenechte se mýlit, je jich opět víc – namátkou www.500px.com, www.smugmug.com, www.photoshelter.com, www.zenfolio.com, www.deviantart.com a řada dalších. První jmenované je použitelné myslím zcela zdarma.

TIP: 500pxwww.500px.com – mělo širokou nabídku Creative Commons fotografií, ale v červnu 2018 s nimi skončilo. Viz 500px zavírá Marketplace a končí s podporou Creative Commons.

Místa kam můžete odkládat tisíce fotek v původní podobě

Pokud pokročíte k druhé částí, tedy online úložišti fotek, kam budete dávat původní podobu a nahrávat tam vlastně všechno co máte, tak tady je aktuálně asi nejlepší v poměru cena výkon řešení Amazon Prime Photos kde dostanete neomezený prostor (3 měsíce zkouška zdarma a ročně 12 USD). [služba k 19. září 2016 zanikla] Pokud byste potřebovali uchovávat nejenom fotky, tak za 60 USD ročně mají neomezený prostor na cokoliv (jako Amazon Drive).

Amazon má mimochodem ještě službu Glacier, která ale patří mezi cloudové zálohování daleko víc, než mezi úložiště. A stejně jako ostatní cloudové zálohovací služby stojí peníze a také znamená, že není určená k volnému nahrávání a stahování obsahu.

Samozřejmě platí, že takto můžete vyyžívat i OneDrive, Dropbox, Google Drive/Photos a jakákoliv další úložiště (tipy na ně najdete v Co byste měli vědět o o cloudovém zálohování? a jsou jich desítky) kde ale příliš nepočítejte s tím, že byste měli hodně prostoru zadarmo. V Google Drive si navíc dejte pozor na zmenšování fotek.

POZNÁMKA NAKONEC na kterou jsem zapomněl v první verzi. iCloud od Apple a tamní Photos jsem zatím záměrně víceméně vynechal, protože nářky uživatelů po poslední změně jsou tak velké, že to mám ve stavu „počkejme jak to dopadna a co z toho vůbec bude“. Plus je to čistě služba pro věci od Apple, vše ostatní je multiplatformní. Ale jak píšu, opravdu, uvidíme. Třeba bude čas to doplnit.

TIP: Jak na výběr digitálního fotoaparátu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky