@365tipu

TIP#1332: Jak ve Windows zjistím, které soubory a složky jsou systémem komprimované?

Málokdo to tuší, ale Windows umí komprimovat celé soubory a složky (na NTFS discích). Je to přímo funkce operačního systému a pro každý jednotlivý soubor a složku si to můžete nastavovat i ve vlastnostech v Průzkumníkovi. Složitější to ale je, pokud chcete zjistit, co všechno je ve vašem systému komprimované (a co není).

Pro komprimaci slouží  v příkazové řádce příkaz compact – když ho spustíte v určité složce, vypíše vám jak je na tom složka  a jak jsou na tom soubory a složky v této složce. Ty komprimované poznáte tak, že v sloupci vedle názvu soubor je „C“.

2019-04-09 07_17_05-compact _ more - Far 3.0.3367 x64.png

Pomocí „compact /s“ si můžete vypsat i obsah všech podsložek. Pokud tohle uděláte v rootu (kořenovém adresáři) bude to záplava jmen, které ani nebude stíhat číst. Můžete klasicky zkusit „compact /s | more“ nebo si výstup přesměrovat do souboru a ten poté otevřít. Budete-li chtít hledat komprimované, může v tom pomoci řetězec „ to 1 C

Pomoci „compact /c“ můžete soubory/složky i komprimovat a „compact /u“ dekomprimovat. V kombinaci se „/s“  můžete kýženou operaci provést i na všech podsložkách.

TIP: O komprimaci je řeči i v tipu Jak ve Windows 10 ušetřit místo na disku pomoci Compact OS. Souhrnný přehled tipů a triků pro Windows a Windows 10 najdete ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky