@365tipu

TIP#1233: Jak zkontrolovat jak je na tom pevný disk (HDD) či SSD z hlediska životnosti a zdraví. Co je to SMART

Dnešní pevné disky i SSD jsou vybaveny technologiemi, které se samy starají o menší zádrhele (u pevných disků nejčastěji vadné sektory) a sledují i některé další charakteristiky disků – u SSD zejména jak dlouho už jsou užívány a kolik cyklů zápisů už proběhlo. Mimo podrobení testům pomocí zápisů a čtení je tu k dispozici technologie umožňují se podívat na informace o životnosti a zdraví – S.M.A.R.T (Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology).

V Linuxu se na tyto informace můžete podívat pomoci smartctl – do svého Linuxu je dostane zpravidla instalaci balíčku smartmontools – získáte tím zmíněný základní nástroj smartctl, který můžete použít pro vypsání dostupných informací z S.M.A.R.T – stačí ho použít jako „smartctl -a /dev/sdX“ (kde X nahradíte číslem vašeho disku, pokud nevíte který je který, zkuste se podívat pomoci lsblk)

Jiná možnost v Linuxu je, že si pořídíte nějaké GUI udělátko – pro Gnome to může být balíček gnome-disk-utility.

Ve Windows můžete zkusit třeba CrystalDiskInfo (je dostupné zdarma i v portable podobě) nebo HDDScan (umí disky i testovat) či Hard Disk Sentinel.

2018-11-18 15_24_15-CrystalDiskInfo 7.8.3.png

Případně v příkazové řádce funguje „wmic diskdrive get status“ – ale moc se vám to líbit nebude, vrací to jen „OK“, „Bad“, „Caution“ či „Unknown“ pro každý disk co máte v počítači, žádné konkrétní údaje.

Pokud víte od jakého výrobce disk máte (což není obtížné zjistit, viz Jak zjistit co mám v počítači s Windows za komponenty/hardware?), tak je dobré vědět, že každý z výrobců mívá vlastní pomůcky pro zjištění v jakém stavu disky jsou.

2018-11-18 15_36_55-SanDisk SSD Dashboard - 2.3.3.0.png

Pokud například máte SSD od SanDisku, tak si můžete stáhnout SanDisk SSD Dashboard (nečekejte něco tak malého jako předchozí případy a není portable) – ten slouží i k upgrade firmware. Umí, podobně jako ostatní programy tohoto druhu, zůstat spuštěný (a spouštět se při startu počítače) aby vás mohl varovat při nějaké změně.

2018-11-18 16_14_59-Window

Pokud máte nějaký NAS, tak tam by informace od S.M.A.R.T také měly být dostupné a hlavně využívané.

TIP: Hodit se vám možná bude i Jak ověřit, jestli USB disk, paměťová karta či SSD není falešné? a Co dělat, když počítač s Windows přestane reagovat (vytuhne), restartuje se či se jinak chová podivně?

S.M.A.R.T umí disky i testovat – ale tady je dobré vědět, že důkladné otestování disku je spíše věc použití nějakého extra software. Hlavním smyslem existence S.M.A.R.T je, že v určité míře dokáže předvídat blížící se problémy – neznamená to ale to, že vám disk nemůže prostě najednou odejít.

Pokud vám SMART hlásá něco jiného než „OK“, tak je velmi dobré to nebrat na lehkou váhu a co nejrychleji provést kompletní zálohu disku (a provést ji tak, aby ho bylo možné i obnovit). Poté podle stavu a rozsahu problémů buď zkusit disk napravit (CHKDSK nebo spustit důkladný test) či nahradit. Tady se může hodit Jak udělat (ISO) image vašich kompletních Windows? A nejenom Windows.

V Jak na Mac OS zjistit stav SSD z příkazové řádky (Terminal) zjistíte jak tohle řešit na Macu/MacBooku,

TIP:Co je to SSD. A proč je velmi důležité, aby váš počítač právě „ssd disk“ měl je užitečné čtení, pokud toho moc o SSD nevíte.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky