@365tipu

TIP#1409: Jak poznám, že mám na WiFi někoho cizího?

V nedávno vydaném Jak se zbavit někoho kdo se připojil/připojuje na moji Wi-Fi? se řešila situace, že někdo nechtěný používá vaši domácí (či firemní) Wi-Fi a jak někomu takovému něco takového znemožnit. Jenže, jak poznat, že se něco takového děje?

Pro domácí Wi-Fi to je v zásadě poměrně jednoduché, ale zároveň dost nepraktické – musíte vstoupit do administrace (správy) vašeho Wi-Fi routeru a tam najít odpovídající místo, kde se ukazuje kdo/co je připojené (využívá) vaši WiFi. Občas je tam pak také možnost někoho takového ze sítě odpojit/zablokovat/atd (to co řešil výše zmíněný tip).

2019-07-29 14.39.08
Přehled připojených zařízení v aplikaci od Deco m5 (Wi-Fi Mesh).

Poznat zda tam není někdo cizí vyžaduje vědět, co normálně ve vaší WiFi funguje – většinou jsou tam vidět jména počítačů, mobilních telefonů a dalších zařízení. Podle toho poznáte, zda se jedná o známé zařízení nebo něco podezřelého nebo zcela neznámého. Měli byste tedy vědět jména všeho co máte doma a je napojené na WiFi – až tak složité to není, protože jste každé z připojených (a připojujících se) zařízení museli k sítí ručně připojit (zadáním hesla pro WiFi)

TIP: Jak zabezpečit domácí Wi-Fi proti nezvaným hostům tak trochu souvisí s právě probíraným tématem. Hodit se může i Jak daleko dosáhne signál WiFi?. To proto, že případný „vetřelec“ může být i poměrně daleko od vás.

Ve firemním prostředí to může být stejné jako v domácí sítí, pokud je tedy ona firma tak malá. Většinou to ale bude obnášet něco přeci jen pokročilejšího – firemní sítě bývá dobré vybavit software na detekci připojování do Wi-Fi, které dokáže hlídat, že se objevilo zařízení, které ještě v sítí nebylo – na základě toho pak varovat někoho, kdo může vše prověřit.  Patří k tomu i to, že by Wi-Fi pro zaměstnance měla být oddělena od Wi-Fi pro návštěvy a řada dalších vhodných opatření a nastavení.

Podstatně pokročilejší způsoby pak spočívají v tom, že nějaký software sleduje kompletně provoz v sítí a dokáže detekovat nežádoucí přenosy do sítě nebo ven ze sítě. To proto, že „mít někoho v sítí“ nemusí být jenom otázka toho že se někdo připojil na Wi-Fi (a ještě si od DHCP serveru vyžádal IP adresu), ale může to být i nechtěný software na nějakém počítači co do sítě patří. Ale to už jsme případně v tématu pro jiný, podstatně pokročilejší, tip.

PS: Obrázek v záhlaví je jedna z forem zobrazení připojených zařízení k Smart Boxu od O2.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky