@365tipu

Jak je to ve Windows 10 s produktovým klíčem? Kde ho najdu?

Především, to je nutné zdůraznit hned, reálný produktový klíč vašich Windows 10 vzniklých upgrade z osmiček či sedmiček nikde nenajdete. S Windows 10 se změnil aktivační (a registrační) mechanismus a původní produktové klíče sice existovat budou, ale nejsou používány tak jako dříve.

Původní produktový klíč budete možná potřebovat právě pro update na Windows 10. Zcela jistě ho budete potřebovat, pokud chcete udělat zcela čistou instalaci, ale v tomto případě se obecně doporučuje jiný postup – udělat nejprve klasické upgrade, tím si nechat aktivovat váš počítač a poté s pomocí USB/DVD udělat zcela čistou instalaci. Ta použije existující aktivaci z předchozího upgrade.

Pokud máte problém najít produktový klíč v dodacích dokladech nebo na nálepce na vašem počítači, tak v řadě případů ho lze získat přímo z původních Windows – v Jak stáhnout Windows 10? Mělo by to být velmi snadné najdete několik způsobů jak to udělat. Jeden další je i v následujícím odstavci.

Nový produktový klíč u update na desítky reálně neexistuje, respektive pokud si ho necháte zjistit z počítače, tak najdete některý z několika univerzálních, které mají všechny aktualizace na Windows 10. Ukázat vám ho může třeba JellyBean KeyFinder (pozor, pokud si to budete instalovat, dejte Custom instalaci a vypněte ty nesmyslné přídavky do prohlížeče). Pokud jste upgradovali na Pro verzi, tak váš klíč stejně nejspíš bude VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T, u upgrade na Home to velmi pravděpodobně bude YTMG3-N6DKC-DKB77-7M9GH-8HVX7.

Unikátní produktový klíč? Ten samozřejmě potkáte v okamžiku, kdy si Windows 10 pořídíte nikoliv jako upgrade, ale plně krabicový produkt nebo plnou verzi staženou z Windows Store.

Na čem je založená aktivace Windows 10? Na něčem co odpovídá „digitálnímu otisku“ vlastností vašeho počítače uloženého v databázích Microsoftu a spojeného s vašim případným Microsoftím účtem (Microsoft Account). Pokud se hardware vašeho počítače nebude radikálně měnit, nemusíte nic řešit. Můžete reinstalovat Windows 10 a aktivace bude automatická (stačí když při požadavku na aktivaci dáte Přeskočit/Skip).

POZNÁMKA: Jak aktivovat Windows 10 je tip, který byste vlastně ani nemuseli potřebovat, ale kdo ví.

Jak vypadá zásadní změna hardware, která bude vyžadovat novou aktivaci? Podle všeho hlavně změna základní desky. Osobně jsem už v osmičkách přidával pamět, vyměnil DVD mechaniku, přidal další dva disky, pořídil si novou grafickou kartu – nic z toho se aktivace nedotklo. Výměna základní desky by měla – pokud k tomu dojde, tak budete muset znova aktivovat a mělo by to jít telefonicky. Nebo pomocí Contact Support aplikace, která je součástí Windows 10.

TIP: Zdejší ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 obsahuje stovky tipů a triků týkajících se Windows 10 i starších verzí Windows

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky