TIP#1081: Jak daleko dosáhne signál WiFi?

Bylo by skvělé, kdyby na otázku z titulku existovala jednoduchá odpověď, ale to bohužel nečekejte. Málokdy totiž budete mít WiFi ve volném prostoru a bez interferenci (rušení) – WiFi signál totiž bude zeslabovat nejenom průchod skrz zdi a předměty, ale také vliv dalších WiFi, použití mikrovlnných trub a řada dalších elektrických a elektronických zařízení.

Ovlivnění přijde i od samotného WiFi routeru – jak dobré (a kolik) má antén a jaká je nastavena „síla“ signálu – na straně opačného to ovlivní i anténa v zařízení, které k WiFi síti připojujete. Roli navíc bude hrát i to, zda používáte 2.4 GHz (má méně kanálů a ještě méně těch, kde se nebudou WiFi sítě překrývat, pouze tři, konkrétně 1, 6 a 11) nebo 5 GHz (kde je 24 nepřekrývajících se kanálů). Ke kanálům viz Jak zjistím na jaký kanál dát WiFi? Jak se podívám na WiFi okolo? Podrobněji je téma výběru kanálů popsáno v Jak vybrat kanál pro WiFi?

Jak už víme, dosah WiFi se dá posílit použitím opakovačů nebo dalších routerů, ale to není předmětem tohoto tipu. Tady jde opravdu o to, jak daleko dosáhne signál z jednoho routeru.

Dobrá zpráva je, že WiFi dokáže připojované zařízení běžně chytit až do vzdálenosti 300 metrů, špatná zpráva je, že takto daleko už bude signál velmi slabý a nespolehlivý.

TIP: Pokud máte problém s dosahem WiFi, tak je tu několik řešení – najdete je v tipech Co je to WiFi Extender a WiFi Mesh? A jak to dělá, že prodlouží dosah vaší WiFi sítě? a Co je to Wi-Fi Mesh? Mám si něco takového koupit?.

Užitečné tipy týkající se WiFi hledejte i v Praktické tipy týkající se WiFi routerů. Množství užitečných tipů

Pro praktické uvažování o dosahu můžete zhruba počítat s následujícími vzdálenostmi

  • 802.11 b/g uvnitř budov něco jako  45/50 metrů (toto jsou 2.4 GHz WiFi)
  • 802.11 b/g venku něco jako 90 metrů (toto jsou 2.4 GHz WiFi)
  • 802.11 a bude mít zhruba třetinu předchozího uvedeného (toto je 5 GHz WiFi)
  • 802.11 n bude mít zhruba dvojnásobek předchozího uvedeného (MIMO sítě, používají obě frekvence)

V bytě jakékoliv zdi omezí dosah, ale problém budou dělat i kovové konstrukce (rámy dveří, oken, atd). Navíc platí, že 802.11 a je více náchylné na překážky v bytě. Pokud máte doma stále klasický bezdrátový telefon, tak počítejte s tím, že se bude hodně vměšovat a rušit. Spuštění mikrovlnné trouby to samé. Problémy přinesou i další WiFi sítě v domě či v okolí, zejména pokud se sejdou na stejném kanálu. Ostatně viz Jak a kde umístit Wi-Fi router?

K výše uvedeným vzdálenostem nutno dodat, že se stoupající vzdáleností klesá síla signálu a zásadní vliv začne mít i to, jak kvalitní WiFi má samotné zařízení, které připojujete.

TIP: Jak ve Windows 10 zjistit sílu Wi-Fi signálu