TIP#1039: Jak ověřit, jestli USB disk, paměťová karta či SSD není falešné?

Pokud si z poněkud nedůvěryhodných zdrojů pořídit nějaké paměťové médium, tak se lehce může stát, že si  koupíte něco, co inzeruje větší kapacitu, než ve skutečnosti má. Stávalo se to běžně v minulosti na slevových serverech – USB klíčenka či paměťová karta inzerovala třeba 64 GB kapacitu, ve skutečnosti se tam dalo stěží nahrát něco okolo poloviny.

„Fake“ úložné zařízení přitom může mít v zásadě tři  varianty – ta první je jednodušší, protože si prostě koupíte něco s menší kapacitou, co pouze někdo označil kapacitou větší. Takové zařízení budete moci používat a data na něj můžete nejen nahrát, ale také bezproblémově stáhnout.

Ta horší varianta je, že jde o nějakým způsobem poškozený/nefunkční kus (sadu z výroby), která možná měla původně onu kapacitu mít, dokonce to bude vypadat tak, že tam data budete moci nahrávat, ale od určitého stupně zaplnění se nahraná data prostě ztratí.

Třetí možná alternativa je s ohledem na kapacitu v pořádku, ale rychlost zápisu a čtení je výrazně nižší, než by měla být. Tady opět může jít buďto o záměrně pozměněný popisek (prostě jste si koupili levnější microSD kartu za cenu té dražší), nebo jde o nějakou technickou závadu.

TIP: Jak zkontrolovat jak je na tom pevný disk (HDD) či SSD z hlediska životnosti a zdraví. Co je to SMART? Tohle vás naučí něco, co má ve výbavě prakticky každý pevný disk i SSD.

Jak ale ověřit, jestli úložné zařízení je v pořádku?

Ověření stavu je poměrně snadné – pomocí některé z dále uvedených pomůcek ověříte možnost zápisu, čtení, udržení dat i rychlosti komunikace. Uděláte to ideálně několikrát, abyste měli jistotu.

Check Flash je zdarma dostupný pomůcka, kterou můžete použít na vlastně jakékoliv připojené zařízení. Prověří možnost uložení a stažení dat, zjistí rychlost.

Podobně je možné použít H2testw či F3 – zaplní úložné zařízení daty a ověří jejich čitelnost.

TIP: Může se vám hodit i dřívější Jak vyčistit USB disk, SD kartu či disk vůbec? Jak napravit problémy s oblastmi a kapacitou?. Věnuje se ale spíše tomu jako znovu paměťovou kartu naformátovat. Přímo pro SD karty je vhodnější tip Jak formátovat SD kartu? Jak opravit nefunkční SD kartu?

2018-03-18 11_06_23-ChipGenius v4.18.0203 - Program_ 2018-02-03 - Database_ 2018-02-03.png

ChipGenius vypíše přehled všech zařízení připojených k USB a zjistí informace o nich. Hodí se tedy nikoliv k testování, ale zjištění informací, které můžete porovnávat s tím co je uvedeno „na obalu“. Pomůže i ve zjištění, jak rychlé jsou USB porty (viz poznámka na konci tipu)

RMPrepUSB  sice primárně slouží k vytváření bootovatelných disků, ale k dispozici je i testování velikosti média.

Fake Flash Test je od téhož autora jako předchozí a jak název napovídá, měl by sloužit přímo k zjištění, jestli vaše médium není „fake“.

Burnin Test je další varianta pomůcky co umí zaplnit úložiště daty a poté zjistit, jestli jsou čitelná.

Pokud jste paměťovou kartu ověřili jako funkční a pravou a přesto nefunguje? Mrkněte do Co dělat, když mi nejde paměťová/SD karta v mobilu, foťáku či tabletu?

TIP: Budete-li řešit pomalou USB klíčenku či paměťovou kartu, tak si dejte pozor, zda je připojujete do dostatečně rychlého USB portu. Tady viz Proč je důležité vědět, zda máte USB 1.1, 2.0 či 3.0?