@365tipu

Ve Files od iOS 11 můžete pro některé soubory vyvolat Markup Editor

Nový „souborový systém“ (viz Jak funguje nová aplikace Files/Soubory v iOS 11? Dorazil souborový systém nebo ne) jste si přes aplikaci Files/Soubory v iOS 11 snad už vyzkoušeli. Bohužel to stále není souborový systém, ale je to užitečný nástroj pro usnadnění práce. A je dobré vědět, že některé soubory je možné otevřít v Markup Editoru a anotovat je – zvýraznit barvami, doplnit šipky, textové komentáře, podpis atd.

Pozměněný Markup Editor je dostupný i při pořizování screenshotů, ale o tom je řeč v iOS 11 umožňuje screenshot oříznout a upravit. Velmi šikovné, musíte ale hned po vytvoření. A nutné dodat je to, že Markup Editor není novinkou v iOS 11 – je dostupný už od předchozích verzí iOSu. Pokud se dobře pamatuji, tak v deváté verzi byl v e-mailech (což zůstává, viz Do e-mailu v Mail aplikaci v iOS 11 můžete přidávat ručně malované obrázky), v desáté se rozšířil do podoby Markup Editor aplikace.

2017-10-15 12.02.14.png

Do Markup Editor se dostanete po otevření konkrétního souboru – vpravo nahoře se vedle symbolu pro vyvolání sdílení objeví ještě symbol „tužky v kroužku“ – tím vyvoláte Markup Editor.

Trochu problematické je, že Markup Editor podporuje jenom obrázky a PDF soubory – u PDF souborů je to ale tak trochu loterie, jestli vám je dovolí anotovat. Pokud nedovolí, tak prostě neuvidíte symbol tužky, ale důvod proč to nejde se nedozvíte. K PDF ještě viz Jak na iOS 11 snadno uložit webovou stránku jako PDF? A jak ji anotovat a doplnit?

Šikovné je, že můžete anotovat soubory přímo třeba i z Dropboxu – po dokončení se nahrají zpět do cloudu. Což znamená, že byste na tom měli pamatovat, ať si zbytečně nepoškodíte nějaký ten originál.

TIP:  Další tipy a triky pro iOS najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky