@365tipu

TIP#1402: Jak se zbavit někoho kdo se připojil/připojuje na moji Wi-Fi?

Věcí ohledně Wi-Fi se tu už řešilo docela hodně (můžete zkusit třeba přes sérii Wi-Fi mýty) a přesto jedna věc nějak zapadla a neřešila se. Co dělat, když  se někdo připojil či připojuje na vaši Wi-Fi (Jak poznám, že mám na WiFi někoho cizího?) a vy ho potřebujete „vyhodit“ a zamezit dalšímu připojování?

Nejsnazší v provedení je to, že změníte heslo vaší Wi-Fi (tedy heslo co se nastavuje v routeru a slouží pro připojení k Wi-Fi). Tím dojde k odpojení všech zařízení . Ale také to znamená. že všichni budou muset dostat a zadat nové heslo. Což může znamenat i řadu různých věcí co máte v chytré domácnosti. Včetně toho rizika, že někdo stejně (dříve či později) může nové heslo získat nebo odhalit a budete muset udělat totéž.

Můžete zablokovat MAC adresu spojenou se zařízením, které v síti nechcete. Tohle se dělá také v routeru – většinou i tam zjistíte jakou že MAC adresu to chcete blokovat. Může se stát, že některé routery tohle neumí. Případný vetřelec ale prostě může změnit MAC adresu na svém zařízení a připojit se znovu.

2019-07-20 08.10.37.png
O2 SmartBox umí Wi-Fi pro návštěvy. Stačí zapnout kdykoliv potřebujete

TIP: Pokud je to u vašeho domácího/firemního routeru možné, nastavte si „guest network“, tedy separátní WiFi určenou pouze pro použití návštěvami. Bude mít jiné heslo, změna hesla nebude znamenat nutnost znovu přihlásit řadu dalších zařízení. Většinou bývá oddělená od domácí či firemní interní sítě, případně je možné ji vypínat a zapínat podle toho, zda je zrovna potřeba. „Guest network“ se také zapíná většinou někde v administraci routeru.

Tahle varianta v zásadě patří i do tématu Jak zabezpečit domácí Wi-Fi proti nezvaným hostům

Můžete přejmenovat Wi-Fi a ponechat původní heslo – tím se ale opět postaráte o další spoustu práce s novým připojením všech potřebných zařízení a onen vetřelec se nakonec může snadno dovtípit, že ta „nová“ síť je ve skutečnosti ta původní. Stejně tak nepomůže skrýt SSID, zařízení se mu připojí, protože síť i heslo už zná.

Znemožnit připojení pomocí uložených (či sdíleně uložených) hesel je možné také tak, že necháte zařízení zapomenout síť – tím se ztratí uložené/zapamatované heslo a pokud vlastník zařízení heslo neví, tak už se nepřipojí. K tomu potřebujete přístup do zařízení onoho vetřelce, takže se to hodí jen pokud onen vetřelec není někdo zcela cizí.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky