@365tipu

TIP#757: Co je to verzování a jak vám v tom pomohou cloudová úložiště?

Verzování je vlastnost některých souborových systémů nebo informačních systémů či software. V zásadě funguje, tak že starší verze souborů zůstávají k dispozici. V případě potřeby se tak můžete vrátit „v čase“ zpět a získat tak třeba ztracené věci (klidně i smazaný soubor, ale prostě něco z obsahu, co jste mezitím změnili, smazali).

Verzování můžete mít k dispozici například i tam, kde používáte zálohování – řada zálohovací programů při využití inkrementálních záloh dokáže obnovit starší verze souborů. Verzování budete mít, pokud si ve Windows či Apple zapnete příslušnou historii souborů (Time Machine v Apple). Verzování ve Windows je i v podobě Shadow Copy.

Je dobré vědět, že pokud používáte některé z cloudových úložišť (zejména Dropbox, Google Drive či OneDrive) automaticky „verzují“, tedy uchovávají starší verze souborů. V případě potřeby tak můžete obnovit předchozí verze nebo získat zpět smazané soubory. Má to samozřejmě jistá omezení, která byste si měli přede zjistit – hlavně jak dlouho se starší verze uchovávají.

A také se podívat, jestli úložiště verzuje všechny typy souborů (u OneDrive by to mohlo být podstatné), případně zda zrovna vaše verze úložiště verzování vůbec um (u OneDrive to totiž například vypadá, že to umí jen placená Business podoba).

TIP: Něco více o cloudových úložištích? Zkuste Mám používat více cloudových úložišť? Praktické postřehy k životu se soubory v cloudu či Velký přehled cloudových úložišť aneb Dropbox, OneDrive, Box.net a ti další. Ale třeba i Co byste měli vědět o o cloudovém zálohování?. Všechny tipy týkajíc se cloudu najdete, jak jinak, přes štítek Cloud.

iCloud od Apple verzování nepodporuje, některé specifické aplikace pro iOS/OS X ho ale umí. Verzování najdete u řady dalších cloudových úložišť, ale to už si musíte ověřit a zjistit sami.

  • Dropbox udržuje starší verze 30 dní a dělá to pro všechny soubory, v placené podobě 120 dní a umí až jeden rok
  • Disk Google si bude pamatovat 30 dní nebo maximálně 100 verzí (cokoliv nastane dříve). Určité soubory ale můžete označit jako Keep forever a pak toto omezení přestane platit
  • OneDrive bude mít také nějaké omezení, ale najít konkrétní informace se nedaří (takže se případně ozvěte, pokud víte)

Google Docs, Sheets a Slides nepoužívají klasickou podobu verzování na souborové úrovní. V každém dokumentu je k dispozici kompletní historie změn od samého počátku, včetně informací o tom co kdo měnil.

Poslední podstatná poznámka – až se vám někdy podaří smazat si soubor či ho přepsat, tak nezoufejte a zkuste si rychle uvědomit, jestli ho máte v cloudu. Pokud máte (a měli byste), tak prostě obnovte předchozí verzi. Vítaná záchrana.

TIP: Jak si nenechat zahltit Internet cloudovými službami jako je Dropbox, OneDrive či Disk Google možná vyřeší velký problém, který občas budete s cloudovými úložišti mít

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky