TIP#1010: Jak aktivovat Windows 10?

Vlastně je to takový trochu zbytečný tip, aktivace Windows 10 totiž probíhá automaticky a vy s tí nic moc udělat nemůžete. Jde o proces ověřující zda máte originální (legální) kopii Windows 10. Ověří se i to, jestli není používána na dalších zařízeních.

Stejně jako u předchozích verzí platí, že koupené Windows 10 získáte s produktovým klíčem (25 místný) a ten budete muset po instalaci a zprovoznění nových Windows 10 zadat. Produktový klíč umožní aktivaci bez nutnosti připojení k Internetu, digitální licence naopak připojení k Internetu vyžadovat bude. K tomuto podrobněji viz Jak je to ve Windows 10 s produktovým klíčem? Kde ho najdu?

Digitální licence vznikají buď při aktualizaci předchozích Windows na Windows 10 (což by mělo být stále možné i poté co vypršelo původní  období pro upgrade, viz You Can Still Get Windows 10 for Free With a Windows 7, 8, or 8.1 Key) nebo při koupi Windows 10 v Microsoft Store (včetně koupě upgrade). Fungují i pokud jste členy Windows Insider a aktualizujete na novější bety – členem jste se ale stejně mohli stát jenom poté, co jste vlastnili licenci k Windows 10.

Různorodé varianty potřeby produktového klíče či digitální licence jsou popsány v nápovědě Aktivace Windows 10

TIP: Pokud jste si pořídili Windows 10 včetně produktového klíče (Product Key) je hodně dobrý nápad si ho pečlivě uschovat, abyste ho kdykoliv později mohli najít. Můžete si ho uložit třeba do správce hesel.

Je možné, že se vás Windows 10 při instalaci budou ptát na produktový klíč (třeba i při přeinstalaci Windows). Pokud ho máte, můžete ho zadat hned, ale nic nezkazíte tím, že krok přeskočíte a po zprovoznění Windows produktový klíč doplníte. Tady ostatně viz Jak aktivovat Windows 10 po přeinstalaci?

2018-02-04 13_02_59-Nastavení.png

Stav vaší aktivace najdete v Start -> Nastavení (Win+I) -> Aktualizace a zabezpečení -> Aktivace

TIP: Zdejší ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 obsahuje stovky tipů a triků týkajících se Windows 10 i starších verzí Windows

PS: Takové ty dřívější nápady, jako že si někde produktový klíč pořídíte na Internetu nebo snad stáhnete „crack“ ve Windows 10 nikam nevedou