@365tipu

TIP#1957: Jaký je rozdíl mezi Windows 365 a Windows 11 (Windows 10)?

Čerstvě Microsoft oznámil dvě nové verze Windows. V červnu pokračování pro Windows 10 pod názvem Windows 11 a v červenci ještě novinku s označením Windows 365. Takže je čas si v tom udělat jasno. 

Windows 11

Windows 11 jsou klasická Windows, která se instalují na osobní počítače, notebooky i tablety (případně do virtuálních strojů, ale to je jen okrajové). Jsou nástupcem současných Windows 10 a na trhu budou někdy po létě 2021. Svého předchůdce teoreticky mají zcela nahradit v roce 2025 – Windows 10 za čtyři roky přestanou být aktualizována a co hlavně, přestanou být dostupné bezpečnostní aktualizace. 

Windows 11 si koupíte stejně jako předchozí Windows (samostatně, nebo s novým počítačem), případně je získáte zdarma aktualizací z Windows 10. Platit budete jednou

Budete-li přemýšlet nad cenou používání Windows 11 tak je složená z ceny počítače/notebooku a ceny licence pro Windows 11. V obou případech jednorázově. 

TIP: Co se stane, když z Windows 10 nepřejdu na Windows 11?

Windows 365

Windows 365 jsou cloudová Windows a dostupná jsou od 2. srpna 2021 – běží kdesi na hardware Microsoftu a uživatel k nim přistupuje na dálku – na vzdálenou plochu. Buď pomocí aplikace Remote Desktop nebo otevřením v prohlížeči. 

Což znamená, že Windows 365 budete moci používat z jakéhokoliv počítače – s Windows, Mac OS, Linuxem, atd (stačí aby byl k dispozici prohlížeč) a podmínkou nutnou je internetové připojení (a ideálně dostatečně stabilní a slušné). Virtuální (vzdálený) stroj můžete používat i z mobilních telefonů či tabletů, z Androidů, iPhone i iPadu. 

Windows 365 budete měsíčně platit a výše platby se bude navíc odvíjet od výkonu stroje, velikosti paměti a velikosti disku. Nečekejte, že by to byla nějaká malá částka – Windows 365 je určeno hlavně pro firmy. Nejvíce základní podoba (1x CPU, 2 GB RAM, 64 GB disk) bude stát 20 resp. 24 USD měsíčně. Pokud parametry nebudou stačit, tak je prostě navýšíte a zaplatíte víc. Technologicky je vše postaveno na Azure Virtual Desktop

Za onu měsíční částku zůstává virtuální stroj váš – můžete si do něj instalovat aplikace, mít v něm soubory, nechávat ho běžet a zpracovávat nějaká data. Kdykoliv se na dálku přihlásíte, budete mít k dispozici váš “cloudový počítač”. Běžet na něm bude Windows 11 (až budou k dispozici) či Windows 10. 

Co se ceny používání týče, tak musíte počítat s měsíční platbou a pořízením nějakého méně náročného zařízení, které umožní vzdálený přístup (nebo využitím toho co už uživatel má). Windows 365 může být zajímavé řešení ve firemním prostředí s měnícím se počtem zaměstnanců (či prostě lidi na něčem pracujících) pro které se nevyplatí kupovat samostatné počítače – zejména pokud nechodí do nějaké firmy a nepracují přímo tam. 

Pokud se o Windows 365 chcete dozvědět více přímo od Microsoftu zkuste Introducing a new era of hybrid personal computing: the Windows 365 Cloud PC

TIP: Jaký je rozdíl mezi Windows 10 Home, Windows 10 S, Windows 10 Professional (a dalšími verzemi)?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky