@365tipu

TIP#694: Má váš router USB port? Můžete ho využít pro vytvoření síťového disku

Možná máte doma nějaký ten WiFi router, případně ADSL/VDSL/WiFI router. Tedy zařízení, s pomocí kterého jste si doma vytvořili domácí síť (WiFi či i klasickou Ethernetovou) a případně ji ještě přes ADSL/VDSL připojujete do Internetu (může jít i kabelové připojení). A je dost dobře možné, že vaše zařízení má USB port.

V řadě případů je USB port na síťovém zařízení použitelný pro připojení USB disku – poměrně snadno si tak můžete vytvořit síťový disk, byť do profesionálnější řešení jako je třeba Synology NAS (může jít i o jiné výrobce, ale osobně mám právě se Synology velmi dobrou letitou zkušenost) to bude mít docela daleko.

Důležité je, že vám tohle řešení umožní doma zprovoznit trvale dostupný síťový disk, který bude dostupný pro jakékoliv zařízení schopné přistupovat přes WiFi či Ethetnet. Nebude kvůli tomu nutné nechávat zapnutý nějaký počítač. Hodit se to může pro ukládání filmů či hudby, ale také třeba pro zálohování domácích počítačů, telefonů či tabletů.

Budete-li mít k dispozici USB disk napájený přímo z USB a váš router ho dokáže z USB portu „utáhnout“, nebude ani nutné ho zvlášť napájet. Počítejte ale s tím, že takto připojený disk nebude nijak rychlý, pokud váš router nebude mít USB 3.0. Pozor si případně dejte i na to, aby USB disk (ale může to být i USB klíčenka) měl souborový systém, který váš router bude umět.

Aby se připojený USB disk stal dostupný, bude zpravidla nutné vstoupit do Nastavení (konfigurace) routeru a najít odpovídající část týkající se USB (což bude něco jako drive storage, file sharing, USB, atd.). Ve většina případů budou takto připojené disky buď přístupné přes Sambu nebo přes síť pro Windows – tedy pomocí  \\jméno nebo pomocí \\IP_adresa.  Chcete-li si obsah disku chránit, bývá zpravidla možné nastavit heslo – často je i možné nějak zakládat uživatele a řídit jejich přístupová práva.

TIP: Výše uvedené \\IP_adresa bude to co nejčastěji použijete pro přístup k takto připojenému disku. (ve Windows, samozřejmě). Pro pravidelné použití bude nejlepší využít vytvoření přípojení síťového disku, tím se vám USB disk připojený přes router objeví v počítači pod nějakým tím písmenem. Což můžete udělat jak z klikacího rozhraní, tak pomocí NET USE.

d-link-router-640x360.png
USB port najdete zpravidla tam kde jsou ostatní porty a poznáte ho snadno. Vypadá stejně jako USB porty v počítači. Na obrázku výše je to ten zelený. Občas může mít jiný konektor, takže se neobejdete bez extra kabelu či redukce.

Další možností jak obsah zpřístupnit bývá FTP – tady může jít o anonymní přístup (pokud ho povolíte), ale ideálně opět přes vytvořené kombinace přístupových jmen a hesel. Poslední co je dobré vědět je, že routery připojující místní síť do Internetu bývají často schopné zpřístupnit uložený disk jak pro místní síť, tak pro přístup z Internetu (přes IP adresu dostupnou zvenčí).  Zní to sice dobře, ale s ohledem na bezpečnost a soukromí je něco takového potřeba dobře zvážit.

TIP: Potřebujete zálohovat nějakého to NAS zařízení? Poradíme. A můžete k tomu využít právě to, že k routeru lze připojit USB disk.

Některé routery navíc umožní DLNA přístup, tedy použití pro multimediální obsah v podobě proměny připojeného USB disku v DLNA server dostupný právě přes váš router (a k DLNA se bude vhodné vrátit v samostatném tipu, je to přeci jenom už dost starý „standard“ o kterém je vhodné něco vědět). A případně, pokud do USB portu připojíte tiskárnu, tak její zpřístupnění pro vaši síť.

POZNÁMKA: Pokud máte něco jako (výše zmíněné) Synology NAS, tak je možná vhodnější externí USB disk připojit právě tam. Přeci jenom s tím bude umět více vychytávek.

TIP: Máte doma starší router a už na něj nejsou aktualizace nebo snad i zlobí? Je dost možné, že vám pomůže tento tip: Co je to OpenWrt a jak to může oživit váš starý router? a hodit se bude i Praktické tipy týkající se WiFi routerů. Množství užitečných tipů

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky