@365tipu

Jak dostat novou verzi Windows 10 na tablet s nedostatkem místa na disku

Jednu věc Microsoft s Windows 10 AU zcela nezvládl, nejdou nainstalovat na tablety (včetně Microsoft Surface), které mají nějakých těch obvyklých 20 až 30 GB systémového disku. Aktualizace na Windows 10 AU totiž vyžaduje 20 GB volného místa a není možné použít SD kartu (Windows 10 Creators Update si vystačí zhruba s 8.5-9GB volného místa)

Osobně jsem na tohle narazil když jsem chtěl zkusit dostat AU na skvělý tablet od Toshiby (viz dřríve  Jak dostat Windows 10 na tablet s Windows 8.1). Získat 20 GB volného místa by znamenalo smazat zcela všechno, takže to vypadalo na dost neřešitelnou situaci. Ale řešení existuje – staré známé Windows Media Creation Tool. Ano, stále ten, o kterém už byla řeč v Jak získat přímo Windows 10 ISO?

2016-08-11 19_38_47-Instalace Windows 10.png

Stačí ho stáhnout, spustit a zvolit update se zachováním všeho, co v tabletu máte. Bude ale stejně potřebovat 9 GB volného místa. V mém případě se to ukázalo jako mírně náročný problém – prostě budete muset zkusit uvolnit 9 GB, třeba i tím, že některé nainstalované věci odinstalujete případně na dobu aktualizace přesunete na SD kartu a poté vrátíte zpět.

2016-08-11 23_07_54-Vyčištění disku.pngPrvní co vám umožní uvolnit zbytečně zabrané místo je nástroj na vyčištění disku (o tom byla už řeč v Nástroj na vyčištění disku vás zbaví schovaných starých Windows i dalších zbytečných věcí). Nezapomenete vysypat Koš a zbavit se obsahu složky se staženými soubory. V mém případě tohle vedlo k získání zhruba 7 GB volného místa  (na počátku bylo volných zhruba 5 GB).

TIP: Vše zde popsané se vám bude hodit i při řešení toho, Jak stáhnout Windows 10 Creators Update? A hlavně, jak to dostat na tablet 

Pokračovat můžete pohledem na nainstalované programy a smazáním nepotřebných věcí (dost jednoduché) a pokračováním u věcí, které opravdu nepoužíváte nebo používáte málo. Můžete odinstalovat i řadu zbytečných aplikací, které tam dodal Microsoft – není problém je vrátit kdykoliv později. Moc vám tohle ale nepomůže, v běžném případě získáte pár stovek MB.

Zbylých asi 1.5 GB volného místa mi pomohly získat nástroje popsané v Jak získat volné místo na SSD (ale i prostě na disku) ve Windows?, konkrétně nakonec pomůcky pro zjištění, co vlastně zabírá na disku místo. Na výše zmíněném tabletu totiž běží Kodi, které si vytvořilo poměrně rozsáhlou databází a sbírku souborů (více než 1.5 GB) a stačilo onu velkou složku prostě přesunout na SD kartu. Právě nástroj pro zjištění co zabírá místo mi snadno pomohl odhalit největší složky a tím najít i tuhle jednu nejsnáze přesunutelnou.

Jakmile budete mít 9 GB volného místa, tak spustíte znovu Media Creation Tool, ten si stáhne aktualizaci na Windows 10 Anniversary Update (je jasné, že víc jak 9 GB stahovat nebude, ale reálně to bude podstatně méně) a po několika restartech se vám na tabletu objeví nové Windows 10. Dodám jen to, že těch restartů je opravdu poměrně dost a celé to trvalo podstatně déle, než na notebooku. To jen pro případné uklidnění, bude-li se vám zdát, že to nějak dlouho trvá.

Po ověření funkčnosti je důležité se vrátit do Nástroje na vyčištění disku a smazat to, co tam update nechalo (tedy starou verzi Windows a další věci), jinak nebudete mít místo na vrácení toho, co jste přesunuli či odinstalovali. Což po smazání zbytku po update uděláte – vrátíte  zpět ty složky, co jste přesunuli na SD kartu a případně si znovu nainstalujete programy, které jste museli smazat.

Je možné, že Microsoft časem napraví tohle opomenutí, nic totiž v zásadě nebrání tomu, aby aktualizace využila SD kartu pro všechny ty stažené soubory. Ale dokud k tomu nedojde, tohle je jediná schůdná cesta. A rozdíl v 20 GB vs. 9 GB volného místa.

TIP: Nezapomeňte, tento a všechny další tipy týkající se Windows 10 i Windows 10 AU najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Jak ve Windows 10 ušetřit místo na disku pomoci Compact OS je další užitečná možnost jak si pořídit další volné místo na disku.

PS: Obrázek v záhlaví je z notebooku, ne z tabletu 🙂

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky