@365tipu

TIP#199: Jak defragmentovat disk? Je to vůbec potřeba?

Za dob dávných platilo, že pokud jste chtěli udržet počítač rychlý a v kondici, tak se vyplatilo, čas od času, podstoupit defragmentaci disku. Což v zásadě znamenalo, že jste spustili program, který přehazoval obsah na disku tak, aby soubory byly uloženy postupně, bez velkého skákání. U tehdejších „velkých disků“ (pár desítek megabajtů, vážně) to trvalo hodně dlouho.

Měli byste vědět, že dnes už (ruční) defragmentace není potřeba, částečně ji dělají samy operační systémy (tedy hlavně Windows, kde tohle všechno bylo potřeba podstupovat), částečně už tím nic zásadního nezískáte. Pokud chcete opravdu zrychlit počítač, tak zajistěte aby měl dost paměti, aby disk a rozhraní bylo dostatečně rychlé a nejlépe, nahraďte klasický disk tím SSD.

Windows dnes (alespoň Windows 8, ale i Windows 7 a starší) nabízejí vlastní Disk Defragmenter (Defragmentovat a optimalizovat jednotky), který můžete případně spustit ručně, ale také můžete nastavit jinou frekvenci defragmentovaní (výchozí nastavení je jednou týdně). Stále pamatujte na to, že defragmentace je časově náročnější proces, který navíc vyžaduje poměrně dost aktivity s diskem – po dobu běhu tedy může výrazně omezit chod počítače.

Disk Defragmenter (Defragmentovat a optimalizovat jednotky)

Linux žádný defragmentační program přímo nemá, zejména proto, že tam se nikdy nic takového neřešilo. Není to potřeba hlavně proto, že souborový systém, tedy to jak jsou data uložena na disku, funguje v Linuxu jinak. A to že Linux se obejde bez defragmetačních programů znamená, že MAC také. ([25.08.19] někdy v roce 2016 v Apple tenhle článek v Knowledge Base zrušili). Původní podoba na obrázku:

2019-08-25 07_51_28-Window.png

Jaké software si můžete pořídit pro defragmentaci?

Pokud stále máte pocit, že vaše disky nutně potřebují defragmentovat, tak si prostě nějaké to defragmentační software pořiďte a vůbec se neostýchejte. Na výběr (pro WIndows) je například toto:

Jaké software si můžete pořídit pro defragmentaci?

UltraDefrag má jednu drobnou výhodu, je to Open Source, takže ho lze pořídit zadarmo. Ale prosím pozor, k nalezení je na SourceForge a není moc jisté, co vám do něj SourceForge podstrčí, takže si dávejte pozor (a 18. července je SourceForge už několik dní zcela mimo provoz)

MyDefrag je také dostupný zdarma (možná jste ho znali jako JKDefrag) a chlubí se reorganizací souborů podle toho, jak často jsou používány.

Defraggler je další freeware, tedy zdarma dostupný, kousek. Je i použitelný bez instalace, což se může hodit. Autoři, tedy Piriform, mají i pár další užitečných pomůcek – Recuva pro obnovování smazaných souborů a CCleaner pro čištění nepořádků v počítači.

TIP: Jaké pomůcky na vyčištění Windows? A hlavně, co si pořídit místo CCleaner?

Disk Defrag máte jako další možnost, byť tady už bych byl opatrnější vzhledem ke jejich snaze vám vnutit „zrychlovač PC“ a prezentovat se poněkud cirkusovým stylem.

Nějaká ta placená řešení? Tak třeba Diskeeper.

Co ještě k defragmentaci

Defragmentace je dobré téma pro šiřitele adware, crapware a malware, takže si dávejte pozor, pokud si něco na defragmentaci budete hledat sami. Čtyři výše uvedené vypadají bezpečně, ale vyzkoušeno nemám ani jedno – prostě proto,že defragmentátory nejsou potřeba.

SSD se nedefragmentuje, respektive, Windows i tyto disky jednou za čas optimalizují, ale podle toho co Microsoft uvádí, tak to nedělají tak často, jako u klasických disků.

Defragmentace vám neurychlí zálohování disku, protože ten většinou zálohujete nikoliv po jednotlivých souborech. Ale může urychlit počáteční zálohu a přeci jenom pomůže. O tomto tématu ostatně viz Jak rychle přenesu 100 GB přes .. USB 2.0, USB 3.0, Ethernet, Wi-Fi, Internet?

Defragmentovat můžete chtít předtím, než budete měnit velikost oddílů na disku (partition), protože budete možná potřebovat „setřepat“ obsah disku tak, aby bylo možné oddíl (zejména) zmenšit a vytvořit nový.

Pavel Spáleny po vydání tipu napsal, že „Osobní zkušenost nejen mám ale i kolegy a jednoho spolužáka. I když poněkud staršího data. Defragmentací se dají zničit disky (totálka).“ – k tomu dodám, že jsem zvažoval, jestli upozornit na to, že každá zvýšená činnost na disku ho samozřejmě „opotřebovává“. Defragmentace tedy (zdánlivě) může zničit disk, ale stejně tak by odešel při jakékoliv jiné činnosti.

Něco dalšího? Dejte vědět, pokud myslíte, že by bylo něco dalšího vhodné poznamenat. Dejte vědět i pokud máte vámi oblíbený a prověřený defragmentační program.

PS: Marek Tettinger na Facebooku poslal tip na defragger.info a musím říct, že to opravdu nemá chybu. [25.08.19] už neexistuje

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky