@365tipu

Jak funguje aplikace Files/Soubory? Dorazil souborový systém nebo ne (iOS 11 a dále)

Dobrá zpráva je, že vám Files/Soubory může zjednodušit život při organizaci souborů, které jsou uloženy ve vašem iPadu/iPhone (lépe řečeno v iCloudu) či v některém z připojených cloudových úložišť (Dropbox, OneDrive i Google Drive a případně další).

Špatná zpráva je, že stále platí zásadní omezení „souborového systému“ v iOSu – soubory jsou stále odděleny přiřazením k aplikacím. Stále tak budete zápasit s „exporty“ a „importy“ a nutností vytvářet kopie souborů. Tam kde byste jinde prostě měli jeden soubor.

A co hlavně, z Files (ale ani z jiných aplikací) nemůžete prostě otevřít nějaký soubor (třeba) z Dropboxu, opravovat ho, pracovat s ním a poté přímo uložit tam, odkud jste ho otevřeli.

Důležité je, že potřebujete aktualizované aplikace pro cloudová úložiště – jenom potom se věci z (například) Dropboxu budou zobrazovat přímo ve Files – nikoliv jako samostatné okno, ale v podobě stejné, jako se zobrazují soubory z iCloudu. Totéž platí pro jakékoliv další aplikace, které musí podporu „souborového systému“ doplnit.

[07.10.17] aplikace Google Drive už také podporuje iOS 11

2017-09-24 18.51.36.png

Užitečná věc, štítkování

Soubory můžete opatřovat štítky – můžete si je vytvářet (přes vyvolání menu na nějakém souboru, kde vedle přiřazení k existujícímu štítku můžete i vytvořit nový) a soubory pak lze přiřazovat k již existujícím štítkům – ať už přes menu nebo pomocí drag&drop na štítek v levé spodní části Files.

Což ale funguje jenom na iPadu a ještě jenom v portrait (na šířku) zobrazení – jenom tak uvidíte vlevo i štítky. Štítkování je hodně užitečné, protože můžete soubory ponechávat kde jsou a třídit si je do další struktury. Smazat štítek je možné ve sloupci vlevo, stačí ho popotáhnout vlevo a objeví se Delete/Smazat – což pochopitelně nesmaže soubory, ale jenom štítek a přiřazení.

2017-09-24 18.52.59.png

Každý soubor má menu

V menu souboru (podržte déle stisknut) je možnost

  • kopírovat/Copy (v cílovém místě podržte plochu a vyberte Vložit/Paste),
  • duplikovat (vytvoří kopii ve stejném místě se jménem doplněným pořadovým číslem),
  • přejmenovávat/rename,
  • přesunovat/move (nabídne dialog pro výběr místa kam),
  • smazat/delete (k dispozici je „koš“ v podobě Čerstvě smazané/Recently Deleted složky),
  • sdílet/share (klasické systémové sdílení),
  • přidávat štítky/Tags a
  • zobrazit informaci/Info o souboru (kde je také možné přidávat štítky).

Totéž platí i pro složky, ale tam pozor, mazání složky ji nedá do koše.

V menu se mohou objevit ještě věci specifické pro úložiště. V Dropboxu je tam třeba Copy Link/Zkopírovat odkaz. A místo Delete/Smazat je tam Delete Now/Smazat nyní – což je důležitá připomínka oddělených souborových systémů – pokud smažete soubor/složku jinde než v iCloudu, tak se do koše neumisťuje.

Drag & Drop a hromadné operace

Přesouvání souborů funguje i pomocí drag&drop, včetně možnost pracovat s více soubory najednou (začnete přesouvat první, tím se vybere, budete pokračovat v držení a další soubory pomoci kliknutí přidáváte do balíku). Smazání pomocí drag&drop je možné tak, že soubor odsunete do Recently Deleted.

Více souborů můžete vybrat tak, že si nahoře vpravo kliknete na Select/Vybrat – dole budete mít k dispozici Share/Sdílení, Duplicat/Duplikovat, Move/Přesunout a Delete/Smazat. Ne, Copy/Kopírovat tam neznámo proč není. Složky lze pouze Duplikovat nebo Mazat.

Oblíbené soubory a složky

V levém menu si ještě můžete vytvořit Oblíbené/Favorites pro rychlý přístup k vybraným souborům nebo složkám – dostávají se tam pomoci drag&drop. Odstranění je přesunem vlevo, jakoby mimo obrazovku a kliknutím na Remove.

Obdobně lze mimochodem i mazat soubory, ale musíte být v řádkovém zobrazení (seznamu), popotažení doleva zobrazí červené Remove. Ale pozor, rovnou táhněte, pokud budete chvíli držet bez popotažení, promění se to ve výběr souboru pro drag&drop.

Zobrazení přehledu souborů

Dobré je, že v řadě případů se zobrazují náhledy, ale nespoléhejte se na to. Určitě se nezobrazí, pokud je to například obrázek uložený v iCloudu, ale nikoliv na vašem zařízení. To že soubor není ve vašem zařízení je poznatelné podle ikony cloudu s šipkou. Stačí na ní kliknout a soubor se stáhne.

V tomto ohledu je na tom lépe Dropbox, ukazuje náhledy poněkud lépe, náhledy si totiž stáhne v okamžiku prvního otevření složky.

2017-09-24 18.56.45.png

Zobrazení lze přepnout na pohled pomocí ikon nebo jako seznam (vpravo nahoře) a třídit podle jména, data, velikosti a štítků.

2017-09-24 18.59.12.png

Ve spodní části se můžete ještě přepnout mezi pohledem na Recents/Aktuální soubory a na Browse/prohlížeč souborového systému. Pohled na Recents neznámo proč skryje levé menu, naštěstí zůstává menu u souborů a složek. V Recents je vidět všechno, z iCloudu i dalších úložišť.

TIP: Přechod z Androidu na iPhone (6): Cloudové služby a hardware

Pár dalších drobností

V levém horním rohu panelu se souboru je možnost přidávat novou složku. Přidání nového souboru určitého typu nehledejte, tohle není ani Windows ani Linux.

Levý sloupec (s lokacemi, tedy úložišti), oblíbenými a štítky je možné přizpůsobit (Edit nahoře) – můžete si vypnout jednotlivá úložiště a změnit jejich pořadí. Měnit pořadí je možné i u štítků, tam navíc můžete štítky mazat (červené minus vlevo) a přejmenovávat.

Ve Files v iOS 11 můžete pro některé soubory vyvolat Markup Editor ale je to jenom pro obrázky a (některá) PDF.

Jak k iPhone či iPadu připojím USB disk či klíčenku (a přes Files se dostanu k obsahu)? Pokud si totiž náhodou myslíte, že by něco takového váš telefon měl umět, tak zapomeňte.

Co ve Files nejde nebo je omezené

To, že v iOSu stále není reálně souborový systém velmi rychle pochopíte i z toho, že fotky a videa jsou stále uloženy jinde a ve Files se k nim nedostanete. Ano, je to dost zásadní nedostatek. Přistupovat k nim musíte stále přes Photos/Fotky a do této aplikace nic z podpory Files/Souborů nedorazilo. Jediné co tady funguje je drag&drop kopírování souborů, tedy to na úrovní systému (viz zejména Drag&Drop kopírování/přetahování v iOS 11 lze i bez nutnosti používat multitasking)

Z Files ani nejde otevřít soubor v nějakém programu – jediné co je tomu nejblíž je použití Sdílení/Share. Znamená to, že ani nemůžete například vzít fotku co vidíte v Files a upravit ji. Jediné co můžete ji dostat do Fotek, tam opravit a poté dostat zpět.

Nelíbit se vám bude, že iCloud a další úložiště se stále chovají odděleně a drag&drop mezi nimi není možný. Případné Copy->Paste (přes menu) ale možné je. Zvláštní, že? K otázce cloudů a chování viz Jak se na iPhone (iPadu) pracovat s cloudovými úložišti – iCloud, Google Drive/Photo, OneDrive, atd.

K 24. září 2017 byl Dropbox jediný, kdo doplnil plnou integraci – OneDrive i Google Drive se stále tvářily jako když Files vlastně neexistují.

Už je to popsáno výše, ale raději připomenout – smazání složky ji nedá do koše. Prostě se smaže a už nic nezachráníte.

TIP:  Další tipy a triky pro iOS najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS

Máte nějaký tip doplnění? Něco co se nepodařilo objevit nebo není dostatečně popsané? Pošlete (email 365tipu@gmail.com nebo @365tipu na Twitteru).

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky