@365tipu

TIP#380: Jak na Internet na druhém konci bytu či domu? Test D-Link PowerLine AV2 1000 Gigabit

Půjčený D-Link Gigabit CPL AV2 1000 HD na testy znamená, že po několika letech dojde znovu na pokus, zda z jednoho konce bytu lze na druhý konec bytu dostat Internet, aniž by musel existovat síťový (Ethernet) kabel. Před pár lety tenhle pokus dopadl tak, že se dvě krabičky nedokázaly vůbec spojit a nic se nekonalo.

Nový pokus je jiný, v základním balení jsou dvě zařízení do 220 V zásuvky, včetně kratšího síťového (Ethernet) kabelu, návod, malé CD s PDF podobou návodu. Zprovoznit to bylo velmi jednoduché – na jedné straně do 220 V zásuvky, propojeno s Gigabitovým routerem, na druhé straně je jenom jeden počítač, takže také do 220 V zásuvky a propojeno s počítačem.

12510274_10153860799039931_345858112134602570_n

První příjemné překvapení, zapnuto, počítač zapnut, vše ihned v provozu bez nutnosti cokoliv nastavovat. Pokud byste potřebovali podobných zařízení víc, tak je pozdější zprovoznění jen věc postupného podržení tlačítka na spodní části po dobu dvou sekund (musíte to stihnout do dvou minut od aktivování prvního zařízení).

S ohledem na rozměr budete potřebovat trochu místa okolo zásuvky, a je doporučováno to dávat přímo „do zdi“. A také doporučováno to nedávat někam, kde jsou zapojený odběrově náročné spotřebiče. Můj první pokus byl zásuvka ve zdi u počítače, ale straně u routeru pes s řadou dalších zařízení. Výsledná rychlost v tomto případě je okolo 3-3.5 MBps (zkoušeno v lokální sítí přenosem filmu ze Synology) zatímco klasický drátový Ethernet jede 8-10 MBps.

Kvalitní rozvod hodně pomůže

Proč před pár lety vůbec zařízení nenašla spojení? Protože občas záleží na tom, jestli máte zásuvky (rozvod) jako jeden či více okruhů (a je dost jasné, že tak jako tak musí zásuvky být na stejné fázi, na to pamatujte). Je dost pravděpodobné, že se mezitím toto omezení podařilo vyřešit lépe, protože v domě kde bydlím se nezměnilo nic – je tu ale jedno co je dobré vědět, pokud se rozhodnete jít cestou přenosů přes 220 V rozvod, je vhodné si to moci vyzkoušet předem.

Další věc co je dobré vědět je, že kvalitu přenosu ovlivní to, zda máte v domě rozvody hliníkové či měděné. A také to přes kolik rozvaděčů a na jakou vzdálenost (a kvalitu vedení) se budete snažit docílit spojení. Ověřit nakolik k pomalosti či problémům přispívá kvalita/délka vedení můžete snadno, stačí zkusit použít adaptéry blízko sebe v jedné místnosti a dokázat tak eliminovat vliv vzdálenosti. Jakkoliv s rozvody nic moc neuděláte, budete alespoň vědět, proč něco funguje či nefunguje. Stejným způsobem si případně můžete usnadnit život při párování více zařízení, ať nelítáte od jednoho ke druhému.

Proč nepoužít pro celý dům či byt WiFI? Protože na druhý konec bytu je tak jako tak potřeba dostat síť, ke které pak je připojený další WiFi router. Zdejší tlusté zdi a prostorové uspořádání znamenají, že WiFI (pokud ho člověk poněkud nevylepší na výkon) dosáhne vždy tak do poloviny bytu a v další místnosti je už připojení tak mizerné, že se to nedá. Dalo by se to řešit různými WiFI extendery/repeatery a jinými vychytávkami, takže to není o tom, že by to nešlo, ale tenhle tip je malá recenze na řešení pomocí 220 V (pro rýpaly klidně i 230 V) rozvod.

TIP: Řešíte Jak si pořídit domů Internet, když nemůžete mít pevnou linku, kabel ani bezdrát? Tento tip poradí.

Snadné použití i ovládání

Zařízení od D-Linku žádné další vychytávky a konfigurace nemá. Knoflík na spodní části funguje při dvousekundovém podržení pro zabezpečení sítě (inicializace šifrování a propojení více zařízení do jedné sítě) při deseti sekundovém vrátí zpět výchozí (tovární) nastavení a zruší nastavené šifrování. Na CD jsou pouze PDF manuály (neznámo proč bude chtít instalovat DirectPlay, což můžete přeskočit). Žádné vzdálené nastavování ani nic takového ale nehledejte. Jediné co ještě časem můžete chtít použít bude aktualizace firmware.

Nezapomeňte, že vám 1000 Mbps adaptér od D-Linku bude k ničemu, pokud máte v počítači či v routeru 10 či 100 Mbps Ethernet. Aby to celé mohlo běžet až na onom teoretickém 1 Gbps (1000 Mbps) maximu, tak tohle musí podporovat jak vaše počítače, tak routery.

Vcelku doporučím, pokud si budete tohle pořizovat, koupit adaptéry co mají i 220/230V zásuvku (průchozí, passthrough). Modely bez budou sice asi o kousek levnější, ale může vám chybět, protože vždy jednu zásuvku 220/230 V zaberou. Na druhou stranu, pokud vám jde o místo, tak jsou lepší volbou.

Praktické poznámky

Hodí se popsané řešení pro video streaming a hry? Hodí, za předpokladu, že nenarazíte na špatné rozvody a rychlost přenosů nebude příliš pomalá a bude příliš chybovat. Pokud vše funguje správně, tak získáte zpravidla alespoň 10Mbps Ethernet a lepší. Případný lag (zpoždění) co by mohl negativně ovlivnit hry jsem nezaznamenal.

Budete-li potřebovat na cílovém místě připojit víc zařízení, tak buď existují tyto adaptéry s více RJ-45 konektory, nebo si tam pořiďte nějaký jednoduchý 4-8 portový router. Pokud jste si touto cestou pomohli k WiFi pokrytí další části domu, tak většina Wi-Fi routerů má více RJ-45 (Ethernet) konektorů.

Líbit se vám možná bude ještě i to, že pokud připojený počítač není používán, ta se adaptér od D-Linku uspí do nízkoodběrového režimu. máte-li ve zvyku šetřit elektřinu, tak dobrá věc. V síti to žádné IP adresy zabírat a potřebovat také nebude.

Bude vám tohle řešení něco rušit? Televizi například? Nemělo by a při testování jsem nic takového nepotkal. Ale je to jeden z častých dotazů i obav.

TIP: V  Co je to WiFi Extender a WiFi Mesh? A jak to dělá, že prodlouží dosah vaší WiFi sítě? najdete další způsob jak dostat síť (WiFi) do všech částí vašeho obydlí.

Kde to můžete pořídit?

Na webu D-Linku najdete seznam kde se produkty D-Link prodávají, samozřejmě tam najdete i produktové informace (Základní sada PowerLine AV2 1000 Gigabit Starter Kit), včetně možnosti stažení aktuální verze firmware.

A to poslední, podstatné, cena: 1 399,- Kč (za základní sadu).

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky