Jak ve Windows 10 ušetřit místo na disku pomoci Compact OS

Máte-li nějaký ten tablet či 2v1 počítač s Windows 10 s poměrně málo paměti (32/64 GB bývá běžné), tak se každý gigabajt počítá. Samotné Windows 10 na takovýchto strojích přitom (spolu s dalšími soubory) zabírají někde od 3 GB výše.

Ušetřit někde mezi 1.5 GB (pro 32 bitové Windows) až 2.6 GB (pro 64 bitové) diskového prostoru přitom můžete ušetřit poměrně snadno – komprimací souborů samotného operačního systému a více ještě eliminací většinou poměrně dost velké „recovery partition“ (běžně narvané spoustou bloatware od výrobce).

Povolení CompactOS vám navíc velmi pomůže při obnovení či resetu systému – použijí se aktuální verze software uložené v WinSXS složce, nikoliv staré verze z recovery oblasti.

Zda vás počítač používá CompactOS zjistíte snadno – v příkazové řádce spuštěné jako správce si spusťte „compact /compactos:query“ . Pokud zapnuté není (a Windows samy si ho mohly aktivovat), tak se dozvíte:

The system is not in the Compact state because Windows has determined that, it is not beneficial for this system.

Zapnout CompactOS pak můžete pomoci „compact /compactos:always“ a po pár minutách komprimování by vše mělo být hotové.

Vypnout CompactOS můžete kdykoliv pomocí „compact /compactos:never“ a opět to bude trvat pár minut. Při zapínání či vypínání opravdu počkejte na dokončení, nevypínejte Windows v průběhu.

TIP: Jak ve Windows zjistím, které soubory a složky jsou systémem komprimované?

CompactOS bude mít jednu mírnou nevýhodu – protože jsou všechny soubory komprimované, můžete zaznamenat velmi mírné zpomalení. U systému s pevným diskem to může být znát jako mírné zpomalení při spouštění aplikací, ale pokud máte tablet/2v1 kde pevný disk není nebo počítač se SSD, tak nejspíš nepostřehnete nic.

Co se recovery oblasti týče, tak CompactOS ji neodstraní ale přestane být používána – pokud chcete více místa na disku vašeho tabletu/2v1, tak recovery oblast můžete odstranit nějakým tím software co umí nejen odstranit oblast, ale poté ji hlavně spojit s již existující oblastí. A protože recovery oblast má běžně někde mezi 4 až 8 GB, tak to může být další užitečné rozšíření velikosti disku.

A když už řešíme místo na disku, tak následující tipy se vám určitě také budou hodit: