@365tipu

TIP#264: Jak získat volné místo na SSD (ale i prostě na disku) ve Windows?

Máte-li SSD, tak víte, že může být docela problém s jeho poněkud menší kapacitou. Navíc je dost vhodné, aby na něm nebyly zbytečné věci, zejména takové co často zapisují data. Pokud SSD nemáte, tak je stejně možné, že vašemu systémovému disku uleví, když ho trochu uprázdníte, přesunete věci třeba na rychlejší disk, nebo prostě potřebujete uvolnit místo, protože jste tam nerozumně narvali spoustu věci.

Vedle klasického vyčištění disku pomocí k tomu dostupného nástroje (viz Nástroj na vyčištění disku vás zbaví schovaných starých Windows i dalších zbytečných věcí) vás nemine klasické ruční čištění a hledání. A připadne i nějaké ty reinstalace některých programů, které jste si dříve nešťastně nainstalovali na disk – to samozřejmě za předpokladu, že máte druhý klasický disk.

Můžete se ještě pokusit ušetřit některými následujícími změnami a nastaveními:

 • Vypnout hibernování, protože pokud máte SSD, tak tím nic velmi výrazného nezískáte (z příkazové řádky třeba přes powercfg –h off)
 • Zmenšit stránkovací soubor, případně ho plně vypnout – což bude záviset hlavně na tom kolik paměti máte a kolik ji vámi používané programy potřebují. Nastavení najdete ve Vlastnostech počítače pod Výkon/Performance a Advanced/Rozšířené
 • Vypněte vytváření bodů obnovy (System Restore), to najdete také ve Vlastnostech Počítače ->  Ochrana Systému/System Protection. Tam to můžete nastavit pro každý disk zvlášť. Nepodceňujte to, protože na mém počítači to představuje 6.3 GB dat.
 • Odinstalujte všechny programy, které nepotřebujete. Po odinstalaci se ale ještě podívejte, jestli tam po nich něco nezůstalo – nejen v Program Files ,tak v některých dalších složkách může leccos zůstávat. Tj. například Program FIles (x86)ProgramData a ve vaší osobní složce pod AppData, LocalSettings (kde toho bude požehnaně) ale i přímo v ní.
Takto vypadá SpaceSniffer
Takto vypadá SpaceSniffer. A je tam docela dobře vidět, že na mém systémovém disku je spousta věcí, které by tam ani být nemusely. A navíc zabírají dost místa (co tam třeba dělá to Diablo III, že?

TIP: Pokud vás vytáčí klasické Add/Remove Programs ve Windows, tak doporučím MyUninstaller od Nirsoftu. Umí toho trochu víc, dozvíte se toho trochu víc a lépe se používá. Samotná odinstalace je ale stále věcí spuštění procesu odinstalace dané aplikace, což znamená, že nezajistí odstranění věcí, které tam zůstat neměly a odinstalátor je tam prostě nechal. Případně se podívejte do Jak snáze odinstalovat aplikaci či program ve Windows? kde jsou další tipy na podobné programy.

 • Pokud máte vedle SSD ještě další klasický disk, tak možná některé nainstalované věci můžete přesunout na něj. Možná budete muset odinstalovat a nainstalovat znovu, v některých případech pomůže přesun celé složky a vytvoření symbolického odkazu (symlink, ale o tom o kousek níže).
 • Vypněte indexování souborů pro vyhledávání, nejenom vám to ušetří místo, ale zrychlí počítač a bude šetřit SSD. Tohle najdete opět ve vlastnostech konkrétního disku na záložce General.
 • Pozor na některé aplikace, jako třeba iTunes, Spotify a další, které dokáží disk zaplňovat hodně a v některých případech není možné je nastavit tak, aby soubory (hudbu, filmy) ukládaly na jiný disk
 • Jak ve Windows 10 ušetřit místo na disku pomoci Compact OS je další užitečná možnost jak si pořídit další volné místo na disku.

TIP: Typicky iTunes jsou dost zásadní žrout. třeba taková MobileSync\Backup složka (5 GB v mém případě), která je ale snadno přesunutelná pomoci odkazu na jiné místo. Nejprve obsah složky přesuňte jinam (iTunes nesmí běžet), třeba (příklad) na F:\MobileSync\Backup a pak z příkazové řádky spuštěné jako správce nastavte propojení pomocí (Windows 7/XP tohle umí taky, ale přes Junction)

mklink /J "C:\Users\vaše jméno\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup" "f:\MobileSync\Backup"
 • Nezapomeňte na prohlížeč a to, že ukládá spoustu souborů (stránek, obrázků, atd) aby je nemusel pořád stahovat, takže Chrome/Firefox/IE/Edge mohou zaplnit disk. Soubory lze smazat a většinou lze nastavit kolik smí prohlížeč z disku využít.
 • Prohlížeč bude navíc usilovně plnit váš disk staženými soubory a je dost pravděpodobné, že jste je nikdy nemazali. Takže máte šanci je smazat a nastavit si prohlížeč, aby stahované soubory ukládal ideálně jinam.
 • Pokud některé vámi používané programy existuje v portable podobě, tak zkuste používat tuto. Vyhnete se instalaci a můžete je případně mít všechny nahrané na USB klíčence, pokud je používáte jenom občas
 • Pokud používáte Dropbox, Box.net, OneDrive nebo nějaké jiné cloudové úložiště, tak je dost jisté, že jde možná o dost velké množství soubor. Můžete zkusit lokální „cloudové“ soubory/kopie přesunout na jiný disk, protože výchozí nastavení v Dropboxu, například, je to, že se vše ukládá do vaší uživatelské složky. Tady se vám může hodit Jak změnit místo, kde váš Dropbox ukládá soubory a co synchronizuje?

TIP: Vyčištění systémového disku a přesun věcí na jiné místo, zejména těch méně často používaných nebo nevyžadujících časté zálohování (typicky právě věci z cloudového úložiště) vám usnadní i život se zálohováním systémového disku – bude se toho zálohovat méně a rychleji.

 • Používáte Outlook, ThunderBird nebo snad klasickou Mail aplikaci pro Windows? Můžete ušetřit možná i gigabajty, buď tak že přesunete stažené maily na jiný disk, nebo nastavíte časové omezení toho co se stahuje. Ale ideálně, přejděte na IMAP a na lokál stahujte minimum. Případně přejděte kompletně na online poštu v prohlížeč (v mém případě Google Apps).
 • Přesuňte, opět pokud můžete, systémové uživatelé složky (takové ty Fotky, Videa, Dokumenty, atd) na jiný disk. Jde to celkem snadno, na příslušné složce vyvoláte Vlastnosti .> Umístění a můžete použít Move/Přesunout.
 • Čistě teoreticky Microsoft Fix It může také pomoci při čištění disku (pro Windows 10 prozatím nefunguje).  Jakkoliv je to spíše nástroj na opravdu registry, tak by měl pomoci vyčistit některé smetí ve složce Windows
 • Zkuste některé složky zkomprimovat. Pokud máte NTFS (což určitě máte), tak pro každou složku můžete nastavit komprimaci (ve Vlastnostech složky snadno k nalezení). Hodí se to pro takové, které nejsou často používané
 • Vysypte Koš. Ano, opravdu. Mám také ten zlozvyk, že na to zapomínám (a aktuálně je tam 9 GB dat). Nezapomeňte, že můžete natavit i maximální velikost Koše.

Můžete se také pokusit využít některé aplikace, které umí (nebo to aspoň zkoušejí) čistit disk. Jedna z těch co by mohla být snad i dobrá (mám zkušenosti s jejich dalšími programy, s tímhle reálně zatím příliš nikoliv) je CCleaner (Jaké pomůcky na vyčištění Windows? A hlavně, co si pořídit místo CCleaner?)

2015-09-19 17_27_28-Piriform CCleaner - Professional Edition
CCleaner našel 10 GB dalších souborů, které by mohl smazat. A při běžícím Chrome by zjistil, že tam bude ještě pár GB dalších dat.

Na to co máte na disku se ale musíte také sami podívat, takže to chce jednak nějaký klasický souborový manažer (dělat tohle v Prohlížeči souborů bude peklo), ale hlavně nějakou aplikaci, která projde disk a zobrazí vám kolik místa je v jednotlivých složkách (viz Pomůcky pro zjištění co mi zaplňuje disk?). A tam prostě jděte složku po složce a hledejte co zabírá místo (můžete jít od nejvíce zabírajících dolů).

TIP:Co je to SSD. A proč je velmi důležité, aby váš počítač právě „ssd disk“ měl je užitečné čtení, pokud toho moc o SSD nevíte.

Na disku toho najdete … hodně …

Můžete najít nějaké zbytečné staré soubory, zbytky po dříve nainstalovaných aplikací, nějaké ty vyrovnávací paměti (cache) a spoustu dalších věcí, které možná bude dobré smazat. Má to jeden háček, musíte vědět o co jde – protože pokud smažete něco podstatného, tak to nedopadne dobře. Jinými slovy, je dobré si předtím udělat zálohu.

TIP: Když už je řeč o SSD, tak nezapomeňte, že už dlouho dlouho rozhodně není potřeba řešit defragementaci. Ale o tom více v Jak defragmentovat disk? Je to vůbec potřeba?

Jedna z věcí, která možná bude zabírat dost místa pod Windows složkou je složka Installer – tady opět můžete tuto složku přesunout na jiný disk, případně si ji zazálohovat a poté smazat (má to jisté nevýhody).

Dost místa bude často zabírat složka TEMP (kde je najdete pomoci pohledu do %temp% a můžete v příkazové řádce použit „cd /d %TEMP%„, bez uvozovek). Tamní obsah můžete klidně mazat (ta moje mimochodem měla 1.5 GB), ale něco smazat nepůjde z důvodu toho, že si to něco aktuálně drží otevřené.

Na systémovém disku je běžné, že vaše vlastní uživatelská složka zabírá opravdu hodně místa (ta moje například dvě třetiny 500 GB disku). Takže pokud si pořídíte něco jako Folder Size, tak první co můžete zkusit je jít přes Users -> Vaše složka -> a tam postupně procházet to co nejvíce zabírá místo (v mém případě složka Stažené soubory/Downloads protože do ní postupně padají věci a prakticky nikdy jsem ji nečistil, takže je v ní 80 GB smetí). Tuhle složku mimochodem můžete také přesunout na jiný disk pomoci výše popsaného přesunu systémových uživatelských složek.

Selže-li všechno? Pak vás čeká nová instalace Windows.

Jednou za čas to nakonec není až tak špatný nápad, protože se tím vyčistí řada věcí (registry například) a získáte náhle výrazně rychlejší Windows. Pár měsíců to vydrží, než si je stihnete opět zaneřádit smetím.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky