@365tipu

TIP#1351: Jaké pomůcky na vyčištění Windows? A hlavně, co si pořídit místo CCleaner?

Potřebujete pročistit Windows? Zbavit se záplavy dočasných souborů, zkusit odstranit zbytečné věci z Registry, promazat cookies a tak? Osobně tohle prakticky nikdy nedělám a počítače s Windows mi fungují bez problémů roky. Vím ale o lidech, kteří nějak dokáží počítač zcela zaneřádit smetím a může být vhodné se do něčeho takového pustit.

Dlouho dobu byl šikovný a funkční nastroj CCleaner, jenže pak poněkud utrpěl zásah od hackerů a k uživatelům se dostal nástroj, který dělal něco zcela jiného a důvěryhodnost se ztratila. Čemuž Piriform (vlastnění Avastem) dost „pomohl“ i tím, že začal dělat dost podivné věci se soukromím uživatelů. Fakt je, že s odstupem času asi můžete CCleaner stále uvažovat jako vhodný nástroj. Pokud si ho nebudete chtít instalovat (což bych doporučil, natrvalo v počítači je to jenom další zbytečná zátěž), tak má portable verzi. Stahnout si ji můžete zde,

Pokud CCleaner nechcete, zkuste BleachBit, zdarma dostupnou alternativu, která je navíc Open Source. Zajímavé je, že existuje nejenom pro Windows (v Portable verzi), ale i pro Linux. Jediná nevýhoda, rozhraní je poněkud programátorské a budete se v něm obtížně vyznávat.

2019-04-28 12_22_08-BleachBit

Pokud nechcete nic extra, tak ve Windows 10 je poměrně slušně fubnční Disk Cleanup Tool (Free Up Space Tool) neboli Nástroj na vyčištění disku – viz Nástroj na vyčištění disku vás zbaví schovaných starých Windows i dalších zbytečných věcí. Řeší sice jenom to co je na disku, ale na řadu věcí se perfektně hodí. Hodí se i nastudovat téma deduplikace.

Čistit na disku umí i Wise Disk Cleaner a komerční podoba Wise Care 365.  Podobné je to Clean Master for PC – tam také zjistíte, že mají verzi zdarma, která vás má přivést ke komerční (placené) verzi.

Z těch pokročilejších asi za zmínku stojí ještě Advanced SystemCare 12 Free od IObitů.

TIP: V oblasti „čištění“ a hlavně „zrychlení“ počítačů existuje záplava crapware ale i malware. Nepokoušejte zbytečně štěstí, je příliš snadné si stáhnout něco, co „jen tak mimochodem“ váš počítače zaviruje, aby za peníze odstranilo co samo spáchalo.

Další možnosti

Co vlastně tyto pomůcky „čistí“?

Zbytečné věci na disku – staré verze Windows, SFX soubory, aktualizační a instalační soubory, dočasné soubory, různé vyrovnávací paměti, Koš (Recycle Bin). Tohle si poměrně úspěšně můžete čistit sami. Ať už ručně, nebo pomocí Nástroje na vyčištění disku.  Mrkněte i do Jak zjistím co mi zaplňuje disk? Pomůcky pro vyčištění disku pomohou hodně

TIP: Mám Windows pravidelně přeinstalovat? Proč se počítač s Windows časem zpomaluje?Co udělat s počítačem, tabletem či mobilem vašich rodičů či rodiny, na který se nikdo dlouho nepodíval? jdou dva hodně užitečné související tipy.

Cookies v prohlížečích je také něco co si můžete vymazat sami. Stejně jako Historii brouzdání a Cache/Vyrovnávací paměť prohlížečů.

Programy spuštěné při startu Windows si také můžete řešit ručně (Settings -> Apps -> Startup nebo Task Manager/Správce úloh).

Registry je lepší neřešit (viz Mám ve Windows někdy čistit Registr?).

Defragmentace disku je další věc, kterou dnes už není potřeba dělat (a u SSD se vůbec nevyplatí dělat). Více v Jak defragmentovat disk? Je to vůbec potřeba?

Aktualizace software je něco, co byste měli mít pod kontrolou tak jako tak. Tady viz Jak aktualizovat Windows 10? a  Jak je to ve Windows 10 s aktualizacemi operačního systému a dalších programů?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky