@365tipu

TIP#1175: Co dělat, když mi nejde paměťová/SD karta v mobilu, foťáku či tabletu?

Nejde vám SD karta v mobilním telefonu? Může to mít poměrně dost důvodů, takže  jednoduchá odpověď tu není. Můžete ale zkusit postupně přijít na to, jestli není poškozená a jak ji uvést do pořádku.

První věc co je nejlepší udělat? Zkuste ji někde jinde, ideálně v počítači vybaveném slotem pro paměťovou kartu nebo v čtečce paměťových karet připojené k počítači. Lépe poznáte, jestli je vůbec funkční a případně můžete ověřit jestli není „jenom“ poškozená. Což jsme tu už ostatně řešili v Jak ověřit, jestli USB disk, paměťová karta či SSD není falešné? a hodit se vám bude třeba AXAGON CRE-X1 MINI, čtečka paměťových karet připojitelná k počítači či notebooku.

Nezapomeňte případně ověřit, že kontakty nejsou zanesené špínou – často se to nestává, ale může to být důvodem, proč karta „nefunguje“. Klasicky platí, že jde o elektroniku citlivou na statickou elektřinu, takže se chovejte odpovídajícím způsobem. Velmi málo pravděpodobné je, že došlo k poškození kontaktních pružin v mobilu.

Pokud zjistíte že karta funguje, tak se vyplatí ji znovu naformátovat. Můžete to udělat i v počítači či připojené čtečce karet (viz Jak formátovat SD kartu? Jak opravit nefunkční SD kartu?), bude to jednodušší než to dělat v telefonu.  U formátování nezapomeňte, že kompletně smaže obsah karty – pokud jste na ní něco měli, je potřeba se pokusit data nejprve získat/obnovit. Stejně jako pozor na to, že SD kartu neformátujte pomocí operačního systému, potřebujete na to SD Formatter, řeč je o něm i v již zmíněném  Jak formátovat SD kartu?

POZNÁMKA: Na Internetu najdete záplavu programů pro nápravu nefunkčních SD karet. V množství případů jde o malware, adware či něco dostatečně škodlivého, co si opravdu do počítače pořídit nechcete.

Pokud SD kartu zprovozníte v počítači či čtečce, je čas ji zkusit opět vložit do mobilního telefonu (kamery, fotoaparátu, tabletu, atd). V některých případech bude nutné kartu formátovat tak, aby ji systém mohl správně používat (viz níže).

Nerozpoznání SD karty v mobilu (či jiném zařízení) může mít ještě pár dalších důvodů:

  • Karta může být příliš velká. U některých zařízení je běžné, že větší SD karty nezvládají. Ověřte si do jaké velikosti jsou zařízením (systémem) karty podporovány
  • Pokud je větší (přes 32 GB), tak bude formátovaná pomocí exFAT. Což některá zařízení nebudou umět (potřebují FAT32)
  • Možná jste ji špatně vložili – prostě to zkuste znovu (a v návodu ověřte jak se do zařízení vkládá)
  • Myslete i na Jak ověřit, jestli USB disk, paměťová karta či SSD není falešné?

Pokud karta funguje (a bez problémů jste ji naformátovali a ověřili funkčnost), ale při práci s ní se objevují problémy, tak může být i příliš pomalá pro dané využití.

2018-09-21 07.19.43.png
Nastavení ukládání na „externí úložiště“ (SD kartu) v MIUI na Xiaomi telefonech

Nezapomeňte, že u Androidu musíte nastavit, aby operační systém SD kartu používal jako výchozí úložiště – klasické nastavení je, že se takto používá interní paměť. Některé Androidy tohle umí jenom v omezené podobě (nebudou tam například umět dávat aplikace, ale jenom data).

Ve Windows 10 pak musíte operačnímu systému říci, že má právě na SD kartu dávat instalované aplikace, soubory, hudbu, filmy, atd. (řeč je o tom v Jak instalovat Windows 10 aplikace na jiný než systémový disk?)

Poslední co je vhodné dodat? Levné SD karty prostě odcházejí, takže se nedivte, když se to stane. A také to, že čím pomalejší kartu máte, tím více trápení s ní bude. O tom je případně řeč v SD, miniSD a microSD? Jaký je v tom rozdíl a co byste měli vědět

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky