TIP#1025: Jak formátovat SD kartu? Jak opravit nefunkční SD kartu?

SD karty jsou záludná záležitost v několika různorodých provedeních (lišících se rozměry a konektorem) a velikostech (od pár GB až po 256 GB a více). Je dobré pamatovat na to, že se SD karta sice tváří jako klasický disk když ji připojíte do počítače (Windows, MAC, Linux), ale až tak klasický disk to není. Znamená to i to, že formátování karty je lepší nedělat přes „format“ příkaz (z příkazové řádky či z menu).

K formátování SD/SDHC/SDXC karet můžete použít SD Memory Card Formatter 5.0 for SD/SDHC/SDXC přímo od SD Association, stáhnout si tam můžete verzi pro Windows a OS X. Nezapomeňte, že pokud jste SD kartu zabezpečili pomoci BitLocker To Go ve Windows, je nutné ji nejprve odemknout a teprve poté ji bude možné formátovat.

Pozor na to, že větší karty (což může znamenat už 64 GB a více) v některých zařízeních nebudou správně pracovat a budou se jevit jako karty menší kapacity.

TIP: Hodit se může Jak ověřit, jestli USB disk, paměťová karta či SSD není falešné?Co dělat, když mi nejde paměťová/SD karta v mobilu, foťáku či tabletu?

Formátování SD karty odstraní veškerý obsah co na ní byl, nezapomeňte. Může ale pomoci, pokud karta nefunguje, vykazuje chyby, nedá se na ní přistupovat, vykazuje menší kapacitu než by měla. Může pomoci i v správném nastavení karty pro rychlejší využívání.

Formátovat můžete na různé souborové systémy (NTFS, FAT32, ext2/ext3, exFAT, FAT) – tady bude záležet i na tom, v jakém zařízení chcete kartu používat, ale také na tom jak velká karta je – 64 GB a větší karty mohou vyžadovat použití NTFS či exFAT. Tady případně viz Co je to exFAT, NTFS, FAT32? A jak vlastně naformátovat USB klíčenku?

1242030756_CRE-X1n-front2-600Alternativy pro výše uvedený software:

TIP: Pokud nemáte čtečku karet přímo v počítači, tak můj osvědčený tip je pořídit si  AXAGON CRE-X1 MINI, tedy čtečku karet co ji kamkoliv připojíte přes USB.