@365tipu

TIP#1030: Jak k iPhone či iPadu připojím USB disk či klíčenku (a přes Files se dostanu k obsahu)?

Tohle je taková typická taškařice od Apple. Ačkoliv konektor ve spodní části vašeho iPhone/iPadu je perfektně schopen nechat připojit USB disk či klíčenku a přenášet soubory, roky to nebylo možné. V Apple prostě došli k názoru, že tohle uživatelé potřebovat nebudou a tím pádem to není možné.

Změnilo se to až od iOS/iPad OS 13 (Co je nového, co se změnilo a co byste měli vědět) kdy je možné připojit externí USB disky i USB klíčenky – za předpokladu, že si pořídíte nějaký USB hub, externí disk co má přímo Lightning nebo USB-C konektor nebo potřebný konverzní konektor. Připojit půjde i SD kartu, ale musíte ji dát do USB čtečky. 

Pozor na to, že USB jednotka smí obsahovat jen jeden datový oddíl a musí být naformátovaná jako disk typu FAT, FAT32, exFAT (FAT64) nebo APFS.

K obsahu můžete přistupovat pomocí Soubory/Files či jakékoliv další podobné aplikace co nemusí být od Apple.

Další možností (a předchozí verzi iOSu)

2018-03-04 09_58_18-iXpand Flash Drive for iPhone and iPad _ SanDisk.png

Obejít to částečně lze například tak, že si pořídíte Sandisk’s iXpand Drive (k dostaní na Alza.cz, hledejte iXpand) – ten má na jednom konci Lighting konektor (a jde tedy vložit do konektoru v iPhone/iPadu) a na konci druhém klasický USB disk s konektorem použitelným v klasickém USB konektoru v počítači.

Neumožní vám to sice  připojit libovolný USB disk či klíčenku, ale pro přenosy mezi iPhone/iPad a počítače to postačí.

Sandisk má ale hlavně ke svému hardware ještě aplikaci iExpand Sync, kterou můžete použít pro přenos. Ta dělá pochopitelně to, že doplní potřebné software schopné číst z iXpand Drive připojené do Lightning konektoru.

Pokud se vám nechce pořizovat Výše uvedený produkt Sandisku, tak další možná varianta je Leef iBridge 3 Mobile Memory (opět k dostání na Alza.cz, stačí hledat iBridge). Mají mimochodem i Lightning udělátka pro připojení SD karet. Můžete zkusit i Verbatim Store ‚n‘ Go Dual USB 3.0 Flash Drive (na Alza.cz přes verbatim store pinstripe).

Varianta uvedeného eliminuje potřebu vsouvat do Lightning konektoru – pro propojení s iPhone/iPad používá WiFi – tady například SanDisk Connect Wireless USB 2.0 Flash Drive (i tady k dostání na Alza.cz, hledejte přes sandisk connect wireless).

Jiná možná cesta je, že si pořídíte (například) FileBrowse for Business ve kterém najdete integraci Files (podivného souborového systému v iOSu) se souborovými systémy připojitelnými na dálku.

FileBrowser for Business je velmi užitečný v tom, že z iOSu zpřístupní soubory uložené někde jinde – přes FTP, WebDAV, síťové úložiště, USB disk připojený k routeru atd. Mimochodem právě to že můžete připojit USB disk k routeru (většina z nich má USB port) je jedna z cest, jak se na obsah tohoto disku dostat z iPhone/iPadu. Samotné Files totiž přístup k síťovým diskům neumí (a ano, opět, Apple a jejich uzavřený systém).

Síťových disků obecně se každopádně týká ještě Jak spojit iPad či iPhone s externím diskem

TIP:  V 📱 Tipy a triky pro Apple iOS najdete další záplavu tipů pro váš iPhonč či iPad

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky