TIP#1081: Jak daleko dosáhne signál WiFi?

Bylo by skvělé, kdyby na otázku z titulku existovala jednoduchá odpověď, ale to bohužel nečekejte. Málokdy totiž budete mít WiFi ve volném prostoru a bez interferenci (rušení) – WiFi signál totiž bude zeslabovat nejenom průchod skrz zdi a předměty, ale také vliv dalších WiFi, použití mikrovlnných trub a řada dalších elektrických a elektronických zařízení.

Ovlivnění přijde i od samotného WiFi routeru – jak dobré (a kolik) má antén a jaká je nastavena „síla“ signálu – na straně opačného to ovlivní i anténa v zařízení, které k WiFi síti připojujete. Roli navíc bude hrát i to, zda používáte 2.4 GHz (má méně kanálů a ještě méně těch, kde se nebudou WiFi sítě překrývat, pouze tři, konkrétně 1, 6 a 11) nebo 5 GHz (kde je 24 nepřekrývajících se kanálů). Ke kanálům viz Jak zjistím na jaký kanál dát WiFi? Jak se podívám na WiFi okolo?

Jak už víme, dosah WiFi se dá posílit použitím opakovačů nebo dalších routerů, ale to není předmětem tohoto tipu. Tady jde opravdu o to, jak daleko dosáhne signál z jednoho routeru.

Dobrá zpráva je, že WiFi dokáže připojované zařízení běžně chytit až do vzdálenosti 300 metrů, špatná zpráva je, že takto daleko už bude signál velmi slabý a nespolehlivý.

TIP: Pokud máte problém s dosahem WiFi, tak je tu několik řešení – najdete je v tipech Co je to WiFi Extender a WiFi Mesh? A jak to dělá, že prodlouží dosah vaší WiFi sítě? a Co je to Wi-Fi Mesh? Mám si něco takového koupit?.

Užitečné tipy týkající se WiFi hledejte i v Praktické tipy týkající se WiFi routerů. Množství užitečných tipů

Pro praktické uvažování o dosahu můžete zhruba počítat s následujícími vzdálenostmi

  • 802.11 b/g uvnitř budov něco jako  45/50 metrů (toto jsou 2.4 GHz WiFi)
  • 802.11 b/g venku něco jako 90 metrů (toto jsou 2.4 GHz WiFi)
  • 802.11 a bude mít zhruba třetinu předchozího uvedeného (toto je 5 GHz WiFi)
  • 802.11 n bude mít zhruba dvojnásobek předchozího uvedeného (MIMO sítě, používají obě frekvence)

V bytě jakékoliv zdi omezí dosah, ale problém budou dělat i kovové konstrukce (rámy dveří, oken, atd). Navíc platí, že 802.11 a je více náchylné na překážky v bytě. Pokud máte doma stále klasický bezdrátový telefon, tak počítejte s tím, že se bude hodně vměšovat a rušit. Spuštění mikrovlnné trouby to samé. Problémy přinesou i další WiFi sítě v domě či v okolí, zejména pokud se sejdou na stejném kanálu.

K výše uvedeným vzdálenostem nutno dodat, že se stoupající vzdáleností klesá síla signálu a zásadní vliv začne mít i to, jak kvalitní WiFi má samotné zařízení, které připojujete.

Reklamy