Jak stáhnout Windows 10? Mělo by to být velmi snadné

Windows 10 Microsoft uvolnil 29. července 2015 a pokud jste měli Windows 7 nebo Windows 8/8.1 tak bylo velmi snadné si nová Windows opatřit – dorazily „přes“ Windows Update a ještě navíc zadarmo.

AKTUÁLNÍ informace :  Jak stáhnout Windows 10 November 2019 Update (verzi 1909)

Jak to bylo v roce 2015

Čekat tam mohou zejména pokud jste si „rezervovali“ Windows 10 přes onen poněkud otravný a zbytečný přídavek, který Microsoft nadělil do všech počítačů. Pokud zatím ve Windows Update nečekají, tak se nedivte – Microsoft vše pouští postupně.

Můžete si případně chtít stáhnout ISO image pro vypálení na DVD nebo vytvoření USB disku – https://www.microsoft.com/en-gb/software-download/windows10. Na DVD se vám vejde vcelku bez problémů, na USB budete potřebovat disk s alespoň 4 GB. Instalace z tohoto média bude potřebovat váš Windows Product Key.

Nezapomeňte, Windows 10 jsou zdarma pouze pro uživatele mající (legálně) pořízené Windows 7 či Windows 8. POZOR: V roce 2018 a dále tohle už dlouho neplatí, byla to jen omezená nabídka.

TIP: Ve Jak získat přímo Windows 10 ISO? zjistíte, že Microsoft vám umožní stáhnout čistě ISO určitého buildu Windows 10. Ale není to až tak jednoduché. 

Jak tedy stáhnout Windows 10?

V najdete jak se dostat nejenom k Windows, ale i k Office.

Pro stažení aktuálních Windows 10 je už dlouho k dispozici stránka Download Windows 10 . Slouží sice hlavně k upgrade na nejnovější verzi, ale pomoci Windows 10 Installation media můžete získat USB klíčenku či DVD s Windows 10. 

Pár praktických poznámek

Pokud chcete z USB/DVD provést upgrade a zachovat data i aplikace, tak nezapomeňte, musíte si připravit správné Windows 10 – tj. například české pokud máte české Win7/8, nebo naopak anglické. Hrát roli bude i to, jestli máte 32/64 bitovou verzi (32 bitová verze se také stáhne podstatně svižnější než 64 bitová).

TIP: Výše uvedená adresa vám umožní stáhnout pomůcku nejenom pro vytvoření USB/DVD, ale také pro přímé upgrade vašeho počítače – a to ještě předtím, než na vás „dojde řada“. 

Nevíte jak zjistit Product Key k vašim Windows?

Především, Product Key není totéž co Product ID, které můžete snadno vidět v Nastavení Systému. V některých případech zjistit nepůjde, respektive dostanete univerzální OEM Product Key, který není možné použít – v takovém případě budete muset najít dokumentaci od počítače a někde v ní bude skutečný Product Key.

ProduKey v1.80 - Recover lost Windows product key (CD-Key) and Office 2003/2007 product key.

Jeden z mála bezpečných programů co dokáže z hlubin počítače získat Product Key (včetně toho k Microsoft Office) je NirSoft Product Key.

POZOR! Slovo bezpečných je zvýrazněno záměrně, budete-li toto hledat v Google, tak najdete spoustu malware a virů. Proto velký pozor třeba na Magical Jelly Bean Keyfinder, které do počítače přidává OpenCandy.

[16.01.21 08:46] Windows se ozvaly, po mnoha měsících, že mám na disku hrozbu. Nemám, Microsoft dal na blacklist 15+ let staré užitečné software.

Další možnost, která ale ne vždy vede k výsledku, je otevřít příkazovou řádku (cmd.exe) a spustit „wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey“ (to v těch uvozovkách).

Variantou ještě je „powershell „(Get-WmiObject -query ‘select * from SoftwareLicensingService’).OA3xOriginalProductKey“ (to se také spouští v příkazové řádce).

Máte staženo?

Na co si dát pozor před i po aktualizaci  je to správné místo, kam můžete pokračovat, dlouhý souhrn tipů a postřehů k vlastní aktualizaci a po aktualizaci.