@365tipu

TIP#1450: Jaký je rozdíl mezi Windows 10 Home, Windows 10 S, Windows 10 Professional (a dalšími verzemi)?

Dlouhé roky platí, že existuje řada verzí Windows a liší se nejen cenově, ale také možnostmi. Historicky jich bylo podstatně více, s příchodem Windows 10 se to trochu zjednodušilo, ale stále je dobré vědět, že nejsou všechny stejné.

Základní rozdělení je na Windows 10 Home (název napovídá, že jsou pro domácnost) a Windows 10 Professional (nutné pro firmy, vhodné pro profesionály). V těch druhých jsou navíc některé užitečné (a místy podstatné) věcí – Bitlocker (šifrování disků), Hyper-V (virtualizace), možnost připojovat do domén/Active Directory, správa uživatelů, vzdálený přístup (plocha) či Policy Editor. Home také podporuje maximálně 128 GB RAM, ale to vám asi bude vadit nejméně.

V Porovnejte Windows 10 Home a Pro se můžete přímo na webu Microsoftu podívat na srovnání možností.  Případně Compare Windows 10 editions kde je srovnané Pro, Pro for Workstations a Enterprise.

Vedle dvou základních (potkáte je při kupování počítačů s Windows) existuje již zmíněná Windows 10 Enterprise a ještě Windows 10 Student – první určené pro střední a hlavně velké firmy (navíc je tam například Device Guard, Defender Application Guard, Defender ATP a řada firemních věcí) a v obchodech ji nekoupíte. Student/Education je určená pro studenty a školy a dostat se k ní lze jedině přes školské licence.

TIP: ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 obsahuje přehled všech zdejších tipů a triků týkající se Windows 10 i předchozích verzí

Pokud nechcete/nepotřebujete šetřit peníze, tak si i pro osobní a domácí použití pořizujte počítače a notebooky vybavené Windows 10 Pro – dva dostatečné důvody je možnost šifrovat disky (Bitlocker) a vzdálená plocha (Remote Desktop).

Rozdíl v USD nebývá až tak velký, v korunách je to už horší (přímo od Microsoftu je to 119 USD/3 999 Kč za Home vs. 199 USD/7 199 Kč za Pro). Pokud ale kupujete přímo s počítačem, tak jsou ceny podstatně nižší a vyplatí se spíše pořídit Pro hned, než později upgradovat (vyjde to dráž)  – OEM Windows 10 Home je 2 999 Kč, OEM Windows 10 Pro je 3 999 Kč (pozor, ceny se mohou měnit)

Elektronické verze bývají poněkud dražší, viz Microsoft Windows 10 ke stažení

x-825-330-windows-10-blue

Hodně specifická jsou Window 10 S. Jde o verzi (nebo spíše provozní režim, viz Windows 10 S končí, tak trochu) Windows s omezením (nelze stahovat aplikace odjinud než z Windows Store, prohlížeč je pouze Edge, zapínají se rychleji, mají delší výdrž na baterii, hledat lze pouze přes Bing) a také (občas) nižší cenou.

Občas je pořídíte s počítačem či notebookem – není ale problém přejít na plné (Home nebo Pro) – dělá se to přes Microsoft Store (návrat zpět už ale možný nebude). Nic to mimochodem nestojí.

Přepnutí z S na Pro/Home najdete přes Nastavení  > Aktualizace a zabezpečení  > Aktivace a poté vyberte Přepnout na Windows 10 Home nebo Přepnout na Windows 10 Pro a pokrčujte do Windows Store.

V srpnu 2021 se rodina Windows rozšířila o další možnost, viz Jaký je rozdíl mezi Windows 365 a Windows 11 (Windows 10)?

TIP: V Jaký Linux si pořídit? A má to vůbec smysl něco takového udělat? si můžete zkusit vybrat pro váš počítač Linux. Je zdarma 🙂

A nutno dodat, v roce 2019 rozhodně už nikdy neuvažovat o 32 bitové verzi, ta správná je 64 bitová.

TIP: ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 je místo, kde najdete souhrn všech tipů a triků pro Windows 10 i starší verze Windows.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky