TIP#263: Jak zjistím co mi zaplňuje disk? Pomůcky pro vyčištění disku pomohou hodně

Tohle bude tak trochu úvod pro tip co bude brzy následovat a bude řešit něco jako Jak získat volné místo na SSD. Respektive ono se to v zásadě týká jakéhokoliv disku v počítači, ale také třeba i tabletu s Windows, kde to s místem na disku je běžně hodně kritické. Ale protože SSD nemívají tak velkou kapacitu, jejich majitelé to řeší dost často.

Celé je to dlouhé povídání, ale dost tam mohou pomoci  některé programy/utility. Potřebujete totiž mít možnost se nějak dobře podívat, co z vašeho disku zabírá nejvíce místa. Což za normálních okolnosti v Průzkumníkovi ani běžném souborovém manažeru neuděláte. Pomohou vám v tomu některé programy, které projedou celý disk, spočítají kolik zabírají jednotlivé složky a poté vám to umí ukázat. Ať jako koláčový nebo jiný graf. A vy pak můžete od těch největších flákot začít a postupně čistit (mazat, komprimovat, přesouvat na jiný disk, odinstalovat, lépe nastavit, atd).

Takto vypadá SpaceSniffer
Takto vypadá SpaceSniffer

Ale teď několik tipů na užitečné pomůcky pro Windows

Předem se  omlouvám, bude to hlavně pro Windows. MAC nemám a pro Linux nemám o téhle věci opravdu dobrý přehled – takže můžete případně pomoci tím, že pošlete tipy na totéž pro další platformy, máte-li něco víc než je uvedeno dále). Samozřejmě pokud máte i něco dobrého jiného pro Windows, tak pošlete taky.

TreeSize Free jam-software.de/treesize_free  – mají ještě TreeSize Professional, placené. Všobecně je to jedna z hodně doporučovaných pomůcek.

Folder Size www.mindgems.com/products/Folder-Size/Folder-Size-Download.htm  – zdarma a mají i portable verzi, tedy co nepotřebuje instalovat.

Duplicate Cleaner http://www.digitalvolcano.co.uk/dcdownloads.html – je z trochu jiného soudku, slouží k nalezení duplicitních souborů.

WinDirStat windirstat.info – vás možná zaujme tím, jak prezentuje zjištěné ifnormace, ale jinak funguje velmi podobně jako ostatní.

SpaceSniffer www.uderzo.it/main_products/space_sniffer – zdarma, portable

WizTree od Antibody Software (NOVĚ 06/2016)

A takto Folder Size. Pokud máte radši koláče, tak tady je najdete.
A takto Folder Size. Pokud máte radši koláče, tak tady je najdete.

POZOR: Nezapomeňte tyto pomůcky spouštět jako správce (administrátor), protože jinak nebudou moci vstoupit do řady složek, zejména na systémovém disku. A nezapomeňte, výše slíbený „návod“ na uvolnění místa na SSD (vyjde brzy) vám pomůže velmi konkrétně v tom jak postupovat.

TIPJak získat volné místo na SSD (ale i prostě na disku) ve Windows? je případné vhodné pokračování po tomto tipu. Hodně konkrétně dává tipy na to, kde začít s šetřením místa. Jak ve Windows 10 ušetřit místo na disku pomoci Compact OS je další užitečná možnost jak si pořídit další volné místo na disku.

Co s Linuxem a MAC?

Jak už bylo výše naznačeno, můžete pomoci tím, že pošlete tipy na vámi používané/vyzkoušené. Na začátek doplním jenom pár kousků

Linux: Tady je asi vhodné připomenout, že v základu vám může pomoci klasický příkaz du (pokud se nepletu tak třeba coby du -ah a případně k tomu přidat ještě –max-depth aby to nebylo moc košaté), ale můžete zkusit třeba ještě Baobab, treesize shell script, durep (měl by být klasicky instalovatelný přes repozitáře), gdmap, filelight či NCurses Disk Usage (ncdu).

MAC: Samozřejmě i tady by mělo platit, že můžete zkusit jak vám poslouží výše uvedené du. Řadu dalších najdete v Jak na Mac OS zjistit, co mi zabírá místo na disku

3b4db64b-12dc-462c-b094-1ddfb974d506.png

Co iOS nebo Android?

V iOSu (iPhone, iPad) se musíte spolehnout jenom na informaci o tom co zabírá jeho „disk“ (což víme, že je paměť, ale budiž) a tam uváděné informace. Bohužel tady nic na „souborové“ úrovni není. Možná něco bude po jailbreaku, ale tady mám zcela nulové zkušenosti.

Pro Android je k dispozici několik podobných programů jako ty výše uvedené – osobně jsem zatím potkal (a používal) tyto MemoryMap a DiskUsage. Přítmo v v Nastavení je v (novějších) Androidech k dispozici systémová pomůcka, která vám také může trochu pomoci.