@365tipu

TIP#638: Jak zjistím na jaký kanál dát WiFi? Jak se podívám na WiFi okolo?

Část odpovědi na otázky v titulku najdete v Co je to WiFi/Packet Sniffer a kde si ho můžu opatřit a co bych o tom měl vědět? – musíte si opatřit nějaké programy, které umí mapovat WiFi sítě okolo vašeho počítače. Zdůrazním slovo počítače, protože jak už je v předchozím tipu napsané, Android a iOS bez rootu/jailbreaku některé věci neumožňuje. S výjimkou toho, že Android vám na zmapování okolních sítí bude stačit.

Aplikace na zmapování dostupných WiFi sítí se hodí v tom, že vám ukáže, které kanály jsou příliš obsazeném všemi těmi WiFi, které okolo vás mohou být. Při pohledu na graf pak snadno zjistíte, kde se nachází nějaké relativně volné místo.

2016-10-22 15_52_54-WiFi Analyzer.png

Správně by WiFi router měl tohle umět poznat a automaticky se usadit tam, kde je nejmenší rušení od jiných sítí – ne vždy se tak ale stává, takže tam pomůže zjistit volné (volnější) místo a ručně v routeru kanál nastavit. Zcela ideální by samozřejmě bylo, najít takový kanál, který se vůbec nepřekrývá s dalšími kanály (každý kanál totiž obsazuje i několik okolních).

TIP: Jak daleko dosáhne signál WiFi? Bude se hodit, až se budete divit, proč nemůžete tu vaši wifinu chytit

2016-10-22 15_54_36-WiFi Analyzer.png

Zmapování okolních sítí může být dobré i pro zjištění síly signálu a dalších parametrů – zejména co se zabezpečení a dalších věcí týče. Některé z programů budou umět i další věci, tedy například pamatovat si kde jste co našli, včetně geolokace, vytvářet mapy či sledovat jak se mění síla signálu.

Sledování síly signálu se může hodit i k tomu, že si můžete projít váš byt či kanceláře a podívat se, kdy už je signál problematický. Pomůže vám to zjistit kam byste případně měli dát WiFi opakovač, nebo další routery.

TIP: Co je to WiFi? A co znamenají všechna ta 802.něco? vám vysvětlí všechny ty zkratky a pár dalších věcí okolo Wi-Fi a ještě jeden,tip, Měl bych používat 2.4 nebo 5 GHz Wi-Fi? Mám vypnout 2.4 GHz úplně?  je hodně dobré prostudovat.

2016-10-22 15_53_16-WiFi Analyzer.png

Pro Windows 8/10 si můžete pořídit například WiFi Analyzer (z toho jsou obrázky), na základní věci vám bude stačit a ty nabízí zdarma. Jinak prostě hledejte „WiFi Analyzer“ ve Store, protože podobných aplikací je tam více. Stejným způsobem snadno najdete podobné aplikace i pro další operační systémy. Nezapomeňte, že WiFi analyzázor bude fungovat jenom tam, kde máte na počítači WiFi.

Z dalších aplikací pro Windows se vám může hodit NirSoft WifiInfoView (dostupný zdarma a poměrně hodně doporučovaný, navíc tam najdete i software pro OS X a Android), placený inSSIDer, hodně pokročilý Xirrus Wi-Fi Inspector

TIP: Jak a kde umístit Wi-Fi router?

Nový v roce 2019 je WinFi Lite (Microsoft Store). Můžete ho mít i jako klasickou desktopovou aplikaci (v ještě více beta podobě).

Pro Linux máte z příkazové řádky přímo dostupný příkaz iwlist (v Ubuntu zkuste třeba jako „sudo iwlist wlan0 scan | grep \(Channel

Mac OS X má vlastní bezdrátovou diagnostiku, stačí když si kliknete na WiFi ikonku se zmáčknutým Option a vyberete Open Wireless Diagnostic.

Podrobněji je téma výběru kanálů popsáno v Jak vybrat kanál pro WiFi? Hodit se určitě bude ještě Jak ve Windows 10 zjistit sílu Wi-Fi signálu

TIP: Jak zabezpečit domácí Wi-Fi proti nezvaným hostům si pečlivě prostudujte, pokud si pořizujete Wi-Fi router. Zde zmíněné pomůcky vám mohou pomoci zmapovat SSID sítí okolo vás.

Máte doma starší router a už na něj nejsou aktualizace nebo snad i zlobí? Je dost možné, že vám pomůže tento tip: Co je to OpenWrt a jak to může oživit váš starý router?. A pro kupu menších tipů můžete zamířit do Praktické tipy týkající se WiFi routerů. Množství užitečných tipů

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky