@365tipu

TIP#007: Dropbox, nebo jakékoliv jiné cloudové, souborové úložiště. Hodně to umí pomoci

Při psaní některých tipů si říkám, že tohle přece každý musí vědět. Ale pak mi dojde to, že to vůbec není pravda. Takže nový tip se týká služby, kterou najdete na www.dropbox.com.

Případně, obecně, čehokoliv co je cloudové úložiště na soubory. Může to být klidně www.box.net, nebo www.onedrive.com (to je od Microsoftu) nebo drive.google.com (to je od Google a některé věci to prostě stále neumí). Ale jsou jich doslova desítky, byť můj favorit byl dlouhé roky právě Dropbox.

Zkusím jenom trochu vysvětlit, k čemu jsou takovéhle věci dobré, ale opravdu jenom krátce a v bodech

  1. Máte na Internetu místo, kam můžete nahrávat soubory, sdílet je s dalšími lidmi, posílat dalším lidem
  2. Po instalaci do počítače si můžete vybrané složky z počítače synchronizovat s úložištěm na Internetu
  3. Po instalaci do dalších počítačů se vám vše bude synchronizovat mezi všemi počítači
  4. Můžete sdílet s dalšími lidmi složky a společně pracovat se soubory v nich, vše se bude samo synchronizovat, aktualizovat
  5. Můžete to použít jako zálohovací zařízení, některé ze služeb umí i verze souborů
  6. Zálohování (synchronizace) je rychlá, automatická, takže vám to pomůže třeba  při smazání či chybné změně souboru
  7. Po instalaci do mobilu či tabletu můžete kdykoliv otevřít jakýkoliv ze souborů tam uložený
  8. S dalšími lidmi můžete sdílet i když vaše úložiště nemají, prostě jim dáte odkaz ke stažení

Možná vás napadne ještě další užitečné věci, ke kterým cloudová úložiště můžete použít. Třeba to od Microsoftu (OneDrive) se hodně vyplatí, pokud používáte Office365.com. To od Google (Drive) zase umí jiné věci, které Dropbox až tak neumí (vynikající se práce na jednom dokumentu s více lidmi současně).

TIP: Pokud budete chtít řešit jenom cloudové zálohování fotek, tak tu máme extra tip: Kam online dávat fotky a má vůbec tohle nějaké dobré řešení?

Je dobré vědět, že Dropbox a tomu podobné můžete používat zdarma, získáte nějaký omezený prostor. Až později můžete zvažovat pořízení placené verze. Do té doby si můžete ozkoušet více cloudových úložišť abyste správně vybrali.

DODATKY

TIP: Velký přehled online úložišť najdete ve Velký přehled cloudových úložišť aneb Dropbox, OneDrive, Box.net a ti další

Pavel Novák mi na Facebooku poslal tip na Dropbox Folder Sync addon – je to prográmek pro Windows, který velmi usnadní život se symbolickými odkazy (symlinky) a umožní tak do synchronizace Dropboxu zahrnout i adresáře mimo klasický adresář (složku) Dropboxu.

Mám používat více cloudových úložišť? Praktické postřehy k životu se soubory v cloudu najdete hodně velmi užitečných postřehů k tomu jak  používat cloudová úložiště. Ale jeden velmi užitečný najdete v extra tipu: Jak si nenechat zahltit Internet cloudovými službami jako je Dropbox, OneDrive či Disk Google

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky