TIP#1029: Co je to Wi-Fi Mesh? Mám si něco takového koupit?

U bezdrátových sítí (a hlavně u Wi-Fi) se můžete setkat s termínem Mesh. Označuje topologii, tedy uspořádání zařízení zprostředkovávajících připojení k (Wi-Fi) síti a propojení mezi jednotlivými zařízeními. Poněkud delší označení je „wireless ad hoc network„. První zdejší setkání s termínem Mesh je mimochodem v Co je to WiFi Extender a WiFi Mesh? A jak to dělá, že prodlouží dosah vaší WiFi sítě?, ale tento starší tip se spíše věnuje extendérům, Mesh zmiňuje pouze velmi krátce. Čas to napravit.

Zásadní princip mesh topologie je ten, že zařízení realizující síť (routery, převážně) se vzájemně propojují mezi sebou a počítače a mobilní zařízení se mohou připojit k jakémukoliv z routerů a komunikovat v celé síti aniž by bylo nutné řešit kam se vlastně připojí. Mesh si sám upravuje jakým způsobem předávat (routovat) data mezi jednotlivými body sítě – podle toho jaká je kvalita spojení s nejbližšími body, jaká je rychlost přenosů i vytížení.

132499-628807-full.jpg
TP-Link Deco M5 je jedna z možností jak si pořídit Mesh. Blíže v recenzi

Výhodou je zpravidla i to, že možných cest je více, takže pokud v sítí nějaký bod přestane fungovat, nemusí se nutně rozpadnout síť ani spojení. Mesh prostě začne data předávat (přeposílat, routovat) někudy  jinudy.

Wi-Fi Mesh se objevily někdy v roce 2016 a je s pomocí několika zařízení (Wi-Fi routerů) možné dobře pokrýt byt, dům či sídlo firmy. To samé by sice mohlo být dosaženo za použití klasických routerů a repeaterů, ale tam bude chybět jedna podstatná vlastnost, který je unikátní pro Mesh. Po zapnutí a zprovoznění jednotlivých routerů (bodů) se Mesh sám postará o vše potřebné a není nutné nijak zvlášť konfigurovat jednotlivá zařízení. Vše se navíc tváří jako jedna síť (má jedno SSID) a umí dobře využít obou Wi-Fi frekvence (2.4 a 5 GHz) a více antén, které v každém zařízení bývají.

TIP: Jak a kde umístit Wi-Fi router?

Nevýhodou Mesh řešení může být to, že bývají dražší – částečně je to způsobeno tím, že routery pro Mesh sítě bývají lépe vybavené než klasické běžné (a levné) WiFi routery. Ale také tím, že ihned na počátku nekupujete jedno, ale zpravidla několik zařízení. Vyšší cena i v řadě případů přináší lepší kvalitu antén a tím i silnější a stabilnější signál.

Užitečné na Mesh WiFi je i to, že pokud budete kdykoliv v budoucnu potřebovat rozšířit dosah vaší WiFi či pokrýt nějaké špatně dostupné místo, tak prostě stačí dokoupit další jednotlivý bod a do existující sítě ho prostě připojit. Což je, mimochodem, jedna z věcí na kterou byste měli hledět – nekupovat Mesh řešení, které má jenom dvě základní stanice.

TIP: Jak daleko dosáhne signál WiFi? Bude se hodit, až se budete divit, proč nemůžete tu vaši wifinu chytit

Mesh jako router nebo jako Access Point

Mesh síť můžete (doma či ve firmě) použít nejčastěji jako zcela samostatnou síť s (nejenom) novým SSID, ale i samostatnými IP adresami – jeden z bodů sítě bude pak fungovat jako router do (a z) Internetu, tj. bude připojen k nějakému stávajícími routeru (což může být i již existující WiFi router).

Případně je možné přepnou do režimu access point a Mesh použije IP adresy od vašeho stávajícího routeru – tohle řešení vás ale zpravidla připraví o některé pokročilejší funkce (rodičovské zámky, antivirová kontrola, QoS, atd).

Mesh umožňuje obejít se bez drátové sítě

Wi-Fi Mesh slouží hlavně k tomu, že nemusíte po bytě či firmě natahovat drátový Ethernet či používat Ethernet přes elektrické zásuvky. Pokud už ale něco takového máte, tak můžete často jednotlivé body připojit na Ethernet síť a vytvořit tak páteřní síť po které se mohou přenášet data mezi jednotlivým body sítě i z bodů sítě do Internetu.

Samotné WiFi technologie použité v Mesh je stejné jako všude jinde (802.11 a/b/g atd), výhodou ale může být to, že se všechna zařízení mohou aktualizovat automaticky (ale to je dnes běžné i u klasických routerů).

Čistě teoreticky je Mesh řešení vhodné i z hlediska bezpečnosti, ale tady bych byl trochu opatrnější, protože není zpravidla vůbec jasné, jak je celý systém zabezpečen a kde výrobce nechal nějakou tu díru. Jednodušší to je z pohledu toho, že „nic nemusíte řešit“, ale na vyšší úroveň zabezpečení bych osobně nesázel.

TIP: Když už je řeč o Wi-Fi, Mesh, Externdérech a routerech, tak se vám možná bude hodit Praktické tipy týkající se WiFi routerů. Množství užitečných tipů a Měl bych používat 2.4 nebo 5 GHz Wi-Fi? Mám vypnout 2.4 GHz úplně?

Mám si koupit nějaký Mesh?

Mesh si určitě pořiďte, pokud máte rozsáhlý byt či dům, případně máte v domě/bytu problémy s šířením WiFi (silné zdi, rušení materiálem, atd). Dobrým důvodem k pořízení může být i to, že se nechcete zabývat konfigurací více klasických routerů, repeaterů. Stejně tak může Mesh pomoci tam, kde nemůžete nebo nechcete tahat klasické kabely nebo se spoléhat na Ethernet přes elektrickou zásuvku.

Mesh řešení je dobré i tam, kde se chystáte nasadit nějaké to řešení pro chytrou domácnost – to bude potřebovat dobré a kvalitní pokrytí jednou WiFi sítí.

Mesh hodně pomůže, pokud potřebujete mít rychlou WiFi síť – využití více antén (dualband běžně, může být i triband) znamená, že jednotlivý zařízení dokáže zároveň přenášet data mezi sebou i komunikovat s připojenými zařízeními. Což samozřejmě dokáží i lepší více anténové routery, ale tam se stejně pohybujete v oné vyšší cenové kategorii. Na druhou stranu, pokud vám jde o co nejmenší zpoždění (latency), důležité například při hraní her, tak se WiFi pokud možné stejně vyhýbejte.

Pamatujte, že Mesh systémy nejsou vzájemně kompatibilní, prostě pokud máte Mesh do TP-Linku, tak si nebude umět povídat s tím od Google. Budete tedy muset zůstat u jednoho výrobce, případně vyměnit kompletní Mesh za jiný.

Osobně, po zkušenostech s TP-Link Deco M5, bych k tomu „koupit či nekoupit“ řekl, že koupit. Mesh zpravidla skutečně lépe pokryje problematické „území“ a snadností konfigurace a provozování vám ušetří čas. Tady viz Jak funguje Wi-Fi Mesh? V praxi s TP-Link Deco M5 (recenze)

Co Wi-Fi Mesh systémy nebudou umět

Pokud jste zvyklí na to, že k routeru můžete připojovat USB zařízení, tak tohle je jedna z věcí, kterou Mesh řešení určitě mít nebude. Nemůžete tedy připojit (a sdílet) ani tiskárnu či disk.

Nečekejte ani možnost rozsáhlejšího nastavování, k dispozici budou pouze základní nutné věci, co zpravidla stačí. Pokročilejší věci, na které jste zvyklí u klasických Wi-Fi routerů dostupné nebudou. Budou chybět i  věci jako možnost vypnout 2.4 GHz síť, rozdělit jména SSID podle sítí, vybírat si z více druhů zabezpečení. Nemusí být ani dostupná konfigurace přes web, řada z Mesh systémů je ovladatelná pouze z aplikace na mobilním telefonu.

Jenom málokdy bude možné použít na Mesh zařízeních jiný software, než ten přímo od výrobce – OpenWRT a další velmi užitečné Open Source alternativy tady prostě dostupné nebudou.

Jak to funguje v praxi se podívejte do Jak funguje Wi-Fi Mesh? V praxi s TP-Link Deco M5 (recenze)